Urwany balkon na 9. piętrze bloku [AKTUALIZACJA]

22
Share

Groźny wypadek na ul. Prałatowskiej: kilkusetkilogramowa balustrada balkonowa zwisa na wąskim kawałku metalu i w każdej chwili może runąć na ziemię. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydała spółdzielnia „Praga”.

 

Betonowa balustrada balkonowa na 9. piętrze bloku przy ul. Prałatowskiej 8 osunęła się dziś ok. godz. 7:15 rano.

– Był huk, zgrzyt, jakby zaczął się walić cały budynek – opowiada targowek.info mieszkanka bloku.

Ważąca, zdaniem niektórych nawet 400 kg balustrada osunęła się, ale nie spadła – zawisła na jednym kawałku metalu na wysokości około 20 metrów nad ziemią.

Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Strażacy z podnośnikami zamierzają zabezpieczyć balkon, odciąć go i sprowadzić bezpiecznie na ziemię.

Balkon znajduje się na 9. piętrze budynku z ramy H, zbudowanego w latach 70. XX wieku. Praktycznie pół Targówka Mieszkaniowego jest dziś zabudowane podobnymi blokami – i podobnymi balkonami…

Zdjęcia i film z miejsca zdarzenia przysłał nasz czytelnik Krzysztof (dziękujemy).

 

 

 

***AKTUALIZACJA***

Akcja straży pożarnej zakończyła się (z sukcesem) przed południem. Natomiast w czwartek po południu specjalny komunikat w tej sprawie wydała spółdzielnia RSM Praga, która zarządza blokiem przy ul. Prałatowskiej 8. Poniżej przytaczamy jego najważniejsze fragmenty:

Do dzisiejszego zdarzenia doszło podczas prowadzenia prac remontowych wykonywanych przez prywatną firmę na zlecenie właściciela lokalu. Prace te polegały na dokonaniu regulacji wykonanej uprzednio przez tę firmę zabudowy balkonowej.

Właściciel lokalu nie wystąpił o zgodę Spółdzielni na wykonywanie tego rodzaju prac na balkonie.

Ze wstępnej analizy wynika, że część balustrady została odcięta od płyty balkonowej oraz płyty budynku. W związku z tym balustrada była przymocowana do starej konstrukcji jedynie w połowie swojej długości. Firma remontowa na zlecenie właściciela lokalu wykonała nowe, aluminiowe i jednocześnie niewystarczające usztywnienie konstrukcji balustrady, stosując tym samym własne rozwiązania, w celu zwiększenia powierzchni użytkowej balkonu.

W momencie dokonywania regulacji nowej prowadnicy nastąpiło wyrwanie nowego, wykonanego przez tę firmę mocowania balustrady ze ściany. Balustrada po wyrwaniu utrzymała się wyłącznie na oryginalnych i solidnych elementach konstrukcyjnych zamocowanych pierwotnie w ścianie budynku, który jest użytkowany od 1977 r.

Jeszcze raz należy podkreślić, że prace remontowe nie były zgłaszane Administracji Osiedla przez właściciela lokalu i nie uzyskał on zgody Spółdzielni na ich wykonanie.

Zastępca Prezesa Zarządu RSM Praga
Ryszard Zarański

zdjęcie: Straż Pożarna

 

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx