Na muralu są znowu czarnoskóre dzieci. Ale jakieś dziwne | targowek.info

Na muralu są znowu czarnoskóre dzieci. Ale jakieś dziwne

Ciąg dalszy zadziwiającej sprawy muralu/ruralu na Targówku Fabrycznym. Tym razem namalowane dzieci… pozamieniały się kolorami skóry! Ale już nie włosów, więc teraz jest np. Murzynka-blondynka.

 

Znów (nieoczekiwanie) zmienił się wygląd malunku na rurze ciepłowniczej przy ul. Rozwadowskiego.

Opisujemy tę sprawę od samego początku, więc tylko przypomnimy w skrócie: w listopadzie uczniowie SP58 razem z fundacją Sowa namalowały wesoły, radosny mural, z którego uśmiechały się dzieci o różnych kolorach skóry. W lutym nawiązujący do tolerancji dla uchodźców obrazek został cały zabazgrany wulgarnymi i rasistowskimi hasłami. W maju mural został odmalowany przez jego twórców, ale inaczej niż na początku – wszystkie dzieci na muralu miały biały kolor skóry.

Minęło kilka dni i twórcy malowidła kolejny raz go zmienili. Teraz dzieci na muralu znów mają różne kolory skóry. Ale wyglądają jakiś dziwnie. I brzydko.

Przyjrzeliśmy się muralowi na ul. Rozwadowskiego dokładniej. Oto fragment namalowanego rysunku, który sfotografowaliśmy w listopadzie 2015 roku…

rural01

… i ten sam fragment wczoraj (po ponownym odmalowaniu):

rural1-nowy

Widzicie różnice?

Pomijamy już, że cała rura została odmalowana niechlujnie, jakby w pośpiechu, więc np. na ubrankach dzieci widać pozostałości po wulgarnych bagrołach. To w zaistniałych okolicznościach można zrozumieć. Ale dlaczego dziewczynka w żółtej sukience była czarna, a teraz jest biała? A jej kolega obok odwrotnie – z białego stał się czarny?

I gdzie się podziały dzieci z żółtą skórą? Na całej długiej rurze nie ma dziś ani jednej buzi z Azji.

Inny fragment rury. Oryginalny, sympatyczny obrazek z listopada…

rural04

…oraz obecny stan, po kolejnym przemalowaniu:

rural4-nowy

Inne są buciki, inna trawa – lecz najdziwniejsze, że czarnoskóre dziecko stało się białe, dwoje białych stało się czarnoskórymi, ale mimo zmiany barwy skóry blondynka pozostała blondynką…

A może to wciąż nie jest ostateczna wersja odnowionego muralu? Może te wszystkie „błędy” będą jeszcze poprawione? Według aktualnych wypowiedzi współtwórców malowidła – fundacji „Sowa” – wcale nie. Tak podobno ma pozostać.

Powstało nieporozumienie, że dzieci będą tylko białe. Nie poddaliśmy się wandalom. Graffiti wróciło do pierwotnej wersji – zapewnia teraz Joanna Górczyńska z Fundacji “Sowa” Gazetę Stołeczną.

Chyba tylko my zauważyliśmy, że obecny wygląd rysunku na rurze jednak bardzo odbiega od pierwotnej wersji… Wydaje nam się, że w sprawie muralu/ruralu na Targówku ktoś się bardzo pogubił. Może chciano go naprawić za szybko, a może zbyt małym kosztem. Ale w efekcie naprawdę piękny i optymistyczny obrazek zjednoczonych dzieci różnych ras i kultur zmienił się w parodię samego siebie.

A przeciwnicy osób o innym kolorze skóry triumfują. Nie tylko zniszczony przez nich mural został dziwacznie odmalowany. Dodatkowo, mimo „renowacji”, wciąż pozostały na nim ślady ich poglądów:

rural3-nowy

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

MY TEŻ CHCEMY PRZEMALOWAĆ RURY, ALE BEZ PODTEKSTÓW POLITYCZNYCH.
ZAGŁOSUJ NA GRANT DLA PROJEKTU „ODPICUJ RURĘ!”

Zagłosuj na projekt

14 komentarzy na temat “Na muralu są znowu czarnoskóre dzieci. Ale jakieś dziwne

 • 1 czerwca 2016 o godz. 08:52

  PRZECIEZ KTOS TO ROBI SPECJALNIE, ŻEBY SPROWOKOWAĆ I WZNIECIĆ JAKĄŚ BITWĘ WEWNĘTRZNĄ. NIKT NIE MÓWI, ŻE MURZYNI NIE MAJĄ WSTĘPU, ALE ŻADNI PSEUDO UCHODZCY I ICH DZIECI WSTEPU NIE MAJĄ!

 • 1 czerwca 2016 o godz. 09:01

  Krzyczcie ot tym jeszcze głośniej, że został przywrócony pierwotny stan muralu i w kilka dni znajdą się kolejni zdolni co go będą „poprawiać”

 • 1 czerwca 2016 o godz. 09:08

  „Wyglądają dziwnie i brzydko” ~redakcja targowek.info

  Zdecydowanie się zgodzę. Wyglądają tak, ponieważ z pięknych, białych dzieci zrobiono jakieś kolorowe nie wiadomo co gorszej rasy.

 • 1 czerwca 2016 o godz. 09:27

  Niestety z tego co tu widzę to faszyzm powraca, czy znowu potrzeba jakiegoś hitlerka żeby ludzie się opamiętali ?

 • 1 czerwca 2016 o godz. 10:36

  Ludzie na naszych oczach odbywa sie walka „Black Power” z „White Power”.
  To kto tera triumfuje ? Przeciwnicy osób o kolorze skory innym niż czarny czy biały ? Jak teraz pomalowali tecdzieci na czarno to trumfują przeciwnicy kolędy skory innego niż czarny ?
  Targówek info podgrzewa tutaj tylko atmosferę.
  Zgodnie z prawem miedzynarodowym uchodźca jest sie w pierwszym kraju nieogarnietym wojną na terytorium którego sie znajduje. Uchodźca moze do nas teafić droga lądowa ale musi przejść z kraju sąsiadującego z Polską który jest ogarnięty wojną? Uchodźca może też drogą lotniczą lecąc bezpośrednio z kraju ogarniętego wojną lub droga morską. Ile osób na polskich lotniskach ląduje z krajów ogarniętych wojną i zgłasza status uchodźcy ?

 • 1 czerwca 2016 o godz. 10:37

  Cóż, na rurociągach przyjaźni (czasem narzuconej) różnie Polacy w historii wychodzili…
  Czy na Targówku nie ma poważniejszych spraw? A tak na marginesie, z ciekawości: tak naprawdę, to jakiego koloru buźki mają dzieci uchodźców zamieszkujących naszą dzielnicę? Wiele spaceruję i jakoś w naturze nie spotykam.

 • 1 czerwca 2016 o godz. 17:14

  Że też niektórym nie wstyd wypisywać te rasistowskie głupoty? Hitler i jego świta pokazali do czego prowadzi nietolerancja i ksenofobia. I Wy drodzy komentujący stoicie dziś tam gdzie stał Hitler w połowie XX wieku. Dziw bierze, że to dzieje się w kraju chrzescijańskim, ze z który w jeszcze nie tak dawno całymi garściami czerpał z różnorodności narodowej i kulturowej :(
  PS A jakby szacowni komentujący zapomnieli z lekcji Biologii, to wszystkie „rasy” (prz yokazji, nie istnieje nic takiego w rozumieniu biologicznym) człowieka wywodzą się z Afryki. Douczcie się nieuki…

 • 1 czerwca 2016 o godz. 22:00

  Fajnie byłoby się tam przyczaić na tych rasistów (jakby to lewacko nie zabrzmialo) :) To może być fajny pomysł na wieczorne spacerki po dzielnicy:) Mozna wziac gaz pieprzowy i dokonac paru obywatelskich zatrzyman:)
  Zawsze to fajnie przecwiczyc chwyty ktore robi sie na macie czy w ringu:)

  Tak hiper-poprawnosc polityczna, jak i narodowy radykalizm to dwie wielkie choroby XXI wieku.
  Umiar to cnota.

  JA UWAZAM ZE NIEZALEZNIE OD RANGI OBIEKTU – DLA ZASADY TRZEBA DAZYC DO ZACHOWANIA NORMALNOSCI, w tym przypadku by stan pierwotny zostal zachowany.

 • 2 czerwca 2016 o godz. 00:31

  zakopcie wreszcie te rury

 • 2 czerwca 2016 o godz. 05:41

  Redakcjo! Nadmuchujecie bezsensownie temat. Nie te włoski, nie te buciki… włączcie się do malowania jak chcecie. Co ma na celu taka krytyka?

 • 2 czerwca 2016 o godz. 07:34

  Ot problemy pierwszego świata.

 • 3 czerwca 2016 o godz. 10:23

  Przemo, w krajach pierwszego świata to rury ciepłownicze nie biegną przez środek miasta.

 • 5 czerwca 2016 o godz. 09:33

  do @WJ Ci Oni to ludzie tacy sami jak Ty jeśli nie potrafisz szanować innych ludzi tylko dla tego ,że są inni ( a pewnie według Ciebie gorsi) to masz problem i pewnie strasznie cierpisz i tak jak bandyta swoje nieprzyjemne emocje swoim krzykiem przekazujesz innym. Ciekawe jak byś się czuł jak życie Twojego dziecka/ matki zależałoby od lekarza ciemnoskórego – wtedy też wykazywał byś taką postawę. Jeśli cynicznie mówisz „lewactwo” to z pewnością bliżej twojemu światopoglądowi jest prawica i tak zwane wartości katolickie – chyba obrażasz swoimi wpisami chrześcijan.
  Pozdrawiam.

 • 6 czerwca 2016 o godz. 17:44

  NIEMA TOLERANCJI DLA MUZUŁMANÓW I CZARNUCHÓW W NASZYM KRAJU!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.