Zobaczcie, jak wkrótce będzie wyglądał przedwojenny budynek szkoły na Targówku Fabrycznym. I jak wyglądał przed wojną.
Czasy i ustroje się zmieniają, a w gmachu przy ul. Mieszka I 7 wciąż działa ta sama Szkoła Podstawowa nr 58. Podstawówka jest nawet starsza niż budynek, bo od 1932 roku działała przy ul. Siewnej, a do obecnego gmachu przy ul. Mieszka I przeniosła się po jego wybudowaniu w 1935 roku.
Nauczanie przerwano w czasie wojny, gdy budynek był poważnie uszkodzony, ale już w 1947 roku uczniowie wrócili do ławek. W PRL-u zmieniono patrona (antyrosyjskiego polityka Tadeusza Hołówkę zmieniono na poetę, uczestnika Powstania Warszawskiego, Tadeusza Gajcego), zaś gmach przebudowano: powstały dobudówki i sala gimnastyczna, lecz według miejskich ekspertów nie spowodowało to utraty walorów architektonicznych – i od trzech lat szkoła znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków.
Dziś przy Mieszka I 7 znajduje się cały zespół szkół, włącznie z przedszkolem. A w tym roku zabytkowy, ale już mocno zapuszczony budynek na Targówku Fabryczny czeka „facelifting” – termomodernizacja ścian i generalny remont dachu.
Zmiana będzie radykalna – budynek zmieni kolor na kilka odcieni pomarańczy, w kilku miejscach przełamanej szarą barwą. Na projekcie wygląda to całkiem ładnie – ale mamy nadzieję, że nie wyjdzie z tego „pasteloza”. W końcu ten budynek to przedwojenny zabytek!
Roboty budowlane powinny rozpocząć się na początku lipca. Termin zakończenia robót: 17 listopada 2016 r.
Zobaczcie, jak szkoła przy ul. Mieszka I wyglądała, wygląda i będzie wyglądać:
Na Targówku pilnie potrzebne są 3 szkoły: jedna w okolicy Osiedla Wilno, druga na Gilarskiej i trzecia na Malborskiej. jeśli do 2020 nie postaną będzie horror!!! Tu ponad 30 lat nie powstała żadna szkoła.
Przecież mamy niż demograficzny
Po co przy Osiedlu Wilno szkoła, gdy jest właśnie Mieszka I?
Chodzi o szkołę a nie zespół szkół, w tym i dla młodzieży.
Należy dodać, że docelowo szkolnictwo zawodowe z mieszka I zostanie przeniesione do budynków warsztatów szkolnych przy Wysockiego i w ten sposób (wraz z obecnym remontem) szkoła ta odzyska swoje znaczenie. Własność nieruchomości przy Gilarskiej m. st. W-wa nabyło w ub. tygodniu !. Na Malborskiej czekamy na nabycie gruntu pod szkolę, a plany na szkołę przy osiedlu Wilno tez są od dawna. To jest przemyślany scenariusz.
Dziwne że konserwator się zgodził na termomodernizację.raczej nie ma takiego zwyczaju. Poczekamy zobaczymy. Liczę na pełne ocieplenie budynków bez atrap w postaci tynku izolacyjnego. To są tylko plany czy jest już szykowany przetarg na wykonanie robót?
Cieszę się z remontu, ale nie przesadzacie Państwo trochę z tymi pastelami? Oryginalna architektura wyraźnie trąci modernizmem i zaproponowane malowanie nie będzie dobrze wyglądało, szczegolnie żółć na sali gimnastycznej. Dobry przykład renowacji modernistycznego budynku to choćby III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach.
Myślę, że najmłodszych warszawiaków warto uczyć także estetyki :-)
Ten budynek powinien być ocieplony płytami klimatycznymi. A jak już koniecznie ma być styropianizacja to niech chociaż zostanie klinkier, oryginalne malowanie i niech zostanie wysunięta stolarka okienna. Naprawdę należy uszanować architekturę.
Tadeusz Hołówko
Ciekawa postać
Na Targówku nie potrzebne jest oś Wilno