Mural Żołnierzy Wyklętych przemalowany

32
Share

Budził kontrowersje od samego początku – a od teraz będzie tylko gorzej. Ktoś na graffiti na Targówku zmienił Żołnierzy Wyklętych na „Żołnierzy Przeklętych”.

 

Namalowany pod koniec lutego 2016 mural znajduje się na ścianie stojącej na boisku przy ul. Askenazego, blisko Trockiej, tuż obok pętli autobusowej Targówek.

Graffiti stworzyli członkowie Legijnego Targówka, organizacji radykalnych kibiców piłkarskich, blisko związanej ze środowiskami narodowców. W jego odsłonięciu uczestniczył podpułkownik Leszek Mroczkowski, jeden z najbardziej znanych do dziś żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Ale działalność Żołnierzy Wyklętych, choć niewątpliwie byli polskimi patriotami, nie jest oceniana jednoznacznie przez historyków – i podobnie nie jest jednoznacznie oceniana przez mieszkańców Targówka. Jeszcze przed odsłonięciem mural już raz został pochlapany farbą (pisaliśmy o tym na targowek.info tutaj) – ale teraz sytuacja jest inna.

Ktoś wprowadził na czarno-biało-czerwonym muralu dwie staranne zmiany. Krzyż z orłem i literami NSZ został przekreślony czerwoną farbą. Zaś słowo „Wyklęci” przemalowano na „Przeklęci”.

Dziś twórcy muralu przywracają mu już pierwotny wygląd, dlatego obecnie na murze są chwilowo sami „Żołnierze Klęci”:

 

Tak teraz wygląda mural na ul. Askenazego / fot. targowek.info

Tak teraz wygląda mural na ul. Askenazego / fot. targowek.info

 

fot. targowek.info

…a tak wyglądał tuż przed odsłonięciem w lutym /fot. archiwum targowek.info

 

Kto to zrobił? Oczywiście nie wiadomo. Choć nasuwają się skojarzenia z podobnie starannie przemalowanym graffiti z Żołnierzami Wyklętymi w Parku Szczęśliwickim – które w kwietniu też zmieniono z „Żołnierzy Wyklętych” na „Żołnierzy Przeklętych”.

Inne skojarzenie – stare polskie przysłowie: „kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Nie tak dawno członkowie Legijnego Targówka cieszyli się na swoim profilu na facebooku ze zniszczenia witającego uchodźców muralu na Targówku Fabrycznym – teraz ten sam los spotkał ich dzieło.

 

 

 

My ze swojej strony zachęcamy was do głosowania na projekt pomalowania szarych, obdrapanych rur ciepłowniczych, wijących się całymi kilometrami przez Targówek – i jeszcze raz zapewniamy, że te malunki nie będą angażować się np. politycznie czy w rywalizację klubów sportowych. Murale i rurale powinny łączyć, a nie dzielić!

CZY DZISIAJ JUŻ ZAGŁOSOWAŁEŚ?

Zagłosuj na projekt

 

32
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx