Zbudują dojście do ukrytego cmentarza na skraju dzielnicy?

4
Share

Wszyscy znają dwa cmentarze w naszej dzielnicy: Bródnowski i Żydowski. Teraz społecznicy chcą zbudować drogę do trzeciego, najmniej znanego cmentarza w naszej okolicy.

 

O XIX-wiecznym Cmentarzu Cholerycznym, znajdującym się pomiędzy torami kolejowymi oddzielającymi Bródno i Targówek od Pragi, niedaleko ul. Staniewickiej oraz Ronda Żaba, pisaliśmy na targowek.info kilkukrotnie.

Cmentarz istnieje od 1872 r., a pochowano na nim 484 osoby zmarłe podczas epidemii cholery. Zaledwie kilka lat później to miejsce otoczono ze wszystkich stron torami Kolei Nadwiślańskiej i cmentarz popadł w zapomnienie.

Dopiero w 2009 roku w trakcie remontu linii kolejowej przypomnieli sobie o nim społecznicy i kolejarze. Zrujnowany teren uprzątnięto, postawiono nowy pomnik nawiązujący do oryginalnego, otoczono go ceglanym murem. W 2012 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Dziś, choć może to zabrzmieć zaskakująco, wygląda… ładnie.

 

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

 

Jednak wciąż zabytkowy Cmentarz Choleryczny jest dosłownie ze wszystkich stron otoczony torami i nie ma do niego żadnego legalnego dojścia. Jak do niego dojść (nieprzepisowo…) dokładnie opisaliśmy w innym naszym artykule (czytaj tutaj).

 

Cmentarz Choleryczny to mały kwadrat, do którego prowadzą strzałki / mapa Google Maps

Cmentarz Choleryczny to ten mały kwadrat, do którego prowadzą strzałki – czerwona przez tory od strony Bródna, zielona przez tory od strony Pragi / mapa Google Maps

 

Jednak teraz wreszcie pojawiła się szansa na bezpieczne i legalne dojście do Cmentarza Cholerycznego. Jak podaje tvnwarszawa.pl, prascy społecznicy walczą o wybudowanie pod torami kolejowymi niewielkiego tunelu, który pozwoli na dotarcie do zabytku. Tunel ma być mały, tylko dla pieszych i rowerów.

Potwierdzają to przedstawiciele PKP PLK i radni Pragi Północ, którzy prowadzą na ten temat rozmowy z miastem. Podobno wszystko jest na dobrej drodze, żeby wkrótce cmentarz był dostępny dla warszawiaków.

I cieszymy się, choć planowany tunel ma powstać od strony ul. Starzyńskiego na Pradze. A może tematem zainteresują się też urzędnicy w naszej dzielnicy i pomyślą nad dojściem na zabytkowy cmentarz od Targówka? Od naszej strony też jest blisko…

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx