Ostatni dzień Targówka, jakiego znamy

7
Share

Nasi czytelnicy z Bródna i Zacisza muszą nam wybaczyć – ale znowu piszemy o metrze na Targówku. Musimy. Dziś w tej części naszej dzielnicy zmieni się wszystko.

 

Już od ładnych kilkunastu dni zielone płoty wyrastają na całym Targówku Mieszkaniowym, osiedle zmienia się dosłownie na naszych oczach – drogowcy przebudowują ulice, np. od wczoraj nie ma już bazarku na Trockiej – ale najważniejsze nastąpi dziś.

 

 

W niedzielę wieczorem, 1 maja 2016 r. około godziny 22., budowniczowie metra zamkną przejazd dla samochodów na dwóch głównych ulicach Targówka Mieszkaniowego: Trockiej przy Pratulińskiej, oraz Ossowskiego przy Pratulińskiej – i budowa podziemnej kolejki ruszy pełną parą.

W tym pierwszym miejscu piesi będą jeszcze mogli chodzić przez jakieś trzy miesiące, natomiast samochody i autobusy już od dziś będą jeździć skomplikowanymi objazdami.

 

SPRAWDŹ, JAK POJADĄ AUTOBUSY NA TARGÓWKU (OBJAZDY, NOWE TRASY, NOWE PĘTLE, MAPKI, SCHEMATY)

 

Poszczególne fragmenty zamkniętych ulic mają być „zwracane” dzielnicy etapami, pierwsze kawałki za rok, kolejne za dwa lata, całość – razem z gotową linią metra na Targówek – ma być oddana do użytku za trzy lata, w maju 2019 roku (życzliwie chwilowo wierzmy, że nie będzie opóźnień).

Pamiętajcie jednak, że za te trzy lata nie wrócimy do punktu wyjścia. Życie na Targówku już zawsze będzie wyglądało zupełnie inaczej!

Autobusy, które dziś „tylko” zmieniają trasy, po uruchomieniu metra w większości zostaną zlikwidowane. W miejscu buspasów na „obwodnicy” (które dosłownie dwa dni temu zastąpiły pasy rowerowe) powstaną miejsca parkingowe dla samochodów. Znikną (częściowo) szpecące dzielnice rury ciepłownicze, będą za to nowe ulice (Łokietka – w miejscu bazaru), nowe ścieżki rowerowe i oczywiście dużo, dużo nowych bloków. Metro jak magnes przyciąga na Targówek inwestorów – deweloprzy kupują i zabudowują, co mogą (patrz: pole PGR), spółdzielnie zabudowują, co od dawna mają (patrz: zamknięta Kanwa/Goldbox przy Piotra Skargi 54, która niedługo zostanie zburzona a na jej miejscu powstanie blok mieszkalny).

Ostatni raz równie wielką rewolucję Targówek przeżył w latach 60. XX wieku, gdy wśród kamienic i drewnianych chałup zaczęła się budowa wielkich blokowisk. Pół wieku później rewolucję mamy my – od dziś wszystko będzie inaczej. Mamy nadzieję, że będzie też lepiej :)

 

ZOBACZ, JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY STACJE METRA NA TARGÓWKU

 

fot. czytelnik targowek.info

Otoczony zielonymi płotami budowy metra bazarek przy ul. Trockiej. Zdjęcie z wczoraj /fot. Michał, czytelnik targowek.info

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx