Ostatni tydzień Kanwy

20
Share

Znika Goldbox vel Kanwa – jeden z symboli Targówka i jeden z jego najbrzydszych budynków. W najbliższych dniach wyprowadzają się z niego market i biblioteka.

 

O tym, że dni Kanwy są policzone, pisaliśmy na targowek.info jeszcze w grudniu. Teraz wiemy, ile dokładnie tych dni zostało: 7. Słownie: siedem.

Obdrapany piętrowy pawilon pomiędzy ulicami Ossowskiego i Skargi na Targówku Mieszkaniowym przez kilka dekad był handlowym i kulturalnym centrum tej części dzielnicy. Mieściły się tam wszystkie ważne sklepy i usługi – właśnie tak w PRL zostało zaprojektowane osiedle, żeby w pobliżu bloków było też miejsce do załatwiania pilnych spraw. Dziś budynek, nieremontowany od lat, jest w opłakanym stanie. A niedługo zniknie.

Tak jak już informowaliśmy, GoldBox/Kanwa przy Skargi 54 zostanie zburzona, a na jej miejscu powstanie blok mieszkalny. Kilka sklepów już się z niej wyprowadziło na sąsiednie ulice, np. optyk przeniósł się na Handlową 34, sklep z mięsem i rybami na Remiszewską 14a, zaś hurtownia rajstop na Remiszewską 17. Największy tutejszy sklep – Top Market – będzie działał tylko do końca tego tygodnia.

Od następnego poniedziałku (18.04) zamknięta będzie także biblioteka nr 37. Docelowo przeniesie się ona w nowe miejsce – na ul. Smoleńską 94 (przy skrzyżowaniu z św. Wincentego) – ale przeprowadzka zajmie co najmniej kilka tygodni. Przez ten czas nie będzie można w niej wypożyczać książek, a zwroty będą przyjmowane we wszystkich innych publicznych bibliotekach na Targówku.

Na miejscu Kanwy spółdzielnia mieszkaniowa „Praga” planuje budowę bloku o mało romantycznej, ale za to konkretnej nazwie „Piotra Skargi 54”. Kompleks składać się będzie z budynku mieszkalnego (na około 96 mieszkań) z garażem podziemnym oraz usługami w parterze.

Pierwsze wizualizacje budynku, mające już kilka lat, ale wciąż prezentowane przez SM „Praga”, nie są zbyt zachęcające:

Projekt budynku przy ul. Skargi 54 / fot. www.rsmpraga.pl

Projekt budynku przy ul. Skargi 54 (widok od ul. Skargi)/ fot. www.rsmpraga.pl

 

Na szczęście na innych wizualizacjach nowy blok wygląda znacznie lepiej:

Piotra Skargi 54 (widok od ul. Ossowskiego) / źródło: urbanity.pl

 

Przewidywany termin zakończenia budowy bloku przy ul. Skargi 54 to IV kwartał 2018 r. – czyli na kilka miesięcy przez planowanym otwarciem stacji metra, która będzie zbudowana dosłownie 200 metrów dalej.

 

zdjęcie na górze: Kanwa/Goldbox przy ul. Skargi na krótko przez zburzeniem / fot. targowek.info

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx