Jeszcze jeden skwer: teraz z 7-metrową wieżą i fontanną

24
Share

Wkrótce na kanałkiem Bródnowskim powstanie nowe miejsce do wypoczynku.

 

W ostatnich kilku latach w okolicach kanału Bródnowskiego na Bródnie i Zaciszu władze dzielnicy zbudowały całą siatkę skwerów – z naszym ulubionym im. Grzegorza Ciechowskiego na czele. A niedługo będziemy mieli jeszcze jeden.

Nowy skwer będzie zbudowany na Zaciszu – dokładnie u zbiegu ulic Rajmunda i Lecha, niedaleko Rolanda, obok przepompowni MPWiK. Tuż przy wybudowanej dwa lata temu promenadzie spacerowej i niemal naprzeciwko innego skweru – ekologicznego, tego z ulem.

W projekcie czytamy, że skwer ma być miejscem spotkań, wypoczynku oraz zabaw dla lokalnej społeczności. Skwer został zaprojektowany w konwencji naturalnej (organiczne formy, naturalne materiały, zieleń) z mocnym nawiązaniem do historii miejsca – przez które przepływała niegdyś rzeka Brodnia.

Co dokładnie powstanie?

* Plac zabaw, a na nim m.in.: wieża drewniana o wys. do 7 metrów z krętą zjeżdżalnią ze stali nierdzewnej (projektanci zapewniają, że wejście na wieżę będzie bezpieczne dla dzieci – po schodkach zamkniętych w „klatce schodowej” z elementów drewnianych), „ptasie gniazdo” czyli kosz zawieszony na konstrukcji drewnianej z wejściem po drabince (wejście do kosza – na wysokości ok. 2 m) oraz kilka drewnianych bujaków i rzeźb, w stylu zbliżonym do tych, które już znamy z placu zabaw przy lasku Bródnowskim.

* Fontanna z sześcioma dyszami ukrytymi w nawierzchni. Woda będzie płynąć w obiegu zamkniętym, wysokość trysku wody: 1-1,5 m, dysze będą podświetlane ledowo. Projektanci wyobrażają sobie tę fontannę mniej więcej tak (biorąc poprawkę, że na Zaciszu będzie tylko 6 dysz):

 

mat. UD

zdjęcie: materiały projektowe skweru na Zaciszu/UD

 

* Poidło miejskie z wodą pitną.

* Ławki z oparciem „falującym”, śmietniki, stojaki rowerowe i inne drobiazgi.

 

Fragment projektu skweru przy ul. Lecha. Nr 1 - wieża, nr 2 - "ptasie gniazdo", nr 19 - fontanna / mat

Fragment projektu skweru przy ul. Lecha. Nr 1 – wieża, nr 2 – „ptasie gniazdo”, nr 19 – fontanna / materiały projektowe skweru na Zaciszu/UD

 

Całość stylistycznie ma nawiązywać do historii tych okolic, czyli grodziska z IX-X wieku (które wprawdzie znajdowało się kilka kilometrów dalej) i dawnej rzeki Brodni. Dlatego plac zabaw będzie ogrodzony niską „palisadą”, tu i ówdzie będą rozrzucone głazy czy otoczaki rzeczne, a dosadzone rośliny będą z gatunków rosnących przy wodzie (wysokie trawy ozdobne, wierzby itd).

Projekt już istnieje, w tej chwili trwa przetarg na wykonawcę tego skweru. W Urzędzie Dzielnicy zakładają, że skwer przy ul. Lecha/Rajmunda będzie ukończony już 30.09.2016. Termin, nie da się ukryć, bardzo optymistyczny…

Ile dokładnie będzie kosztowała budowa kolejnego skweru na Zaciszu dowiemy się po zakończeniu przetargu.

Co myślicie o nowym skwerze? Zapraszamy do komentowania poniżej.

 

CZY DZISIAJ JUŻ ZAGŁOSOWAŁEŚ?

Zagłosuj na projekt

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx