Rohatyńska i Orańska – małe uliczki z wielką historią

3
Share

Wstydliwa prawda o Podgrodziu wychodzi na jaw: tutejsze ulice wzięły swoje nazwy z Żoliborza ;) Jedną z nich chcą właśnie zlikwidować.

 

Pochodzenia nazw niektórych ulic przytacza piątkowa Gazeta Wyborcza. Jarosław Osowski relacjonuje posiedzenia komisji ds. nazewnictwa ulic. Okazuje się, że nasi dzielnicowi urzędnicy wystąpili właśnie o likwidację trzech historycznych nazw: Orańskiej, Rohatyńskiej i Zgrzebnej.

Dwie pierwsze to już tylko ciągi piesze. Jak czytamy w artykule nazwa Orańska pochodzi od miasta Oran w Algierii rozsławionego przez Albert Camus w „Dżumie”. Na Targówku ulica powstała już w latach 30-tych i wtedy miała większe znaczenie niż dziś. O jej dawnej świetności świadczy szpaler drzew po obu jej stronach. Do rangi chodnika między blokami została zdegradowana w latach 70-tych.

W artykule czytamy też o Rohatyńskiej, która też jest ciągiem pieszym, dochodzącym do ul. Kondratowicza przy pawilonach.

„Jeszcze ciekawsza jest historia ul. Rohatyńskiej na Bródnie, która upamiętnia nasze przedwojenne miasto Rohatyn (dziś to Ukraina). W czasach II RP Rohatyńska znajdowała się w Kolonii Kościuszki u zbiegu Krasińskiego i Przasnyskiej na Żoliborzu. Owa Kolonia nie przetrwała wojny, ale jej ulice – Turmoncka, Suwalska i właśnie Rohatyńska – przewędrowały na drugą stronę Wisły. W nowym miejscu zostały oficjalnie nazwane w 1969 r. ” – czytamy.

Wychodzi na to, że nasi lokali urzędnicy występując o likwidację nazw ulic wygłupili się brakiem poszanowania dla historii. Na szczęście radni na szczeblu warszawskim oraz eksperci z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego ocalili Orańską i Rohatyńską. Zniknie za to nazwa Zgrzebna na Targówku Fabrycznym. Sama ulica od dawna nie istnieje, w jej miejscu biegnie teraz Rzeczna.

 

Zdjęcie na górze: ulica Orańska na Targówku / fot. targowek.info

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx