Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego na Targówku

2
Share

Oczywiście główne powstańcze uroczystości będą w Śródmieściu i na Woli, ale i w naszej dzielnicy uczcimy tragiczne wydarzenia z 1944 roku. Początek już w sobotę.

 

Już w sobotę 30 lipca o godz. 11:00 ruszy bezpłatny spacer śladami Powstania Warszawskiego na Targówku.

– Nasz spacer przejdzie szlakiem najważniejszych powstańczych wydarzeń na Targówku Mieszkaniowym, jednak opowiemy też o tym , co działo się wówczas na terenach sąsiednich. Wyruszamy ze skrzyżowania Radzymińskiej i Piotra Skargi, przy stacji benzynowej. Nasza wycieczka potrwa około trzech godzin – informują organizatorzy.

Oficjalne uroczystości dzielnicowe odbędą się w poniedziałek 1 sierpnia 2016 r.

O godzinie 10:00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku „Reduta Bródnowska” przy skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej.

Natomiast o godzinie 17:05 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek będzie miał miejsce koncert „Wolni Niepokonani” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Borysa Somerschafa i akompaniamencie Marzeny Rybak. Koncert poprowadzi Maciej Gąsiorek.

 

Odzielnie będą działać ruchy związane ze środowiskami kibicowskimi i nacjonalistycznymi, które organizują obchody na Rondzie Żaba. Gdy o godz. 17:00 zawyją syreny, spodziewajcie się tam rac i wstrzymania ruchu na dużo więcej niż symboliczną minutę.

 

 

W następną niedzielę 7 sierpnia 2016 r. rocznicę Powstania obchodzić będzie środowisko Obwodu 6 AK Praga. O godz. 10:00 w kościele św. Wincentego a Paulo (drewnianym) odbędzie się msza św. w intencji poległych powstańców. Zaś bezpośrednio po mszy o godz. 11:00 przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 22A) odbędzie się apel poległych.

 

Na rondzie Żaba i w każdym innym miejscu — 1 sierpnia o godzinie 17:00 każdy warszawiak przystanie, zatrzyma samochód, uczci Powstańców!

 

zdjęcie na górze: kamień upamiętniający powstańczą „Redutę Bródnowską” przy skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej / fot. archiwum targowek.info

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx