Inwestycje RSM Praga na Targówku | targowek.info

RSM Praga zabuduje nam Targówek

RSM Praga zdradziła swoje  plany inwestycyjne na najbliższe lata. Spółdzielcy są zdeterminowani, żeby na wolne działki nawciskać jak najwięcej bloków i ostro walczą o to w sądach. 

 

Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o…  metro. Od kiedy budowa drugiej linii na Targówek stała się realna, trwa wielka presja inwestycyjna deweloperów na naszą dzielnicę. A że na Targówku Mieszkaniowym większość terenów należy do spółdzielni RSM Praga, to ona jest głównym inwestorem na osiedlu.

Niedawno zarząd spółdzielni pochwali się w sprawozdaniu rocznym swoimi „osiągnięciami” i planami na przyszłość. Stąd znamy skalę inwestycji, które nas jeszcze czekają. Już powstały setki, a może powstać nawet pół tysiąca mieszkań.

Myszkowska II

Najpierw to, co już wiemy. Blok zbudowany u zbiegu Myszkowskiej i Remiszewskiej już w kwietniu został ukończony i dostał pozwolenie na użytkowanie. Nabywcy zaczęli urządzać się w 118 wybudowanych mieszkaniach.

Piotr Skargi 54

Miejsce po słynnej Kanwie (rozebranej na wiosnę) zostanie zabudowane blokiem mieszkalnym. Budowa już się zaczęła. Zmieści się tu 90 mieszkań i 130 miejsc postojowych (zdjęcie budynku na górze artykułu / fot. urbanity.pl).

Garaż przy Ossowskiego / fot. RSM Praga
Garaż przy Ossowskiego / fot. RSM Praga

Parking przy Ossowskiego

Zbliża się też budowa parkingu wielopoziomowego, w miejscu obecnego parkingu strzeżonego przy Ossowskiego – tuż przy przyszłej stacji metra. Koncepcja przewiduje budowę parkingu trzypiętrowego z ciągiem powierzchni handlowych od strony ul. Ossowskiego. Zmieści się tam 115 miejsc postojowych  i trochę ponad tysiąc m kw. powierzchni usługowych.

Spółdzielnia podaje, że wszystkie lokale usługowe zostały już zarezerwowane przez sklepy, które wyniosły się z Kanwy (Gold Boxu). Wcześniej podawano, że ma się tu zmieścić sklep Top Market.

Spółdzielnia stara się jeszcze o pozwolenie na budowę, prace mają się rozpocząć wiosną 2017.

Barkocińska
Budynek przy Barkocińskiej / fot RSM Praga

Budynek przy Barkocińskiej

Na drodze do rozpoczęcia kilku inwestycji pojawiły się przeszkody formalne. Spółdzielnia chciałby zbudować mały bloczek (20 mieszkań) z usługami w parterze na tyłach poczty przy Radzymińskiej. Pozwolenie na budowę miała już w 2011 roku, ale to nie uprawomocniło się, bo sprzeciwiło się miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Spółdzielnia złożyła wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Budynek apartamentowy „Piotra Skargi”

Zespół Mieszkaniowy Piotra Skargi / fot. RSM Praga
Zespół Mieszkaniowy Piotra Skargi / fot. RSM Praga

Tutaj formalności ciągnąć się od 2012 roku. Pozwolenie na budowę zostało zaskarżone, sprawę rozpatrywał nawet Naczelny Sąd Administracyjny. W kwietniu tego roku Wojewoda Mazowiecki przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, więc procedura zaczyna się od nowa. W kameralnym budynku w pobliżu skrzyżowania z Gościeradowską ma się zmieścić 27 mieszkań.

Budynek mieszkalny Piotra Skargi/Św. Wincentego

Spółdzielnia wystąpiła do Urzędu Miasta o zmianę przeznaczenia działki inwestycyjnej. Według zapisów w akcie notarialnym teren ten przeznaczony jest pod garaż wielopoziomowy z usługami. Spółdzielnia chciałaby na tej działce postawić budynek wielorodzinny z usługami i garażem.

Witebska 4 / fot. RSM Praga
Witebska 4 / fot. RSM Praga

Zespół Mieszkaniowy „Witebska 4”

Stoją tu jeszcze stare pawilony, ale w tym miejscu spółdzielnia chce postawić  trzy bloki na wspólnej płycie garażu podziemnego. W sumie zmieści się z nich 156 mieszkań. A jeśli wierzyć wizualizacjom, to na placu przed blokami powstanie fontanna.

Jednak nie tak prędko. Ratusz odmówił wydania pozwolenia na budowę z uwagi na niezgodność zamierzenia budowlanego z umową użytkowania wieczystego. Wojewoda uchylił jednak tę decyzję i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zespół Mieszkaniowy „Kuflewska 6”

Projekt budynku przy ul. Kuflewskiej 6 / fot. www.rsmpraga.pl
Projekt budynku przy ul. Kuflewskiej 6 / fot. RSM Praga

To kolejny po Kanwie pawilon przeznaczony do wyburzenia. Spółdzielnia ma wydane warunki zabudowy na budynek na 112 mieszkań.

Działka przy ul. Janinówka i Mokrej

Tu również w akcie notarialnym wpisany jest garaż wielopoziomowy. Spółdzielnia wolałaby jednak postawić blok mieszkalny. Nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź ratusza.

Działka przy Trockiej

Chodzi o teren, na którym powstaje właśnie nowy bazarek. Spór  tę działkę trwa od dawna.  Spółdzielnia chce wspólnie z miastem wybudować inwestycję, w której skład wchodziłaby m.in. budowa centrum typu „Mediateka”. W jej skład miałaby wchodzić m.in. „biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sale: kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna, dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji, emocji, stresu, pracownie tematyczne.”. Sprawa o prawo do nieruchomości jest w sądzie.

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “RSM Praga zabuduje nam Targówek

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 08:24

  W przypadku osiedli z okresu PRL-u, w dużym stopniu spójnych i skończonych założeń urbanistyki modernistycznej (tak, tak z wadami materiałów, wykonania – ale możliwymi do poprawek czy modernizacji), powinno również obowiązywać jakieś prawo autorskie (choć jego trwałość i tak zależałaby od kuszenia autorów lub spadkobierców finansami).

  Blokowiska do swojej natury mają wpisaną przestrzeń – reakcję powojennych projektantów na gęstą kamieniczną zabudowę. To miały być punktowce, z dostępem do światła i zieleni. Czy ktoś zabudowuje Łazienki, bo dużo tam jeszcze miejsca?

  Natomiast spółdzielnia mieszkaniowa ma dbać przede wszystkim o swoich teraźniejszych mieszkańców – tak tych skromnych z robotniczej spółdzielni – a nie desperacko szukać następnych. Bo czy zyski z nowych inwestycji pójdą na modernizację całego osiedla? Czy zasilą kieszenie spółdzielczych bossów? A w wersji umiarkowanej, czy nie będzie tak, że powstaną dwie kategorie mieszkańców: dla nowych Francja elegancja i trawniczki, jak u angielskiej królowej; dla starych postępująca degradacja, a jak się bloki rozpadną, to się wysiedli i będą miejsca na „robotnicze apartamenty”.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 08:34

  To bardzo dobrze, że powstaną nowe bloki. Popyt na mieszkania jest duży, a kiedy czytam teksty w stylu „W przypadku osiedli z okresu PRL-u, w dużym stopniu spójnych i skończonych założeń urbanistyki modernistycznej (…)” to nie wiem czy płakać czy się smiać… Po co nam trawniki jeśli są tam tylko psie g*wna. Po co przestrzeń, jeśli to tylko atrapa, a tak przynajmniej okolica będzie bardziej nowoczesna z nowym budownictwem. Pamiętajmy, ze wraz z developerami wchodzi także odnowienie okolicznej infrastruktury (chodniki, przystanki, sklepy, nowe połoczenia). Miasto to nie rezerwat, będzie się rozbudowywać i zagęszczać, a jak chcecie zieleni to do parku zapraszam albo na wieś.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 08:37

  Anu ma rację. Jak ktoś pyta po co nam trawniki, to ma pusto w głowie.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 09:59

  no najlepiej zabudować każdy trawnik! co z tego ze koło nowych bloków sa nowe chodniki jak tam nie ma nawet jezdnego źdźbła trawy bo zaraz jest następny blok co prawda z trawnikiem ale tego trawnika jest 2m2 i do tego jest ogrodzony!

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 10:15

  Nieno to już w ogóle się podusimy. A dla mieszkańców – zastanówcie się, czy chcecie patrzeć sąsiadom w okna. No ja nie, i nie podoba mi się takie wciskanie budynków wszędzie. To, że mogą nie oznacza, że muszą. Potrzeba powietrza odpoczynku, a nie gęstej aglomeracji. Po taką możemy sobie pojechać do centrum.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 10:34

  Top Market będzie w nowym bloku na Smoleńskiej – właśnie oddawanym. Wczoraj powiesili szyld….

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 10:43

  Kanwa też miała szyld „Top Market”

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 11:37

  A ten topmarket to ma już koncesję?

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 13:06

  juhuuuu kolejne osiedla :)) Lidle Rossmany Apteki Banki!!!!!!!! JUHUUUUUUUUU

  +10000000 słoików parkujących 1,5 metra od następnego auta :) juhuuuuuuuuuu viva la Targówek

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 14:16

  Jaki nowy deweloper? Przecież RSM Praga ma swoje budynki na praktycznie całym Targówku Mieszkaniowym, więc to, że trawniki są zaniedbane to jest również ich wina, skoro są zarządcą budynku i działki. Więc owszem powstanie nowy, ładny budynek, ale za parę lat będzie wyglądał obskurnie jak inne leciwe budynku w zarządzie RSM. Tam gdzie miesza się PRL’owska spółdzielnia, tam duch PRL’u pozostaje…

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 15:03

  Też uważam, że anu ma rację !!!! Miasto ma być dla ludzi !!

 • 25 sierpnia 2016 o godz. 08:47

  ” Działka Trocka budowa centrum typu „Mediateka”. W jej skład miałaby wchodzić m.in. „biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sale: kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna, dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji, emocji, stresu, pracownie tematyczne.”

  Pytanie zasadnicze jak ma się taka budowa zbilansować?
  jedynym rozsądnym wyjściem było by wybudowanie mieszkań w /lub/nad takimi budynkami a o tym się nie mówi, w szczególności że działka jest przy skrzyżowaniu i w obrębie dużych budynków wiec zabudowa do 10 piętra była by możliwa.
  A może jednak przeznaczyć tą działkę pod coś innego np plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, dla nastolatków i osób starszych, nie ma czegoś takiego na Targówku.

  A może jak tak spółdzielnia się rozbudowuje to najwyższy czas pomyśleć o jej podziale, wyodrębnieniu się ze spółdzielni, w innych dzielnicach ludzie tak robią i widać ze wychodzi im to na zdrowie.
  Maja mniejszą przestrzeń do zarządzania-swoją, mogą sami decydować na jaki kolor pomalować klatki, i czy w ogóle trzeba je malować a nie na siłę przeznaczać pieniądze na remonty byle wydać jak to ma miejsce np w SM Bródno

 • 30 sierpnia 2016 o godz. 12:11

  Do wybitnej persony która ma „dość PRL”… to ja proponuje aby ten osobnik przeniósł się na Śródmieście, nikt nie trzyma nikogo na osiedlu z tegoż PRL-u. Na Twoja durną propozycje, moja riposta – kup sobie człowieku apartament w centrum, bez zieleni, bez przestrzeni i z psimi gównami na chodniku, tam jest miejsce dla osób Twojego pokroju. A tym którzy mieszkając w mieście pragną choć trochę natury i zieleni pozwól mieszkać na obciachowym Targówku. Ciekawe z której wsi rodzice słoiki przesyłają, że tak Cię ta wieś zniesmacza ?

 • 16 października 2016 o godz. 21:12

  Szkoda ze znowu sie robi ludzi w bambuko (przepraszam za słowo).

  Nie wspomina sie o osrodku dla uchodźców ktory jest za Radzymińską.
  I co naważniejsze UCHODŹCY dopiero tu się zjawią (Ci najgorsi). NIe ma co się łudzić, jak nie teraz to za 2-3 lata beda setkami jak nie tysiącami na Targówku.
  Co się dzieje w Grecji wszyscy wiemy. Kradzieże rozboje gwałty.

  Ale co tam, trzeba szybko budować, bo PIS u władzy i kazdy mysli ze jest po temacie

 • 20 lipca 2017 o godz. 10:43

  Nowe bloki spółdzielnia buduje z podziemnymi parkingami i co z tego skoro miejsca nie są wykupywane i mieszkańcy nowych bloków stawiają swoje samochody na chodnikach i parkingach przy blokach gdzie nie ma podziemnych parkingów. My mieszkańcy tych bloków nie mamy gdzie stawiać swoich samochodów. Tak jest na ulicy Smoleńskiej . Od 20 lat stoją zarośnięte zielskiem fundamenty pod garaż podziemny na rogu ulic Św.Wincentego i Piotra Skargi. Jednak spółdzielnia się rozmyśliła i na siłę chce postawić następny blok tuż obok naszego bloku. POTRZEBNE SĄ NAM PARKINGI NA SAMOCHODY, SKLEPY, TROCHĘ ZIELENI A NIE NASTĘPNE BLOKI.

 • 7 września 2017 o godz. 12:31

  Działka przy Trockiej powinna mieć wyłącznie niską zabudowę,
  Nie wchodźcie ludziom na balkony i w okna przy ul.zamiejskiej.
  Nie chcemy z balkonu patrzeć na dachy lub w okna sąsiadów

 • 7 września 2017 o godz. 14:54

  „Zacznij zarządzać swoim mieniem sam” – nie zazdrość remontów Spółdzielcom z SM Bródno, działacze i prezesi głównie zajmują się budowaniem dla siebie, swoich rodzin i znajomych, nowych tanich mieszkań, prezes na dodatek zarabia w godzinach pracy nadzorując te budowy za grube, dodatkowe pieniądze, trochę myślą o remontach lokali użytkowych, odremontują jakiś blok działacza, a tak dachy nie remontowane po 25 lat, centralne ogrzewanie to samo od lat 1960-70, chodniczki robią na potęgę, zamawiają drogie monitoringi, elewacja w grzybie, stara papa na dachach połatana do niemożliwości tak gospodarzą funduszami Spółdzielców

 • 16 listopada 2017 o godz. 09:45

  chciałbym mieszkać w chatce pod lasem i za rogiem mieć metro, ale po co się oszukiwać, tam gdzie to metro tam zabudowa bo tereny nabierają wartości. gadanie typu że zastanówcie się czy chcecie tam mieszkać jest śmieszne, myślicie że od tego waszego gadania ktoś zmieni zdanie? jesteście nic nie znaczący i jak te psy szczekacie jak ktoś chce wejść na wasze wyimaginowane terytorium. Trzeba było krzyczeć że nie chcecie metra na Targówek i Brudno bo nikt nie będzie inwestować miliardów dla kilku tubylczych dewiantów potrzebujących trawnika żeby piesek miał się gdzie wys. . .ć, nie podoba się to wypad na wieś

 • 31 marca 2018 o godz. 04:27

  budujcie . staram sie o odzyskanie mienia czyli park wiecha,dks targowek ,ulica zlotopolska ,borzymowska (dawne pole meosowskie do ul, lusiskiej teatr rampa szkola podstawowa nr28, to jest zabrane przez dekret bieruta . moj ociec z babcia wypasali tam kozy i swinie

 • 31 marca 2018 o godz. 16:12

  Każdy normalny człowiek potrzebuje przyrody – zieleni, błękitu nieba i przestrzeni dla prawidłowego samopoczucia. W blokach mieszkańcy żyją w stłoczeniu niczym hodowla klatkowa – upchać jak najwięcej na jak najmniejszej powierzchni i doić z kasy niczym z mleka. :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.