Nowa rzeźba w Parku Bródnowskim

11
Share

Wiemy, jak będzie wyglądała nowa rzeźba w Parku Rzeźby na Bródnie. Będzie przedstawiała… nas samych, czyli mieszkańców Bródna. 

 

Park Rzeźby w Parku Bródnowskim od kilku lat prowadzi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a pomysły – raz lepsze, raz gorsze – podrzuca m.in. nasz lokalny artysta Paweł Altahamer.

Poznaliśmy już szczegóły kolejnej (ósmej) odsłony parku, która planowana jest na wrzesień. Otóż powstanie tam autoportret ludzi Bródna – dzisiejszych mieszkańców dzielnicy, która dokładnie sto lat temu stała się częścią Warszawy.

Bródno jest jedną z najbardziej różnorodnych etnicznie i społecznie części stolicy. Figury, złożą się na odlany z brązu portret „Mieszczan z Bródna” – czytamy w opisie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Z pomysłem znowu stoi Althamer, a idea nawiązuje do słynnych rzeźb Augusta Rodina pt. „Mieszczanie z Calais”. To rzeźba zamówiona przez tamtejszy ratusz w 1885 roku. Powstało 12 odlewów tego dzieła, wszystkie przedstawiają mieszkańców miasta naturalnych rozmiarów. Jeden z nich stoi przed ratuszem w Calais i wygląda tak:

 

Mieszczanie z Caliais / fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

Mieszczanie z Calais / fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

 

Nasz pomnik nie musi być podobny i nie będzie zamawiany u jednego artysty, a będzie dziełem zbiorowym. Powstanie podczas serii warsztatów rzeźbiarskich w najróżniejszych miejscach: w ośrodku dla uchodźców, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w pracowni Umbra, w lokalnej siłowni i klubie fitness, przy Domku Herbacianym, w Urzędzie Dzielnicy.

Bardzo jesteśmy ciekawi, jaki efekt da współpraca tak wielu osób z różnych środowisk. Musimy jednak poczekać do września. Jedno jest pewne: kolejna odsłona Parku Rzeźby znowu wzbudzi gorące dyskusje i… o to chodzi.

 

Na zdjęciu na górze mieszkańcy Bródna na fotografii „Raj” zaaranżowanej przez Pawła Althamera w 2009 r. / fot.  Jan Smaga/Muzeum Sztuki Nowoczesnej

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx