"Mieszczanie z Bródna" w Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim | targowek.info

Nowa rzeźba w Parku Bródnowskim

Wiemy, jak będzie wyglądała nowa rzeźba w Parku Rzeźby na Bródnie. Będzie przedstawiała… nas samych, czyli mieszkańców Bródna. 

 

Park Rzeźby w Parku Bródnowskim od kilku lat prowadzi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a pomysły – raz lepsze, raz gorsze – podrzuca m.in. nasz lokalny artysta Paweł Altahamer.

Poznaliśmy już szczegóły kolejnej (ósmej) odsłony parku, która planowana jest na wrzesień. Otóż powstanie tam autoportret ludzi Bródna – dzisiejszych mieszkańców dzielnicy, która dokładnie sto lat temu stała się częścią Warszawy.

Bródno jest jedną z najbardziej różnorodnych etnicznie i społecznie części stolicy. Figury, złożą się na odlany z brązu portret „Mieszczan z Bródna” – czytamy w opisie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Z pomysłem znowu stoi Althamer, a idea nawiązuje do słynnych rzeźb Augusta Rodina pt. „Mieszczanie z Calais”. To rzeźba zamówiona przez tamtejszy ratusz w 1885 roku. Powstało 12 odlewów tego dzieła, wszystkie przedstawiają mieszkańców miasta naturalnych rozmiarów. Jeden z nich stoi przed ratuszem w Calais i wygląda tak:

 

Mieszczanie z Caliais / fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0
Mieszczanie z Calais / fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

 

Nasz pomnik nie musi być podobny i nie będzie zamawiany u jednego artysty, a będzie dziełem zbiorowym. Powstanie podczas serii warsztatów rzeźbiarskich w najróżniejszych miejscach: w ośrodku dla uchodźców, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w pracowni Umbra, w lokalnej siłowni i klubie fitness, przy Domku Herbacianym, w Urzędzie Dzielnicy.

Bardzo jesteśmy ciekawi, jaki efekt da współpraca tak wielu osób z różnych środowisk. Musimy jednak poczekać do września. Jedno jest pewne: kolejna odsłona Parku Rzeźby znowu wzbudzi gorące dyskusje i… o to chodzi.

 

Na zdjęciu na górze mieszkańcy Bródna na fotografii „Raj” zaaranżowanej przez Pawła Althamera w 2009 r. / fot.  Jan Smaga/Muzeum Sztuki Nowoczesnej

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Nowa rzeźba w Parku Bródnowskim

 • 20 czerwca 2016 o godz. 09:33

  Ciekawe jakie browary będą trzymać te rzeźby?

 • 20 czerwca 2016 o godz. 12:12

  co to ma być?

 • 20 czerwca 2016 o godz. 13:02

  Park brodnowski byl dobry jakies 20 lat temu przed inwazja sloikow. Teraz zrobilo sie tam tloczno i niebezpiecznie bo rowerzysci traktuja alejki parkowe jak ojcową łąkę. Omijam

 • 20 czerwca 2016 o godz. 15:07

  przeznaczcie lepiej te pieniądze na asfalt, na „ul. czarna droga” (Zacisze)…przylega do boiska polonez.. wstyd aby przez tyle lat Zacisze miało jeszcze drogi nie utwardzone.. tym bardziej przy takich miejscach jak OSIR BOISKO NA ZACISZU

 • 21 czerwca 2016 o godz. 13:10

  A kiedy napełnią mniejsze bajorko? Coś tam robią z murkiem, ale nigdy nie widziałem pracowników. Z tym tempem to skończą w lipcu…. 2020 roku.

 • 21 czerwca 2016 o godz. 13:12

  Aha, odbiór sztuki ma się w parku dobrze. Widuje się pogan – wszak figura nie konsekrowana – padających na kolanach przed aniołem.

 • 21 czerwca 2016 o godz. 22:21

  Bardzo ładny podtekst pana ‚artysty’ za moje pieniądze. Teraz Calais znane jest wyłącznie z nowych mieszczan (uchodźców) zamkniętych w getcie oraz łapiących stopa w plandekach do UK. Także ładna wizytówka BrUdna… Rozumiem że to getto to Zielone Zacisze czy komunistyczne bloki? Po zmroku też rozumiem nie ma po co wychodzić…

 • 21 czerwca 2016 o godz. 22:26

  Park mamy piękny,tylko przydałobysię trochę o niego zadbać. Wyciąć uschnięte krzewy,przyciąć uschnięte gałezie, odchwaścić itd. Od jakiegoś czasu wygląda jakby trochę o nim zapomniano…

 • 21 czerwca 2016 o godz. 22:36

  Zagrożeniem są rowerzyści, którym wydaje się, że park to tory wyścigowe. Wiele razy widziałam takich bezmyśluchów … a może nie wiedzą że to park…

 • 22 czerwca 2016 o godz. 11:15

  Zamiast małego jeziorka mógłby być basen odkryty w okresie letnim, a zimą lodowisko:)

 • 25 czerwca 2016 o godz. 00:47

  O park trzeba dbać, przeprowadzać remonty już istniejących instalacji, bo choćby- fontanna, która miała przedstawiać nagą kobietę wygląda obrzydliwie a teraz stawia się nowe . Potrzeba planu kompleksowego rewitalizacji tego co jest. Co za dużo też nie zdrowo.Czysta woda w zbiornikach ( sprzątniętych) i uporządkowana zieleń.
  A tak przy okazji- bardzo się cieszę , że. Z rogu Chodeckiej i Kondratowicza zniknął ten gniot ” artystyczny” o nazwie Ufo….
  Oby już nie wrócił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.