Inwestycja na Targówku | targowek.info

Niebezpieczne substancje na budowie nowej inwestycji

Szykuje się budowa kolejnej inwestycji mieszkaniowej na Targówku. Wcześniej deweloper musi wywieźć i unieszkodliwić skażoną ziemię. 

 

Budynek powstanie w nietypowym miejscu: między niedokończoną inwestycją widmo Edbudu przy Borzymowskiej, a ogródkami działkowymi przy św. Wincentego. Deweloper od wielu miesięcy stara się o doprowadzenie tu mediów i drogi, na razie najłatwiej dojść do posesji gruntowym odcinkiem ul. Samarytanka wychodzącym niemal na wprost bramy cmentarza.

 

Teren przyszłej inwestycji / fot. Urząd Miasta
Teren przyszłej inwestycji / fot. Urząd Miasta

 

W miejscu przyszłego bloku przez lata działały szklarnie, które stoją tu do dziś. I niedawno odkryto nieprzyjemną pozostałość po nich. Grunt na powierzchni ok. 54 m kw. jest zanieczyszczony pestycydami chloroorganicznymi (DDT i DDE). Substancje w latach 50-tych i 60-tych masowo używano w rolnictwie jako środek owadobójczy. Paul Muller, Szwajcar który odkrył ich właściwości, dostał nawet nagrodę Nobla. Dopiero potem okazało się, że substancje mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt. DDT obwinia się m.in. o ogromny spadek populacji ptaków drapieżnych na świecie.

Oczywiście bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców okolic szklarni nie ma. Deweloper musi po prostu przeprowadzić tzw. remediację gruntu, czyli starannie wywieźć zanieczyszczoną ziemię samochodami przystosowanymi do wywozu odpadów niebezpiecznych. Cały proces zaplanowano na przełom roku 2016-2017.

Usuwanie ziemi będzie od razu pierwszym etapem budowy. W miejscu wykopu powstanie garaż podziemny przyszłego budynku.

 

Na zdjęciu na górze: działka, na której powstaje budynek. Widać szklarnie, za nią niedokończona inwestycja Edbudu przy Borzymowskiej/ fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

8 komentarzy na temat “Niebezpieczne substancje na budowie nowej inwestycji

 • 15 marca 2016 o godz. 09:18

  ahghaahahaha nawet tam wcisną osiedle. powiedzcie mi szczerze, ile osoby, które podejmują decyzje o budowie KOLEJNEGO osiedle biorą do ręki? ILE?! Dróg się nie buduje tylko bloki, osiedle, żabki, bloki , żabki

 • 15 marca 2016 o godz. 09:28

  Czy Samarytankę dociągną do Wincentego?

 • 15 marca 2016 o godz. 10:01

  nie powinna być wydana żadna zgoda na budowę nowego osiedla jeśli w ramach inwestycji nie będzie samarytanka dociągnięta do wincentego

 • 15 marca 2016 o godz. 21:56

  Ciekawe jaka ziemia jest na polu po PGR. Tam też przez lata były uprawy, a teraz buduje się osiedle Nowy Targowek.

 • 16 marca 2016 o godz. 07:54

  Na Nowotrocką nie ma pieniędzy a mają się znaleźć dla dewelopera na łącznik Samarytanki ? Najszybciej developer wybuduje sobie drogę, po czym zamknie ją wielkim płotem z ogromna bramą !!

 • 16 marca 2016 o godz. 09:56

  54 m kw ? Po opryskaniu pomidorów w szklarni ! Wow. Zaiste Armagedon!

 • 16 marca 2016 o godz. 10:37

  Ja myślę że w tych szklarniach to nie rosły pomidory, a to co się sprzedawało na cmentarz do postawienia na grobach ;)

 • 20 marca 2016 o godz. 12:20

  „Jan” ma rację, same osiedla rosną. Problemem jest z wyjazdem z Targówka i Bródna w stronę centrum nawet autobusami, nie długo to będzie musiał jeden za drugim jeździć by dać radę taką ilość ludzi dostarczyć do miejsc pracy/szkoły… Porażka taka polityka tylko zrodzi patologie… Zastanówmy się, jeśli na 1 km^2 mieszka duża ilość osób, która nie ma miejsca na oddech, młodzi nie mają miejsca by poszaleć, od kilku lat nadal jest nie dosyt boisk i miejsc kultury. Bardzo źle, po pierwsze miejsca kultury dla społeczności i boiska, kluby sportowe. Gdzie obiecany dom kultury na Targówku?!. Poszerzanie dróg i ich przepustowość!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.