Wstydliwa prawda o Podgrodziu wychodzi na jaw: tutejsze ulice wzięły swoje nazwy z Żoliborza ;) Jedną z nich chcą właśnie zlikwidować.
Pochodzenia nazw niektórych ulic przytacza piątkowa Gazeta Wyborcza. Jarosław Osowski relacjonuje posiedzenia komisji ds. nazewnictwa ulic. Okazuje się, że nasi dzielnicowi urzędnicy wystąpili właśnie o likwidację trzech historycznych nazw: Orańskiej, Rohatyńskiej i Zgrzebnej.
Dwie pierwsze to już tylko ciągi piesze. Jak czytamy w artykule nazwa Orańska pochodzi od miasta Oran w Algierii rozsławionego przez Albert Camus w „Dżumie”. Na Targówku ulica powstała już w latach 30-tych i wtedy miała większe znaczenie niż dziś. O jej dawnej świetności świadczy szpaler drzew po obu jej stronach. Do rangi chodnika między blokami została zdegradowana w latach 70-tych.
W artykule czytamy też o Rohatyńskiej, która też jest ciągiem pieszym, dochodzącym do ul. Kondratowicza przy pawilonach.
„Jeszcze ciekawsza jest historia ul. Rohatyńskiej na Bródnie, która upamiętnia nasze przedwojenne miasto Rohatyn (dziś to Ukraina). W czasach II RP Rohatyńska znajdowała się w Kolonii Kościuszki u zbiegu Krasińskiego i Przasnyskiej na Żoliborzu. Owa Kolonia nie przetrwała wojny, ale jej ulice – Turmoncka, Suwalska i właśnie Rohatyńska – przewędrowały na drugą stronę Wisły. W nowym miejscu zostały oficjalnie nazwane w 1969 r. ” – czytamy.
Wychodzi na to, że nasi lokali urzędnicy występując o likwidację nazw ulic wygłupili się brakiem poszanowania dla historii. Na szczęście radni na szczeblu warszawskim oraz eksperci z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego ocalili Orańską i Rohatyńską. Zniknie za to nazwa Zgrzebna na Targówku Fabrycznym. Sama ulica od dawna nie istnieje, w jej miejscu biegnie teraz Rzeczna.
Zdjęcie na górze: ulica Orańska na Targówku / fot. targowek.info
Antonik buhahahahahahahaja
A co z ul. Simona Bolivara? Ulica zapewne pozostanie, ale czy jej nazwa też? Bolivar należał przecież do masonerii :-)) Był „inicjowany” w 1803 r. w loży w Lautaro. Nawet otrzymał jakiś wysoki stopień wtajemniczenia… (podaję za anglojęzyczną wikipedią, w polskiej nie ma tych informacji).
Orańska bierze nazwę nie od afrykańskiego Oranu, ale od Oran, miasteczka na Litwie, podobnie jak inne „kresowe” nazwy Targówka. Zgrzebna ma się dobrze, Rzeczna biegła w zupełnie innym miejscu, mocno na północ. Jak widać urzędnicy nie mają czym się wykazać, więc biorą się za nieistotne sprawy.