Mural z uchodźcami odmalowany | targowek.info

Mural z uchodźcami odmalowany. Tyle, że teraz wszyscy uchodźcy są… biali!

Nie uwierzycie, kto przemalował mural na Targówku Fabrycznym na „biało”! To się dzieje naprawdę…

 

Krótką, ale burzliwą historię muralu (czy raczej ruralu – malowidła na rurach) czytelnicy targowek.info znają doskonale.

Antyrasistowski mural wymyśliły i namalowały Fundacja Pomocy Rodzinie „Sowa” oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 58 przy ul. Mieszka I,  w której oprócz Polaków uczą się dzieci uchodźców z ośrodka przy ul. Księżnej Anny. Z braku odpowiedniej ściany pomalowano paskudne rury ciepłownicze blisko ronda u zbiegu ul. Rozwadowskiego, Ziemowita i Rzecznej.

Na wesołym obrazku uśmiechnięte dzieci o różnych kolorach skóry trzymały się za ręce i radośnie witały przechodniów w różnych językach.

Mural powstal w listopadzie 2015 roku, a już w lutym został zabazgrany prymitywnymi wulgarnymi napisami i rasistowskimi symbolami. Mówiła o tym cała Warszawa.

Teraz mural/rural na Targówku został odmalowany. Znów dzieci radośnie trzymaja się za ręce i uśmiechają do przechodniów – ale jedna rzecz się zmieniła. Na muralu nie ma już dzieci z ciemnym lub żółtym odcieniem skóry. Wszystkie dzieci na muralu są teraz białe!

 

rural02
Tak mural o uchodźcach wyglądał w listopadzie 2015 r. / fot. archiwum targowek.info

 

fot. Michał Górecki / Facebook
A tak mural wygląda teraz – są na nim tylko białe dzieci /fot. Instagram/g00rek

 

Kolejna dewastacja, tylko teraz na wyższym poziomie artystycznym? Nie. Prawda jest inna i zaskakująca: tym razem to świadoma decyzja współautorów muralu – Fundacji „Sowa”!

Właśnie na zlecenie fundacji wszystkie twarze dzieci przemalowała na jeden kolor zewnętrzna firma. – Wiemy, że to wygląda dziwnie, ale uważamy, że idea pozostała. Nie wygląda to dobrze, ale pokryliśmy już malowidło specjalna farbą ochronną i nie możemy już tego zmienić – powiedziała Joanna Górczyńska z Fundacji „Sowa” portalowi wawalove.pl.

Zgadzamy się, że wygląda to co najmniej dziwnie. A czy idea muralu dla uchodźców, którzy wszyscy są biali, naprawdę pozostała bez zmian? To dobry temat do dyskusji…

 

MY TEŻ CHCEMY PRZEMALOWAĆ RURY, ALE BEZ PODTEKSTÓW POLITYCZNYCH.
ZAGŁOSUJ NA GRANT DLA PROJEKTU „ODPICUJ RURĘ!”

Zagłosuj na projekt

PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “Mural z uchodźcami odmalowany. Tyle, że teraz wszyscy uchodźcy są… biali!

 • 26 maja 2016 o godz. 13:27

  A co wam się nie podoba w białych dzieciach? Czy autor tego artykułu jest rasistą? Czy autor artykuły uważa że uchodźca musi ma mieć tylko inny kolor skóry niż biały ? Czy zwracanie uwagi na kolor skóry dzieci na muralu to nie jest już rasizm ? Jeżeli kolor skóry jest bez znaczenia to co róznics jakiego kolory są te dzieci ?

 • 26 maja 2016 o godz. 13:41

  Byłem na spacerze, widziałem – i w sumie zasmuciło mnie takie konformistyczne podejście.

  Paradoks – wiesz co to jest logika? Durna prowokacja. Przemalowywanie czarnych na biało jest sygnałem ugiecia sie przed debilami którzy bazgrają te swoje „white power” i inne barachło, a nie potrafią nawet poprawnie mówić po polsku.

  To jest smutne że śmieć który po nocy lata z puszką w sprayu, z jakimiś niedorobiony poprańcami – może mieć wpływ na normalnych ludzi.

 • 26 maja 2016 o godz. 13:59

  lewakom biali sie nie podobaja, nie podoba sie to juz mi stad do kairu :)

 • 26 maja 2016 o godz. 14:01

  Nie wiem czy to dobrze czy zle. Ale wiem, ze jesli ktos wpierw maluje kolorowych ludzi a potem przemalowuje ich na bialych ludzi, to jest to bardzo bardzo dziwne

 • 26 maja 2016 o godz. 14:53

  Dlaczego redaktor Targowka.info jest rasistą i nie „podobają” mu się białe dzieci! TO DYSKRYMINACJA BIAŁYCH!! PRECZ Z DYSKRYMINACJĄ!

 • 26 maja 2016 o godz. 15:11

  Fundacja „Sowa” – ul. Korsarska 20. Korzystając z programu google earth zobaczymy dość ładny segment. Niestety nie działa opcja „street view” (nie zobaczymy posesji z bliska), bowiem budynek znajduje się na zamkniętym osiedlu. Można się jedynie domyślać czemu tak naprawdę służą tego typu fundacje.

 • 26 maja 2016 o godz. 15:46

  @warszawiak
  Logicznie rzecz ujmując jeżeli nie jesteś rasistą kolor skóry tych dzieci powinien być dla Ciebie bez znaczenia. Dyskutowanie o tym ile dzieci na muralu było czarnych a ile białych też jest rasizmem. Co to „white power” to czy usprawiedliwia to istnienie „black power”?

 • 26 maja 2016 o godz. 18:25

  efe – ty to mozesz sobie w gaciach rządzić i niewiele ponad to.

  Paradoks – Ty naprawde masz problemy z mysleniem czy udajesz takiego trolla internetowego?

 • 26 maja 2016 o godz. 19:16

  Dobra zmiana … :-(

 • 26 maja 2016 o godz. 19:49

  @warszawiak
  Logikę nazywasz trolowaniem ?

 • 26 maja 2016 o godz. 20:59

  nie rozumiem ,w czym problem? Mieszkamy w POLSCE.

 • 27 maja 2016 o godz. 09:20

  gdyby nie my mielibyście tutaj gwałt każdego dnia. tego chcecie?

 • 27 maja 2016 o godz. 16:16

  Fajnie, że zostało to odnowione, tylko no 99% zjawi się tu niebawem lokalna „inteligencja” i wszystko zdewastuje…

 • 27 maja 2016 o godz. 18:40

  A dla mnie to nie są uchodźcy tylko pokazana integralność dzieci. Po co tych imigrantów wszędzie wpieprzać? Dzieci są ważniejsze. Są dzieci zdrowe i chore, które ciężko czasem rozpoznać. Jeśli się koniecznie chce coś pod to podpiąć, to:"Żadne dziecko nie jest gorsze". Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się po kilku głębszych.

 • 29 maja 2016 o godz. 11:20

  No i teraz już lepiej to wygląda.Żadnych czarnych ,ciapatych i całej tej muzułmanskiej chołoty nam tu nie potrzeba.Tu jest Polska

 • 29 maja 2016 o godz. 13:05

  Kiepsko to wygląda, a dresiarze wiedzą teraz, że warto dewastować, bo można osiągnąć to co się chce. Mural to połowa biedy, gorzej że ta rozochocona swołocz zaczęła już na dobre dewastację zbiornika przy Bardowskiego.

 • 30 maja 2016 o godz. 09:08

  do aks: won do Syrii

 • 30 maja 2016 o godz. 09:14

  wj 29 maja 2016 o godz. 11:20 napisał:

  „Żadnych czarnych ,ciapatych i całej tej muzułmanskiej chołoty nam tu nie potrzeba.Tu jest Polska”
  ————
  HOŁOTA pisze się przez samo H – jeżeli nie znasz zasad ortografii, nie umiesz posługiwać się językiem polskim – sam zaliczasz sie do hołoty, bandy idiotów która potrafi tylko bezmyslnie obrazac lepszych od siebie, zdolniejszych, bardziej przedsiebiorczych.

  Mozesz tylko anonimowo opluwac innych, a i to do momentu kiedy ktos wystapi do Targowek Info o Twoje ID, bo poczul sie obrazony (o co zadbam).

  pozdrawiam WJ

 • 30 maja 2016 o godz. 11:45

  @społek

  Areszt na 48h, gumową pałą po nerach + natychmiast komornik na poczet wyrządzonych szkód. To by ci dobrze zrobiło i może byś się oduczył niszczenia tego co nie swoje.

 • 22 sierpnia 2016 o godz. 14:40

  Mural niestety jest zdewastowany wszystkie „kolorowe” buzie zostały zamazane krzyżukami w kółku… smutek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.