Umowa podpisana – początek budowy już za miesiąc!

18
Share

Udało się. Miasto podpisało umowę na budowę II linii metra w stronę Targówka.

 

Uroczystego podpisania umowy dokonano dziś w sali konferencyjnej ratusza Targówka kilka minut po godzinie 13. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciel wykonawcy budowy, włoskiej firmy Astalsi, Francesco Paolo Scaglione oraz szef warszawskiego metra Jerzy Lejk.

Budowa będzie kosztowała nieco ponad miliard złotych – dokładnie 1 066 741 483,79 zł brutto. W jej ramach powstaną tunele oraz trzy stacje (jedna na Pradze – przy Szwedzkiej, dwie na Targówku Mieszkaniowym – przy Ossowskiego i Trockiej), które połączą naszą dzielnice z już działającym odcinkiem II linii metra, kończącym się obecnie przy Dworcu Wileńskim na Pradze.

 

Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Targówku

 

W kierunku wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie ok. 3,12 km trasy. Na Pradze techniczna część podziemnej budowli za stacją Dworzec Wileński kończy się przy skrzyżowaniu ul. Targowej z 11 Listopada i to stąd pociągi metra pojadą dalej na Targówek. Za ostatnią stacją na Targówku też znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania.

Jak od razu zapowiedział przedstawiciel Astaldi, pierwsze prace zaczną się za miesiąc – jeszcze nie będzie to bezpośrednio kopanie tuneli czy stacji, ale przekładanie podziemnych rur, kabli i innych instalacji.

Zgodnie z umową inwestycja ma być gotowa 38 miesięcy od podpisania kontraktu – czyli łatwo policzyć, że w maju 2019 r. Wtedy jednak na pewno nie pojedziemy jeszcze podziemnym pociągiem.

Nawet jeśli nie będzie opóźnienia (co jest możliwe, ale nie pewne), to potem będą jeszcze odbiory techniczne, które mogą się toczyć miesiącami. Realny termin oddania do użytku „naszego” metra to więc raczej końcówka 2019 albo nawet początek 2020 roku. Wtedy zacznie się – tak wyczekiwana przez nas – nowa epoka w historii Targówka.

…i równocześnie powinna się rozpoczynać budowa dalszego ciągu podziemnej kolejki w stronę Zacisza i Bródna.

 

zdjęcie na górze: podpisanie umowy na budowę metra na Targówek / fot. UM Warszawa/twitter

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx