Pendolino już jeździ nad Trasą Świętokrzyską [ZDJĘCIA]

2
Share

Najtrudniejsza operacja na budowie Trasy Świętokrzyskiej zakończyła się pełnym sukcesem. Pociągi SKM i KM (oraz inne) wróciły do zwykłych rozkładów jazdy.

 

Budowa Trasy Świętokrzyskiej przebiega (odpukać!) perfekcyjnie i bez żadnych poważnych zakłóceń. Zgodnie z zapowiedziami operacja wsunięcia tunelu drogowego pod ruchliwą trasę kolejową do Legionowa trwała tylko dwa tygodnie – i zakończyła się zgodnie z planem w weekend. W skrócie przesuwanie tunelu wyglądało tak:

 

 

Od niedzieli pociągi SKM linii S9 oraz Kolei Mazowieckich R9 i R90 znów kursują według podstawowego rozkładu jazdy, obowiązującego przed remontem. Pozostałe linie – S1, S2 i S3 – także kursują wg rozkładu podstawowego, z niewielkimi zmianami dotyczącymi pojedynczych pociągów. Podobnie do stałych rozkładów wróciły przejeżdżające tą trasą pociągi dalekobieżne PKP Intercity.

Dzięki sprawnej pracy budowlańców z firmy Strabag na miejscu są już dwa z trzech tuneli pod torami, którymi Trasa Świętokrzyska będzie biegła z Pragi na Targówek Fabryczny (i odwrotnie). Trzeci z tuneli powstanie, wg planu, pomiędzy 5 a 22 września 2016 r. On, na szczęście, nie powinien już spowodować tak dużych utrudnień w ruchu.

Długość aktualnie budowanego odcinka Trasy Świętokrzyskiej (od ul. Kijowskiej na Pradze do Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym) to 1,2 km. Koszt tej inwestycji to 76 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami droga ma być gotowa we wrześniu 2017 roku.

Trasa Świętokrzyska będzie dla mieszkańców Targówka świetnym skrótem, pozwalającym ominąć korki przy pl. Wileńskim, w drodze na Pragę Południe oraz do Śródmieścia (i dalej). A także, ponieważ nie zbudowano innych dróg, będzie główną trasą dojazdową dla śmieciarek jadących do rozbudowywanej spalarni śmieci na ul. Gwarków.

Na aktualnych zdjęciach (autorstwa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych) tunele Trasy Świętokrzyskiej – i jadące po nich pociągi, włącznie ze słynnym Pendolino – wyglądają tak:

 

fot. ZMID

wszystkie zdjęcia: ZMID

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx