Tę słynną koszulkę zaprojektowali… artyści z Targówka!

6
Share

Wiemy, kto zaprojektował t-shirt ze śmiesznym (dla niektórych) i skandalicznym (dla innych) napisem „Smoleńsk’44 – Pamiętamy”. Tak, to dwóch artystów z warszawskiego Targówka.

 

Zdjęcie mężczyzny ubranego w koszulkę opublikował na twitterze kilka dni temu poseł PO Michał Szczerba. Wpis wywołał burzę w całej Polsce.

 

 

 
Połączenie katastrofy smoleńskiej i Powstania Warszawskiego wywołało u niektórych spazmy śmiechu, a u innych wielkie oburzenie. My nie będziemy oceniać tego napisu, ale odnotujmy, że to hasło powstało… w naszej dzielnicy.

Koszulkę „Smoleńsk’44 Pamiętamy” wykonało dwóch twórców bezpośrednio związanych z warszawskim Targówkiem. Powstała tylko w czterech egzemplarzach na prywatny użytek. Nie jest i nie będzie dostępna w sprzedaży.

Jeden z autorów wpadł na ten pomysł (i potem przypadkowo został sfotografowany w gotowej koszulce), drugi wykonał projekt graficzny. Znamy ich nazwiska – i jeśli interesujecie się życiem kulturalnym Warszawy, to wy też je możecie znać – ale obaj proszą, żeby ich w tym kontekście nie ujawniać.

– Wolelibyśmy zostać anonimowi jak Banksy – mówi targowek.info jeden z twórców koszulki i potwierdza nam to, co wielu się domyślało: napis nie jest pomyłką czy efektem braku elementarnej wiedzy, lecz jest formą artystycznej wypowiedzi.

– Pomysł, co chyba oczywiste, podsunął minister Macierewicz, wciskając na siłę ofiary katastrofy smoleńskiej w Powstanie Warszawskie. Koszulka jest moim prywatnym komentarzem do tego, co sie dzieje. Pewnie gdybym był z Poznania, to już miesiąc temu chodziłbym w koszulce „Smoleńsk’56 Pamiętamy” – dodaje autor.

Twórcy koszulki „Smoleńsk’44” zapowiadają, że to nie jest pierwsza koszulka tego typu i na pewno nie ostatnia – ale nigdy nie robią ich więcej niz kilka sztuk i są one przeznaczone wyłącznie do własnego użytku.

Jeśli więc spotkacie w naszej części Warszawy dwóch mężczyzn w takich koszulkach, to się już nie dziwcie…

 

zdjęcie na górze: Twitter.com/Michał Szczerba

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx