Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią | | targowek.info

Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią

Wstydliwa prawda o Podgrodziu wychodzi na jaw: tutejsze ulice wzięły swoje nazwy z Żoliborza ;) Jedną z nich chcą właśnie zlikwidować.

 

Pochodzenia nazw niektórych ulic przytacza piątkowa Gazeta Wyborcza. Jarosław Osowski relacjonuje posiedzenia komisji ds. nazewnictwa ulic. Okazuje się, że nasi dzielnicowi urzędnicy wystąpili właśnie o likwidację trzech historycznych nazw: Orańskiej, Rohatyńskiej i Zgrzebnej.

Dwie pierwsze to już tylko ciągi piesze. Jak czytamy w artykule nazwa Orańska pochodzi od miasta Oran w Algierii rozsławionego przez Albert Camus w „Dżumie”. Na Targówku ulica powstała już w latach 30-tych i wtedy miała większe znaczenie niż dziś. O jej dawnej świetności świadczy szpaler drzew po obu jej stronach. Do rangi chodnika między blokami została zdegradowana w latach 70-tych.

W artykule czytamy też o Rohatyńskiej, która też jest ciągiem pieszym, dochodzącym do ul. Kondratowicza przy pawilonach.

„Jeszcze ciekawsza jest historia ul. Rohatyńskiej na Bródnie, która upamiętnia nasze przedwojenne miasto Rohatyn (dziś to Ukraina). W czasach II RP Rohatyńska znajdowała się w Kolonii Kościuszki u zbiegu Krasińskiego i Przasnyskiej na Żoliborzu. Owa Kolonia nie przetrwała wojny, ale jej ulice – Turmoncka, Suwalska i właśnie Rohatyńska – przewędrowały na drugą stronę Wisły. W nowym miejscu zostały oficjalnie nazwane w 1969 r. ” – czytamy.

Wychodzi na to, że nasi lokali urzędnicy występując o likwidację nazw ulic wygłupili się brakiem poszanowania dla historii. Na szczęście radni na szczeblu warszawskim oraz eksperci z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego ocalili Orańską i Rohatyńską. Zniknie za to nazwa Zgrzebna na Targówku Fabrycznym. Sama ulica od dawna nie istnieje, w jej miejscu biegnie teraz Rzeczna.

 

Zdjęcie na górze: ulica Orańska na Targówku / fot. targowek.info

3 komentarzy na temat “Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią

  • 19 marca 2016 o godz. 19:27

    Antonik buhahahahahahahaja

  • 20 marca 2016 o godz. 23:41

    A co z ul. Simona Bolivara? Ulica zapewne pozostanie, ale czy jej nazwa też? Bolivar należał przecież do masonerii :-)) Był „inicjowany” w 1803 r. w loży w Lautaro. Nawet otrzymał jakiś wysoki stopień wtajemniczenia… (podaję za anglojęzyczną wikipedią, w polskiej nie ma tych informacji).

  • 22 marca 2016 o godz. 11:19

    Orańska bierze nazwę nie od afrykańskiego Oranu, ale od Oran, miasteczka na Litwie, podobnie jak inne „kresowe” nazwy Targówka. Zgrzebna ma się dobrze, Rzeczna biegła w zupełnie innym miejscu, mocno na północ. Jak widać urzędnicy nie mają czym się wykazać, więc biorą się za nieistotne sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

TEGO DNIA NA TARGÓWKU