Ostatni dzień Targówka, jakiego znamy | targowek.info

Ostatni dzień Targówka, jakiego znamy

Nasi czytelnicy z Bródna i Zacisza muszą nam wybaczyć – ale znowu piszemy o metrze na Targówku. Musimy. Dziś w tej części naszej dzielnicy zmieni się wszystko.

 

Już od ładnych kilkunastu dni zielone płoty wyrastają na całym Targówku Mieszkaniowym, osiedle zmienia się dosłownie na naszych oczach – drogowcy przebudowują ulice, np. od wczoraj nie ma już bazarku na Trockiej – ale najważniejsze nastąpi dziś.

 

 

W niedzielę wieczorem, 1 maja 2016 r. około godziny 22., budowniczowie metra zamkną przejazd dla samochodów na dwóch głównych ulicach Targówka Mieszkaniowego: Trockiej przy Pratulińskiej, oraz Ossowskiego przy Pratulińskiej – i budowa podziemnej kolejki ruszy pełną parą.

W tym pierwszym miejscu piesi będą jeszcze mogli chodzić przez jakieś trzy miesiące, natomiast samochody i autobusy już od dziś będą jeździć skomplikowanymi objazdami.

 

SPRAWDŹ, JAK POJADĄ AUTOBUSY NA TARGÓWKU (OBJAZDY, NOWE TRASY, NOWE PĘTLE, MAPKI, SCHEMATY)

 

Poszczególne fragmenty zamkniętych ulic mają być „zwracane” dzielnicy etapami, pierwsze kawałki za rok, kolejne za dwa lata, całość – razem z gotową linią metra na Targówek – ma być oddana do użytku za trzy lata, w maju 2019 roku (życzliwie chwilowo wierzmy, że nie będzie opóźnień).

Pamiętajcie jednak, że za te trzy lata nie wrócimy do punktu wyjścia. Życie na Targówku już zawsze będzie wyglądało zupełnie inaczej!

Autobusy, które dziś „tylko” zmieniają trasy, po uruchomieniu metra w większości zostaną zlikwidowane. W miejscu buspasów na „obwodnicy” (które dosłownie dwa dni temu zastąpiły pasy rowerowe) powstaną miejsca parkingowe dla samochodów. Znikną (częściowo) szpecące dzielnice rury ciepłownicze, będą za to nowe ulice (Łokietka – w miejscu bazaru), nowe ścieżki rowerowe i oczywiście dużo, dużo nowych bloków. Metro jak magnes przyciąga na Targówek inwestorów – deweloprzy kupują i zabudowują, co mogą (patrz: pole PGR), spółdzielnie zabudowują, co od dawna mają (patrz: zamknięta Kanwa/Goldbox przy Piotra Skargi 54, która niedługo zostanie zburzona a na jej miejscu powstanie blok mieszkalny).

Ostatni raz równie wielką rewolucję Targówek przeżył w latach 60. XX wieku, gdy wśród kamienic i drewnianych chałup zaczęła się budowa wielkich blokowisk. Pół wieku później rewolucję mamy my – od dziś wszystko będzie inaczej. Mamy nadzieję, że będzie też lepiej :)

 

ZOBACZ, JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY STACJE METRA NA TARGÓWKU

 

fot. czytelnik targowek.info
Otoczony zielonymi płotami budowy metra bazarek przy ul. Trockiej. Zdjęcie z wczoraj /fot. Michał, czytelnik targowek.info
PRZECZYTAJ TEŻ:

7 komentarzy na temat “Ostatni dzień Targówka, jakiego znamy

 • 1 maja 2016 o godz. 15:07

  Byłoby fajnie gdyby od Radzymińskiej do skrzyżowania Trockiej z Pratulińską kursował często jakiś autobus. W sumie to chyba gdyby stacja Targówek II vel Trocka była bliżej Radzymińskiej, korzytało by z niej więcej ludzi.

 • 1 maja 2016 o godz. 15:59

  Pewnie wszystkie linie z Marek, 190, 527 skończą na Targówku, to będzie wystarczająca liczba autobusów. A co do położenia, to tak stwierdzić, że lepiej by pierwsza linia była pod Puławską.

 • 2 maja 2016 o godz. 11:06

  Bródno to też Targówek. I powinni je zaorać, a mieszkańców wysiedlić do baraków poza Warszawę. Razem z mężem i synkiem kupiliśmy jakieś dwa lata temu mieszkanie w bloku przy ul. Toruńskiej 80. Żebyśmy mieli jasność – jesteśmy spoza Warszawy – podatki płacimy w Warszawie. Cóż z tego, że przed naszym blokiem jest dbałość o czystość. Wystarczy przejść pod blok nr 82 i inny świat. Brudasy i fleje jakich mało. Śmieci wyrzucane przez okna, obskurne klatki schodowe, w zimę przed klatkami tabuny pijanych meneli – no słowem patologia w pełnym tego słowa znaczeniu. Ciekawe jest to, że mieszkańcy tego bloku nie chcą chyba żyć inaczej. Dziwi to, dlatego, że w niedzielę z bloku wychodzą wydawałoby się normalni ludzie, dobrze ubrani. Więc dlaczego mają taki syf. Porozmawiałam i wszyscy z którymi się spotykałam wskazują zarządcę bloku jako winnego takiego stanu. Starsi ludzie wspominają, ze kiedyś nie było takiej degrengolady jak jest teraz. Ponadto, strach z dzieckiem wyjść po zakupy. Pod osiedlowym sklepikiem Malinką kolejne hordy pijaków i meneli. Pod ogrodzeniem jordanka na wysokości mojego bloku (nr 80) przestała istnieć trawa, a rozpoczyna życie śmietnik pozostawiany przez meneli. Dodatkowo stoją pijani, klną, wynalazki walą, plują, rzygają i muzyki słuchają bardzo głośno, a Straż Miejska (pany dziedzice) nic z tym nie robią. Nawet po przyjęciu zgłoszenie nie pojawią się. Boją się pewnie, bo to i pisać by trzeba było i nie potrafią… Trawniki rozjeżdżone przez samochody. Od jakiegoś czasu obserwuję już jeżdżenie po chodnikach. ZGN olewa mieszkańców. Wystarczy się przejść pod ich siedzibę i popatrzeć dookoła. Trawniczki przycięte, śmieci wysprzątane. Ale to otoczenie ZGN. Dalej za blokami już mają urzędasy ludzi w dupie. Zaorać Bródno, chociażby fragmentarycznie to mało. Jeżeli Bródno to część stolicy kraju, to tylko szkoda, że mamy taką stolicę. Pozdrawiam tych porządnych… Katarzyna

 • 2 maja 2016 o godz. 13:01

  Targówka, JAKI znamy !!!!!
  Chyba, że chodzi o nazwisko :P, ale wówczas należałoby napisać je wielką literą.
  Redaktorze, chyba pora wrócić na szkolną ławę …

 • 2 maja 2016 o godz. 15:18

  I rozpłaczcie się jeszcze, przynajmniej coś się zadzieje. Sentyment od zapyziałego bazarku na Trockiej. Metro to szansa dla tego zadupia.

 • 2 maja 2016 o godz. 15:38

  Dziś miałem okazję jechać wg nowego planu i było całkiem ok., chociaż jest tzw. długi weekend i mniej pasażerów. Z tego co widziałem to dużo osób, szczególnie starszych, pogubiło się bo teraz jest tak, że z jednego przystanku jeden autobus jedzie do Centrum, a drugi z Centrum, a trzeci zawraca, część osób czekała na autobusy np. na Myszkowskiej, gdzie już nic nie pojedzie itd. Na pewno przynajmniej na początku będą większe tłoki bo każdemu coś odjęto z komunikacji i bez przesiadek się nie obejdzie.

 • 2 maja 2016 o godz. 23:45

  do Katarzyna
  jeśli to ZGN administruje to pisać pisać skargi na nich, ale to chyba nie oni są właścicielami tylko wy, wiec na zebraniach poruszać temat i może trzeba się odgrodzić bo meneli inaczej nie nauczysz kultury tylko przez pieszczoty prądem:)
  Swoją droga wychowałem się w bloku nr 78 pod 1-ką:)
  a teraz to mam tam kawałek:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.