Cud nad Wisłą – na Targówku i Bródnie

1
Share

Bitwa, do której doszło w 1920 roku pod Warszawą, miała wielkie znaczenie także dla mieszkańców naszej dzielnicy.

 

Po wielkiej bitwie polsko-rosyjskiej, która rozegrała się w 1920 roku, mamy na Bródnie i Targówku dwie pamiątki. Pierwsza to pomnik przy ulicy Wysockiego, który został postawiony przez mieszkańców Bródna w 1925 roku dla upamiętnienia tamtych walk. Znajduje się na nim taka inskrypcja:

W 5-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką w dniu 15 sierpnia 1920 r. pomnik ten fundują mieszkańcy Nowego Bródna. 15 sierpnia 1925 r.

W PRL był zdewastowany – podobno przez funkcjonariuszy UB – wyremontowano go dopiero w 1995 roku.

 

Pomnik Cudu nad Wisłą przy Wysockiego / fot. CC-BY-SA 3.0 Fotopolska.Eu
Pomnik Cudu nad Wisłą przy Wysockiego / fot. CC-BY-SA 3.0 Fotopolska.Eu

 

Drugą pamiątką po bitwie sprzed 96 lat jest kościół pw. Chrystusa Króla przy ul. Tykocińskiej na Targówku (Mieszkaniowym).  Powstał on jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w tamtej wojnie.

Bohaterom poległym na polu chwały w obronie Ojczyzny, wznosi Naród Polski ten pomnik, który będzie sławił po wszystkie czasy ich nadludzkie czyny, a jako kościół będzie żywym pomnikiem, głoszącym piękną historię bohaterstwa Żołnierza Polskiego – czytamy w Odezwie Komitetu Budowy Kościoła do Rodaków.

Budowa kościoła zaczęła się w w 1931 roku (choć ukończono go dopiero po II wojnie światowej). Na budowę kościoła-pomnika wpłacano datki w całej Polsce. W kościele zachowała się księga pamiątkowa ze spisem ofiarodawców. Znajdziemy w niej m.in. takie postaci II RP jak – prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

 

Kościół_Chrystusa_Króla_w_Warszawie

 

Co roku nasze lokalne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbywają się wg tego samego scenariusza – o godz. 12:00 – Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (ul. Wysockiego 8), godz. 13:30 – złożenie kwiatów i przemówienia przy pomniku „Cudu nad Wisłą” (ul. Wysockiego 49). Tak też będzie w tym roku.

 

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx