Wyjścia z metra na Bródnie do poprawki? | targowek.info

Wyjścia z metra do poprawki?

Bemowo walczy o przesunięcie stacji metra pod ul. Powstańców Śląskich. Czy powinniśmy zabiegać o lepsze położenie przystanków na Bródnie? 

 

Na Bemowie walka o wygodniejsze wyjścia z metra przeradza się powoli w małą awanturę. Mieszkańcy i lokalne organizacje wystąpiły z apelem o przesunięcie stacji dokładnie pod skrzyżowanie Powstańców Śląskich z Górczewską. Oryginalnie zaplanowano ją kawałek wcześniej, a to oznacza, że wyjścia będą tylko po jednej stronie Powstańców i aby dojść do autobusu czy tramwaju trzeba będzie stać na światłach.

Tak samo słabo jest rozwiązano to choćby na Rondzie Daszyńskiego, gdzie wyjścia z metra są tylko po jednej stronie ulicy Towarowej.

A u nas? Stacje przy Ossowskiego i Trockiej na projektach wyglądają dobrze. Położone są centralnie pod skrzyżowaniami, wyjścia są po obu stronach jezdni. Trochę dziwi duże wyjście w kierunku działek na Pratulińskiej, ale to rozwiązanie przyszłościowe – kiedyś ma biec tędy ul. Nowostalowa.

 

zdjęcie: Metro Warszawskie
zdjęcie: Metro Warszawskie

 

Gorzej wygląda to na Bródnie. Na sprawę zwraca uwagę we wpisie na Facebooku Ruch Sąsiedzki – Targówek, Zacisze, Bródno. Stacja Kondratowicza nie będzie położona pod skrzyżowaniem ze św. Wincentego, tylko bliżej ratusza, pod skrzyżowaniem z Malborską. To utrudni w przyszłości przesiadki.

 

Metro Stacja Kondratowicza

Jeszcze gorzej zaplanowano to na stacji Bródno. W tym przypadku mamy tylko wstępne projekty, ale widać, że stacja znajdzie się pod Kondratowicza na wysokości kościoła. Nie będzie wyjść z niej na przystanki tramwajowe i na drugą stronę Rembielińskiej.

 

Metro Stacja Bródno

„Warto zwrócić już teraz uwagę na lokalizację wejść do tej stacji, nim będzie za późno na zmiany. Jest to o tyle istotne, że to ma być ostatnia stacja na Bródnie, zapewne stanie się ważnym punktem przesiadkowym i powinna być doskonale połączona z istniejącymi przystankami autobusowymi i tramwajowymi. Będą z niej korzystać mieszkańcy dużej części Bródna, niektórzy będą dojeżdżać tutaj komunikacją miejską i pewnie każdy życzyłby sobie wygodnej przesiadki do metra, a nie dodatkowych spacerów do oddalonego od skrzyżowania wejścia do stacji” – piszą aktywiści z Ruchu Sąsiedzkiego – Targówek, Zacisze, Bródno.

Umieszczenie stacji po jednej stronie ulicy ma oczywiście swoje uzasadnienie. Nie trzeba rozkopywać Rembielińskiej na czas budowy metra. To oznaczałoby jakieś trzy lata bez tramwajów na Bródnie. Z drugiej strony  metro buduje się na znacznie dłużej, więc może warto zrobić to dobrze?

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Wyjścia z metra do poprawki?

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 08:07

  na litość boską. w XXI wieku, przy dwukierunkowych tramwajach, 3 lata bez tramwaju? spokojnie można zrobić peron do zawracania. i nawet puścić ze 2 linie a nie tylko jedną. skoro i tak będzie rozkopane. to zdaje się można to zrobić nawet na Rembielińskiej.

  faktycznie stacja Bródno i Kondratowicza przesiadkowo do niczego. o innych się nie wypowiadam bo nie znam dokładnie okolic.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 08:25

  TROCKA TO ŚWIETNA LOKALIZACJA. BLISKO PĘTLA TUTAJ AKURAT POMYSLANO.
  NIE WIEM CO ZE STACJĄ PRZY KANWIE, TROCHĘ BEZ SENSU. A JUZ W OGOLE NA KONDRATOWICZA TO STACJA POWINNA BYC PRZY URZĘDZIU NA POLU PGR. BLISKO URZAD, GŁOWNE SKRYZZOWANIE KONDRATOWICZA I DUZO OSIEDLI.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 08:42

  Nie czepiałbym się stacji C20. Może tylko wyjście od strony parkingu przed Ratuszem wydaje się dziwnie zlokalizowane. Pod samym skrzyżowaniem Wincentego/Kondratowicza znajduje się kanałek, więc nie bardzo widzę szansę na usytuowanie stacji w tym miejscu. Ale kto wie, specjalistą nie jestem.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 09:59

  Nie przesadzajcie z tym odległym umiejscowieniem stacji na Kondratowicza. Jeszcze nikomu odrobina ruchu nie zaszkodziła. Macie zdrowe nogi to ich używajcie. Od skrzyżowania ze św, Wincentego naprawdę nie jest daleko.
  Komunikacja miejska powinna uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników miasta. Tak pieszych jaki zmotoryzowanych. Inaczej, kończy się taką bzdurą, jak niewydarzony przystanek autobusowy przy Zielonym Zaciszu, blokujący i utrudniający ruch na i tak niebezpiecznym skrzyżowaniu Kondratowicza i Wincentego.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 10:14

  do kdsz
  „Może tylko wyjście od strony parkingu przed Ratuszem wydaje się dziwnie zlokalizowane.”

  Widocznie projektant zauważając na planie istniejący parking, założył,że będzie on wykorzystywany jako P&R.Znów podejmowanie decyzji przy pomocy palca na mapie. Realia są takie ,że nie ma na to szans. Lokalsi wraz z klientami Urzędu skutecznie blokują cały parking.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 11:06

  Z punktu widzenia późniejszego obsługiwania potoków podróżnych, który stojąc na światłach będą starali się zdążyć do metra i z metra, a także potencjalnych wypadków tych, którzy będą chcieli zdążyć na czerwonym… lepiej przesunąć obie stacje o parę metrów. Trudniej będzie przy kanałku (czyli przy urzędzie dzielnicy), jednak po paru latach ten koszt się opłaci – zarówno z punktu widzenia pasażerów i kumulujących się milionów minut czekania, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa. Pamiętać również należy o kierowcach, którzy przy obecnym ustawieniu stacji będą czekać dłużej na dłuższych światłach dla pieszych. Dłużej będą czekać tez pasażerowie autobusów (głównie jadących z Białołęki i z Centrum wzdłuż Wincentego), którzy będą czekać na zmianę świateł…

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 11:20

  mamonka,
  chyba nigdy nie jeździłaś chociażby z wózkiem z dziećmi, o złamanej nodze nie wspominając. jeśli ideą jest że jedziemy szybko, ale z przesiadkami – to bez sensu jest bieganie po schodach i przez podwójne pasy itp. na każdą taką przesiadkę stracimy nie tylko przez chodzenie, ale również przez czekanie na światłach. zwłaszcza np. przy Rembielińskiej gdzie priorytet mają tramwaje.

  traktowanie parkingu przy ratuszu jako P+R natomiast faktycznie zakrawa na absurd, tam bez metra trudno znaleźć miejsce. ale dlaczego jeśli jestem klientem Urzędu to blokuję parking??? chyba użytkuję go zgodnie z przeznaczeniem? a w ogóle P+R chyba powinien z zasady być nieco większy???

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 11:46

  „kiedyś ma biec tędy ul. Nowostalowa.”
  Skąd autor ma takie wiadomości bo w żadnym opracowaniu takiego przebiegu nie widzę.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 14:53

  same nowe ulice, Nowostalowa, Nowotrocka, NowoWincentego, NowoTargówkowa hahahhaa ŻADNE NOWE ULICE NIE POWSTAJĄ I NIE POWSTANĄ CO NAJMNIEJ DO KONCA BUDOIWY METRA BRÓDNO

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 15:47

  Szkoda, że nie będzie metra na Żabie.

 • 19 kwietnia 2016 o godz. 18:11

  100krotka
  „chyba nigdy nie jeździłaś chociażby z wózkiem z dziećmi, o złamanej nodze nie wspominając”
  Niestety w ubiegłej epoce takich udogodnień jak obecnie nie było ;-(
  Schody,przejścia,autobusy czy pasy to był jeden tor przeszkód dla rodziców i osób niepełnosprawnych. Obecne pokolenie nie zdaje sobie sprawy o ile lżejsze jest życie obecnie.Tak jakoś nauczyłam się używać własnych nóg .Nie narzekam na to. Samochód zostawiam w garażu i pomimo że do najbliższego autobusu mam naprawdę spory kawałek idę piechotą. Idę, bo lubię. Idę bo dbam o zdrowie. Idę bo chcę na stare lata być sprawna.

 • 20 kwietnia 2016 o godz. 10:39

  Własnie szkoda, że na Żabie nie będzie metra… ktoś napisze ze są tramwaje i autobusy a ja odpowiem a na wileńskim nie ma? a na metro centrum nie ma?

 • 20 kwietnia 2016 o godz. 21:05

  Ja nie robilbym stacji na Targówku bo będą uchodźcy wsiadac…

 • 22 kwietnia 2016 o godz. 12:59

  Rondo na żabie nie to jest tylko miejsce przesiadkowe i jest tam za małe zagęszczenie jeśli chodzi o zabudowę więc nie ma to sensu. tak jak stacja przy Koperniku (pustynia) ta na Stalowej też będzie bez sensu ew. kierowcy na pętlę autobusową i okoliczne lumpy i szumowiny z okolic.

 • 24 kwietnia 2016 o godz. 19:59

  Niezmiernie jestem zadowolony z informacji dotyczących budowy autostrad: Nowostwlowej, Obwodnicy Śródmiejskiej wschodniej, Nowotrockiej. Aglomeracja stołeczna uzyska szlaki dowozu wszelakich śmieci do najekologiczniejszej w Europie spalrni przy ul Gwarków. Zwiększono podobno aż siedmiokrotnie zdolność przerobową tego naszego stołecznego przybytku zwanego spalarnia.Jestem mieszkańcem Targówka Mieszkaniowego i domniemamże jak wszystkie arterie komunikacyjne w Targówku powstaną to funkcjonować i spać w stolicy będziemy w terenie Targówkaa w Masach praeciw gazowych.Pozdrawiam Targówczan.

 • 24 kwietnia 2016 o godz. 21:19

  Ile jest wyjść przy Trockiej ? Dwa czy trzy (niejasny jest dla mnie ten rysunek tuż przy rurach jest wejście czy nie ) ?

 • 28 kwietnia 2016 o godz. 14:31

  a gdzie będa wybudowane dworce autobusowe i parkingi dla mieszkańców Białołęki przesiadających sie do metra ????
  Prosze to dorysować na planie! Niech zwolennicy stacji Bazyliańska wiedzą, co ich czeka ;)

 • 19 kwietnia 2017 o godz. 11:41

  A stacja Zacisze – rejon domków jednorodzinnych, jakie tam bedzie połaczenie komunikacją miejską. Juz widze jak autobusy jeżdzżą tymi wąskimi uliczkami, które są poblokowane zaparkowanymi samochodami. Redakcjo – jak tu wygladaja zaplanowane wyścia z metra?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.