Nie tylko pod Rotundą, nie tylko na Powązkach można uczcić pamięć ofiar Powstania Warszawskiego. Także na Targówku i Bródnie jest sporo miejsc, w których przelano krew powstańców i ofiar cywilnych!
Wciąż wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że 1 sierpnia 1944 roku Powstanie Warszawskie wybuchło także na Targówku. Nasza dzielnica była częścią Obwodu VI Praga Armii Krajowej. Walki u nas trwały krócej, ale głównie dlatego, że Targówek i Bródno, otoczone torami kolejowymi, były bardzo silnie obsadzone przez niemieckie wojska uzbrojone m.in. w pociągi pancerne.
Powstańcze miejsca na Bródnie, Targówku i Zaciszu
Zamieszczaliśmy już na targowek.info spis powstańczych miejsc w naszej dzielnicy, ale przecież co roku mamy nowych mieszkańców. Przypomnijmy więc najważniejsze miejsca pamięci związane z wydarzeniami z 1944 roku.
„Reduta Bródnowska” na rogu ul. Wysockiego i Bartniczej
To w tej okolicy 1 sierpnia 1944 roku Powstańcy stoczyli najcięższe walki w dzielnicy. Można o nich przeczytać w wydanej kilka lat temu przez urząd dzielnicy publikacji „Na Targówku kamienie mówią”:
Na godzinę „W” udało się zmobilizować około 580 żołnierzy. W pierwszych potyczkach Powstańcy zdobyli pewną ilość broni. Ważnym osiągnięciem było zajęcie Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36 i wybudowanie ulicznej barykady, hamującej przejazd jednostek wroga. Po zaciętych walkach opanowano parowozownię przy ul. Kiejstuta oraz budynki stacji kolejowej Warszawa – Praga, jednak nie udało się ich utrzymać. (…)
Pluton poniósł ciężkie straty. Nie powiódł się również atak na bunkry broniące wejścia do koszar na Golędzinowie. Wycofujący się Powstańcy dostali się w ogień niemieckiego pociągu pancernego. Wobec druzgocącej przewagi nieprzyjaciela i dużych strat, które wyniosły około 20%, 2 sierpnia oddziały I Rejonu wycofały się w kierunku Śliwic, Pelcowizny, Cmentarza Bródnowskiego i Targówka. Tam, zgodnie z rozkazem dowódcy przeszły do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym.
ul. Piotra Wysockiego róg Bartniczej, Zespół Szkół nr 41
Tablica na ścianie budynku szkoły upamiętniająca akcje powstańcze żołnierzy 632. i 641. Zgrupowania Obwodu AK Praga. Tablicę odsłonięto w 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
ul. Piotra Wysockiego przy Trasie Toruńskiej
Monolit z piaskowca przy wiadukcie upamiętniający miejsce rozstrzelania dziewięciu Polaków.
ul. św. Wincentego 44
Płyta pamiątkowa na ścianie budynku w miejscu rozstrzelania przez Niemców siedemnastu Polaków.
Rondo Żaba
Kamień-pomnik upamiętniający podporucznika Jana Wójcika ps. „Znicz” został odsłonięty 2 października 2014 r., w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r., ppor. Jan Wójcik, dowódca plutonu w zgrupowaniu „Rokity” AK, dowodził atakiem na niemieckie koszary przy ul. 11 Listopada. Krótkie natarcie, które rozpoczęło się właśnie w okolicach dzisiejszego ronda Żaba, zakończyło się masakrą kiepsko uzbrojonych i słabo wyszkolonych powstańców. Zginął m.in. sam „Znicz”, ubrany w polski mundur wojskowy z 1939 roku, przeszyty serią z karabinu maszynowego.
ul. św. Wincentego róg Oszmiańskiej
Symboliczna mogiła Powstańców rozstrzelanych w 1 sierpnia 1944 roku.
ul. Tykocińska 27/35, kościół p.w. Chrystusa Króla
Tablica pamiątkowa wewnątrz kościoła poświęcona żołnierzom Armii Krajowej II Rejonu Targówek Obwodu VI AK Praga.
ul. Tykocińska 32/34, budynek Przychodni Zdrowia
W czasie Powstania Warszawskiego mieścił się punkt sanitarny II Rejonu Obwodu VI AK Praga.
ul. Spytka z Melsztyna przy Kraśnickiej
Tablica upamiętniająca 10 mieszkańców Targówka Fabrycznego zamordowanych tu przez Niemców 1 sierpnia.
ul . Księcia Ziemowita 42
Tablica pamiątkowa w miejscu rozstrzelania 1 sierpnia 1944 roku trzydziestu jeden Powstańców.
ul. Odrowąża przy Cmentarzu Żydowskim
Monolit z piaskowca upamiętniający miejsce rozstrzelania w okresie 23-27 sierpnia 1944 roku czterdziestu Polaków.
Dom przy ul. Pospolitej
Tablica upamiętniająca konspiracyjne nauczanie zniknęła kilka lat temu na czas remontu domu. Baliśmy się, że już nie wróci, ale znów jest na swoim miejscu – odnowiona i ładnie wyeksponowana. Brawo, tym bardziej że zadbał o to prywatny właściciel domu.
Na poniższej mapie miejsca pamięci związane z Powstanie Warszawskim zaznaczono białymi kółkami. Ich szczegółowe opisy znajdziecie w dostępnej za darmo publikacji „Na Targówku kamienie mówią…”
Rekonstrukcja na ekranie: „Targówek 1944”
O wydarzeniach z sierpnia 1944 roku opowiada też przygotowany pięć lat temu film „Targówek 1944” w reżyserii Małgorzaty Bramy. Cały film obejrzycie na stronie urzędu dzielnicy.
zdjęcie na górze: Nie są znane żadne zdjęcia z Powstania Warszawskiego na Targówku. Powyższe zdjęcie żołnierzy Obwodu VI AK zrobiono jednak niedaleko nas: na ul. Białostockiej na Pradze / fotografia pochodzi z książki: Poland’s bid for freedom, Osprey Publishing, London
Cześć i chwała Bohaterom, poległym lecz niezwyciężonym. Powstanie można różnie oceniać. Ewentualne pretensje można mieć do dowództwa AK, ale wszystkim przyświecały te same cele- wolna i niepodległa Polska, chęć odwetu na Niemcach za lata morderczej okupacji i nadzieja, że kraj nie wpadnie w łapy komunistów. Ci chłopcy i dziewczęta, mężczyźni i kobiety walczyli i ginęli za naszą wolność i za to należy im sie wieczny szacunek i pamięć.
W mojej rodzinie było 4 Powstańców, wszyscy zginęli, ale nowe pokolenia ze mną włącznie nie zapominają.
Jedni walczyli inni chcieli tylko przeżyć.
I jednym i drugim w sercu przyświecał ten sam cel.
Walczyć można było karabinem ale i nauką, która była zabroniona. Nie wolno było mówić po Polsku.
Pokoleniom trzeba przekazywać to o czym pamietamy.
W linku oprócz filmu „Targówek 1944” zamieszczono także link do ciekawego miesięcznika poświęconego Powstaniu na Targówku.
24 sierpnia 1944 na ulicy Odrowąża przy Cmentarzu Żydowskim Niemcy rozstrzelali 17-letnią sanitariuszkę Idę Myślińską ps. „Kizia” z VI Obwodu (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 3 Rejon. Pochowana jest na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera A 25, rząd 5, grób 29. Cześć Jej pamięci!