Przebudują niebezpieczne skrzyżowanie na Bródnie. Będzie jeszcze gorzej

29
Share

Po serii tragicznych wypadków miejskie służby przebudują zbieg Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej. Tyle, że projekt zmian grozi zakorkowaniem tego miejsca i kolejnymi wypadkami!

 

O wypadkach na ruchliwym skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej pisaliśmy na targowek.info wielokrotnie – ostatnie groźne zderzenie miało tam miejsce w połowie czerwca (samochód wylądował na boku, jedna osoba trafiła do szpitala), a wiosną w tym samym miejscu zginął instruktor nauki jazdy. Zaś do niebezpiecznych zdarzeń i kolizji bez ofiar w ludziach dochodzi tam niemal codziennie.

Wielkim problemem dla kierowców w tym miejscu są skręty w lewo: z Rembielińskiej w stronę Bazyliańskiej oraz z Bazyliańskiej w stronę Annopolu. Niektórzy twierdzą, że widoczność ograniczają tam krzewy, inni uważają, że głównym problemem jest brak wydzielonej sygnalizacji świetlnej dla skrętu w lewo, ale – jeśli mamy być szczerzy – najczęściej przyczyną wypadków jest tam niestety brawura (delikatnie mówiąc…) części kierowców.

Dobra wiadomość jest taka, że urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich nie siedzą bezczynnie i widząc, co się dzieje, przygotowali projekt zmiany w organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu.

Gorsza wiadomość jest taka, że jeśli zmiany zostaną wprowadzone, będziemy mieli nowe miejsce powstawania korków i wypadków.

Jaki jest pomysł ZDM na poprawę bezpieczeństwa na skrętach w lewo? Całkowita likwidacja tych skrętów!

„Główną zmianą w rejonie tego skrzyżowania będzie likwidacja lewoskrętu z ul. Rembielińskiej w Bazyliańską oraz z Bazyliańskiej w Rembielińską. Zamiast tego, w ciągu ulicy Kondratowicza, już za skrzyżowaniem, pojawi się bezpieczna zawrotka z wydzielonym pasem do zawracania z południowej w północną nitkę Kondratowicza. Przy okazji wydłużymy także pas do skrętu w lewo w ul. Łabiszyńską” – informuje Zarząd Dróg Miejskich i przedstawia projekt planowanych zmian:

 

kondratowicza-rembielinska-projekt-zdm

Projekt przebudowy skrzyżowania ul. Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej / mat. ZDM

 

Co się będzie działo, jeśli ten plan zostanie zrealizowany?

Kierowcy chcący skręcić w lewo z Rembielińskiej w stronę Bazyliańskiej oraz z Bazyliańskiej w stronę Annopolu będa musieli wpierw wjechać w ul. Kondratowicza w kierunku ratusza dzielnicy, następnie zawrócić o 180 stopni na nowej zawrotce i znów przejechać przez całe skrzyżowanie, żeby ostatecznie udać się tam, dokąd będa chcieli.

Owszem, kierowcy będą zachęcani to jazdy innymi trasami (np. Łabiszyńską albo Poborzańską), ale naszym zdaniem zmiany przyniosą raczej taki efekt: 1) pokonanie skrzyżowania znacznie się wydłuży (z jednego cyklu świateł do co najmniej dwóch, a najpewniej trzech cykli); 2) na zawrotce regularnie będą robiły się korki (auta z dwóch różnych kierunków zostaną ściśnięte na jednym pasie); 3) przebicie się z zawrotki do pasa do skrętu w prawo w stronę Annopolu (na bardzo krótkim odcinku, bez pasa rozbiegowego) będzie rozrywką porównywalną z rosyjską ruletką

ZDM uważa jednak, że proponowane rozwiązanie jest bezpieczne i dodaje, że jest też niskokosztowe – zmiany będzie można wprowadzić relatywnie szybko i za niewielkie pieniądze. Projekt uzyskał już wstępną akceptację Inżyniera Ruchu i najprawdopodobniej zostanie wdrożony jeszcze w tym roku.

Chyba, że może jednak urzędnicy w ostatniej chwili to przemyślą…

 

zdjęcie na górze: wypadek na skrzyżowaniu Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej / fot. archiwum targowek.info

 

 

 

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx