Targówek szykuje się do budowy metra – mnóstwo zmian na ulicach

23
Share

Nic w przyrodzie nie ginie – rondo z Gorzykowskiej przenosi się na Witebską :) Robotnicy i koparki pojawiły się też w wielu innych punktach dzielnicy.

 

Jeśli jakiś tydzień temu wyjechaliście z dzielnicy i teraz wracacie – wielu miejsc możecie nie poznać. Na Targówku Mieszkaniowym trwa gorączka przygotowań do budowy II linii metra. Generalnie się z tego cieszymy – choć nie wszystko budowlańcom wychodzi.

O serii wpadek na świeżo wyremontowanej ulicy Gorzykowskiej pisaliśmy wczoraj – oprócz zlikwidowania pasów rowerowych i ronda „Balcerka”, drogowcy wprowadzili na tej ulicy zakaz skrętu w lewo w Myszkowską. Po czym, po kilku godzinach bałaganu, wywiesili mocno mylące oznakowanie i pozwolili tam jednak skręcać autobusom miejskim.

Oprócz ronda zniknął też, kilkaset metrów dalej, plac zabaw dla dzieci przy skrzyżowaniu Ossowskiego i Pratulińskiej. Właśnie pożarły go pączkujące zielone płoty odgradzające teren budowy przyszłej stacji metra.

Tuż obok kolejna wielka zmiana: wczoraj robotnicy zaczęli przerabiać skrzyżowanie Ossowskiego i Witebskiej na małe rondo. Dlaczego – pisaliśmy o tym na targowek.info już kilkanaście dni temu. Rondo będzie służyło przede wszystkim jako „zawrotka” dla autobusów miejskich, które będą tu kończyć trasę gdy już niedługo dalsza część Ossowskiego zostanie rozkopana pod metro.

 

Budowa mini-ronda przy ul. Witebskiej / fot. targowek.info

Budowa mini-ronda przy ul. Witebskiej / fot. targowek.info

 

(Między tymi dwoma miejscami, już bez bezpośredniego związku z metrem, doszła jeszcze jedna wielka zmiana: tak jak zapowiadaliśmy, od wczoraj całkowicie zamknięta jest Kanwa/Goldbox – niedługo budynek zostanie zburzony. Szczegóły tutaj).

Ścisły związek z przygotowaniem objazdów wokół budowy metra mają prace na kolejnym skrzyżowaniu – Ossowskiego, Handlowej i Kołowej. Robotnicy zmieniają tam profile jezdni, żeby ułatwić przejazd autobusom, które już niedługo będą tędy masowo jeździć.

Ciężki sprzęt i pierwsze wykopy pojawiły się też wczoraj na ulicy Trockiej, na wolnej działce między likwidowanym bazarkiem a gimnazjum. W tym miejscu obok siebie lada chwila będą aż dwie nowe budowle: na jedną część tej działki zostanie przeniesiony bazar, na drugiej powstanie kolejna pętla-zawrotka dla autobusów – tym razem tych, którym trasę przetnie budowa metra przy skrzyżowaniu Pratulińskiej i Trockiej.

 

Pierwsze wykopy na działce przy Trockiej /fot. targowek.info

Pierwsze wykopy na działce przy Trockiej /fot. targowek.info

 

A to wciąż dopiero początek zmian związanych z największą inwestycją transportową na Targówku od czasu wybudowania w XIX wieku Kolei Nadwiślańskiej. Życie na Targówku Mieszkaniowym całkowicie zmieni się za około 2 tygodnie, gdy ruch na Ossowskiego i Trockiej w okolicach Pratulińskiej zostanie całkowicie przerwany, a budowa rozkręci się na dobre.

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx