Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią | | targowek.info

Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią

Wstydliwa prawda o Podgrodziu wychodzi na jaw: tutejsze ulice wzięły swoje nazwy z Żoliborza ;) Jedną z nich chcą właśnie zlikwidować.

 

Pochodzenia nazw niektórych ulic przytacza piątkowa Gazeta Wyborcza. Jarosław Osowski relacjonuje posiedzenia komisji ds. nazewnictwa ulic. Okazuje się, że nasi dzielnicowi urzędnicy wystąpili właśnie o likwidację trzech historycznych nazw: Orańskiej, Rohatyńskiej i Zgrzebnej.

Dwie pierwsze to już tylko ciągi piesze. Jak czytamy w artykule nazwa Orańska pochodzi od miasta Oran w Algierii rozsławionego przez Albert Camus w „Dżumie”. Na Targówku ulica powstała już w latach 30-tych i wtedy miała większe znaczenie niż dziś. O jej dawnej świetności świadczy szpaler drzew po obu jej stronach. Do rangi chodnika między blokami została zdegradowana w latach 70-tych.

W artykule czytamy też o Rohatyńskiej, która też jest ciągiem pieszym, dochodzącym do ul. Kondratowicza przy pawilonach.

„Jeszcze ciekawsza jest historia ul. Rohatyńskiej na Bródnie, która upamiętnia nasze przedwojenne miasto Rohatyn (dziś to Ukraina). W czasach II RP Rohatyńska znajdowała się w Kolonii Kościuszki u zbiegu Krasińskiego i Przasnyskiej na Żoliborzu. Owa Kolonia nie przetrwała wojny, ale jej ulice – Turmoncka, Suwalska i właśnie Rohatyńska – przewędrowały na drugą stronę Wisły. W nowym miejscu zostały oficjalnie nazwane w 1969 r. ” – czytamy.

Wychodzi na to, że nasi lokali urzędnicy występując o likwidację nazw ulic wygłupili się brakiem poszanowania dla historii. Na szczęście radni na szczeblu warszawskim oraz eksperci z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego ocalili Orańską i Rohatyńską. Zniknie za to nazwa Zgrzebna na Targówku Fabrycznym. Sama ulica od dawna nie istnieje, w jej miejscu biegnie teraz Rzeczna.

 

Zdjęcie na górze: ulica Orańska na Targówku / fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

3 komentarzy na temat “Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią

  • 19 marca 2016 o godz. 19:27

    Antonik buhahahahahahahaja

  • 20 marca 2016 o godz. 23:41

    A co z ul. Simona Bolivara? Ulica zapewne pozostanie, ale czy jej nazwa też? Bolivar należał przecież do masonerii :-)) Był „inicjowany” w 1803 r. w loży w Lautaro. Nawet otrzymał jakiś wysoki stopień wtajemniczenia… (podaję za anglojęzyczną wikipedią, w polskiej nie ma tych informacji).

  • 22 marca 2016 o godz. 11:19

    Orańska bierze nazwę nie od afrykańskiego Oranu, ale od Oran, miasteczka na Litwie, podobnie jak inne „kresowe” nazwy Targówka. Zgrzebna ma się dobrze, Rzeczna biegła w zupełnie innym miejscu, mocno na północ. Jak widać urzędnicy nie mają czym się wykazać, więc biorą się za nieistotne sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.