Mapa bezpieczeństwa policji. Jakie są największe uciążliwości Targówka?

16
Share

Picie wódki pod chmurką i dziurawa Łodygowa – to największe problemy naszej dzielnicy według Komendy Głównej Policji. Listę zagrożeń może poszerzać każdy z was. 

 

Nowa jakość w policji. Komenda Główna wprowadziła pilotażowy program Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Innowacyjne narzędzie ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej będzie funkcjonowało na terenie Warszawy i okolic, a także na Podlasiu i Pomorzu.

 

Jak wygląda Mapa Bezpieczeństwa Policji

W skrócie wygląda to tak, że największe bolączki danej okolicy naniesione są na mapę. Kolorem czerwonym te potwierdzone, żółtym – czekające na weryfikację.

 

fot. Policja

 

Jak widać, w naszej dzielnicy problemów na razie nie ma zbyt wiele. Najczęściej pojawia się nielegalne picie alkoholu w miejscu publicznym. To wykroczenie zaznaczono m.in. nad Zalewem Bardowskiego, przy kortach na Askenazego, a na Bródnie na Turmonckiej i Łojewskiej.

W Parku Bródnowskim mapa sygnalizuje częste akty wandalizmu. Przy bloku na Wysockiego zgłoszono nielegalne parkowanie na chodniku przed klatkami schodowymi, a na Zaciszu, na małym skrzyżowaniu Roślinnej z Rozwadowską, złą organizację ruchu.

Mapa Komedy Głównej Policji wytyka też to, co mieszkańcy Targówka wiedzą od dawna –  fatalny stan nawierzchni ulicy Łodygowej. Która wyremontowana miała być wiele lat temu, a wciąż wyremontowana nie jest.

 

Jak działa Mapa Bezpieczeństwa Policji

Mapa Bezpieczeństwa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Stołecznej, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

  • w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
  • drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
  • trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji zebranych w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej.

W założeniu na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe. Co ciekawe, żadna z tych pozycji nie występuje na Targówku. Czyżby do takich przestępstw dochodziło rzadko, czy raczej mapa jest dopiero aktualizowana?

Informacje do Mapy Bezpieczeństwa może dodać każdy za pomocą interaktywnej strony. Następnie policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, zostaną wprowadzone wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje

UWAGA! Mapa Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziecie tutaj. 

I koniecznie napiszcie w komentarzach, jakie problemy naszej dzielnicy powinny się tam znaleźć.

 

zdjęcie na górze: Policja/archiwum

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx