RSM Praga zabuduje nam Targówek

20
Share

RSM Praga zdradziła swoje  plany inwestycyjne na najbliższe lata. Spółdzielcy są zdeterminowani, żeby na wolne działki nawciskać jak najwięcej bloków i ostro walczą o to w sądach. 

 

Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o…  metro. Od kiedy budowa drugiej linii na Targówek stała się realna, trwa wielka presja inwestycyjna deweloperów na naszą dzielnicę. A że na Targówku Mieszkaniowym większość terenów należy do spółdzielni RSM Praga, to ona jest głównym inwestorem na osiedlu.

Niedawno zarząd spółdzielni pochwali się w sprawozdaniu rocznym swoimi „osiągnięciami” i planami na przyszłość. Stąd znamy skalę inwestycji, które nas jeszcze czekają. Już powstały setki, a może powstać nawet pół tysiąca mieszkań.

Myszkowska II

Najpierw to, co już wiemy. Blok zbudowany u zbiegu Myszkowskiej i Remiszewskiej już w kwietniu został ukończony i dostał pozwolenie na użytkowanie. Nabywcy zaczęli urządzać się w 118 wybudowanych mieszkaniach.

Piotr Skargi 54

Miejsce po słynnej Kanwie (rozebranej na wiosnę) zostanie zabudowane blokiem mieszkalnym. Budowa już się zaczęła. Zmieści się tu 90 mieszkań i 130 miejsc postojowych (zdjęcie budynku na górze artykułu / fot. urbanity.pl).

Garaż przy Ossowskiego / fot. RSM Praga

Garaż przy Ossowskiego / fot. RSM Praga

Parking przy Ossowskiego

Zbliża się też budowa parkingu wielopoziomowego, w miejscu obecnego parkingu strzeżonego przy Ossowskiego – tuż przy przyszłej stacji metra. Koncepcja przewiduje budowę parkingu trzypiętrowego z ciągiem powierzchni handlowych od strony ul. Ossowskiego. Zmieści się tam 115 miejsc postojowych  i trochę ponad tysiąc m kw. powierzchni usługowych.

Spółdzielnia podaje, że wszystkie lokale usługowe zostały już zarezerwowane przez sklepy, które wyniosły się z Kanwy (Gold Boxu). Wcześniej podawano, że ma się tu zmieścić sklep Top Market.

Spółdzielnia stara się jeszcze o pozwolenie na budowę, prace mają się rozpocząć wiosną 2017.

Barkocińska

Budynek przy Barkocińskiej / fot RSM Praga

Budynek przy Barkocińskiej

Na drodze do rozpoczęcia kilku inwestycji pojawiły się przeszkody formalne. Spółdzielnia chciałby zbudować mały bloczek (20 mieszkań) z usługami w parterze na tyłach poczty przy Radzymińskiej. Pozwolenie na budowę miała już w 2011 roku, ale to nie uprawomocniło się, bo sprzeciwiło się miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Spółdzielnia złożyła wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Budynek apartamentowy „Piotra Skargi”

Zespół Mieszkaniowy Piotra Skargi / fot. RSM Praga

Zespół Mieszkaniowy Piotra Skargi / fot. RSM Praga

Tutaj formalności ciągnąć się od 2012 roku. Pozwolenie na budowę zostało zaskarżone, sprawę rozpatrywał nawet Naczelny Sąd Administracyjny. W kwietniu tego roku Wojewoda Mazowiecki przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, więc procedura zaczyna się od nowa. W kameralnym budynku w pobliżu skrzyżowania z Gościeradowską ma się zmieścić 27 mieszkań.

Budynek mieszkalny Piotra Skargi/Św. Wincentego

Spółdzielnia wystąpiła do Urzędu Miasta o zmianę przeznaczenia działki inwestycyjnej. Według zapisów w akcie notarialnym teren ten przeznaczony jest pod garaż wielopoziomowy z usługami. Spółdzielnia chciałaby na tej działce postawić budynek wielorodzinny z usługami i garażem.

Witebska 4 / fot. RSM Praga

Witebska 4 / fot. RSM Praga

Zespół Mieszkaniowy „Witebska 4”

Stoją tu jeszcze stare pawilony, ale w tym miejscu spółdzielnia chce postawić  trzy bloki na wspólnej płycie garażu podziemnego. W sumie zmieści się z nich 156 mieszkań. A jeśli wierzyć wizualizacjom, to na placu przed blokami powstanie fontanna.

Jednak nie tak prędko. Ratusz odmówił wydania pozwolenia na budowę z uwagi na niezgodność zamierzenia budowlanego z umową użytkowania wieczystego. Wojewoda uchylił jednak tę decyzję i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zespół Mieszkaniowy „Kuflewska 6”

Projekt budynku przy ul. Kuflewskiej 6 / fot. www.rsmpraga.pl

Projekt budynku przy ul. Kuflewskiej 6 / fot. RSM Praga

To kolejny po Kanwie pawilon przeznaczony do wyburzenia. Spółdzielnia ma wydane warunki zabudowy na budynek na 112 mieszkań.

Działka przy ul. Janinówka i Mokrej

Tu również w akcie notarialnym wpisany jest garaż wielopoziomowy. Spółdzielnia wolałaby jednak postawić blok mieszkalny. Nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź ratusza.

Działka przy Trockiej

Chodzi o teren, na którym powstaje właśnie nowy bazarek. Spór  tę działkę trwa od dawna.  Spółdzielnia chce wspólnie z miastem wybudować inwestycję, w której skład wchodziłaby m.in. budowa centrum typu „Mediateka”. W jej skład miałaby wchodzić m.in. „biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sale: kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna, dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji, emocji, stresu, pracownie tematyczne.”. Sprawa o prawo do nieruchomości jest w sądzie.

 

 

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx