Plakaty Pawła Skya od piątku w Parku Bródnowskim

3
Share
Jeśli nie chodzicie do galerii, to tym razem galeria przyjdzie do was. Już w piątek w galerię plakatu zamieni się Park Bródnowski. Swoje prace pokaże nasz bródnowskim artysta Paweł Sky.

 

Wystawa “Poster Park” będzie piątą indywidualną wystawą autorskich plakatów Pawła Sky’a. Znacie go choćby z naszego serwisu. To on zaprojektował plakat na stulecie Bródna w Warszawie, okazjonalną kartkę na Wielkanoc, zaprojektował też logo serwisu targowek.info!

Choć to oczywiście mała część jego dorobku. Swoje plakaty Paweł Sky zaczął publikować 2011 roku i są próbą odwołania się do najlepszych tradycji tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Widać w nich także inspiracje graffiti oraz stylistyką znaków drogowych – surową, oszczędną w formie, a jednocześnie czytelną i niepozostawiającą wątpliwości.

„Posters park” w Parku Bródnowskim

Prace Sky’a będziecie mogli sami ocenić w najbliższych dniach. Wystawa w Parku Bródnowskim „Poster Park” będzie prezentowana na asfaltowych alejkach Parku. To prawdopodobnie pierwsza w Polsce – a może i na świecie – tzw. pozioma ekspozycja plakatu. Na pewno jedna z nielicznych. Taka forma jest nieinwazyjna dla krajobrazu, nie wymaga budowania dodatkowych konstrukcji; nie ingeruje w pejzaż.

Prace będą zachęcać do zatrzymania się, ale nie będą zmuszać do tego. Pozostawiając potencjalnym oglądającym swobodę, czy w ogóle chcą przyglądać się przemykającej pod ich stopami grafice.

Cykl „WARsaw”

Na ścieżkach będziemy widzieć łącznie 13 plakatów z cyklu “WARsaw”. Plakaty o miejscach z prawej strony Wisły zostały wybrane przez artystę – np. ten o Targówku zilustrowanym blokiem – wózkiem wiozącym na targ warzywa i owoce.

pawel_sky_posters1

Natomiast prace o lewej stronie miasta (6 plakatów) zostały wybrane przez internautów – jak choćby ta o Centrum, ukazująca skupisko wieżowców zbudowanych ze stosów monet.

Plakaty, które będą naklejone na betonie wydrukowano na specjalnym tworzywie, ale oczywiście i tak ulegną one zniszczeniu. Tymczasowość wystawy wpisuje się w jej ideę – z założenia nie potrwa ona wiecznie, tak jak i miasto nie jest dane raz na zawsze.

pawel_sky_posters2

Paweł Sky projektowaniem wizualanej grafiki użytkowej zajmuje się od 1994 roku. W 2010 roku otworzył własne studio projektowe oraz zaczął tworzyć plakaty autorskie.

Cykl “WARsaw” powstaje od 2010 roku i w różnych odsłonach był prezentowany już czterokrotnie – w Muzeum Plakatu w Wilanowie w ramach 15. Salonu Polskiego Plakatu (2011), w Galerii W-Z (2013), w Autorskim Bistro & Café (2015) i w Galerii Plakatu Polskiego Władka Orła i Darka Zgutki w Bibliotece Uniwersyteckiej (2016). Obecnie cykl składa się z 49 plakatów ukazujących autorskie spojrzenie na stolicę mieszkającego tu twórcy.


Paweł Sky „Poster Park” (pozioma) wystawa plakatów
Park Bródnowski, Warszawa

Wernisaż: piątek, 26 sierpnia, godzina 18.00
Wystawa potrwa do naturalnego wytarcia się plakatów
Więcej informacji: www.pawelsky.pl oraz Facebook
3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx