Inwestycje RSM Praga na Targówku | targowek.info

RSM Praga zabuduje nam Targówek

RSM Praga zdradziła swoje  plany inwestycyjne na najbliższe lata. Spółdzielcy są zdeterminowani, żeby na wolne działki nawciskać jak najwięcej bloków i ostro walczą o to w sądach. 

 

Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o…  metro. Od kiedy budowa drugiej linii na Targówek stała się realna, trwa wielka presja inwestycyjna deweloperów na naszą dzielnicę. A że na Targówku Mieszkaniowym większość terenów należy do spółdzielni RSM Praga, to ona jest głównym inwestorem na osiedlu.

Niedawno zarząd spółdzielni pochwali się w sprawozdaniu rocznym swoimi „osiągnięciami” i planami na przyszłość. Stąd znamy skalę inwestycji, które nas jeszcze czekają. Już powstały setki, a może powstać nawet pół tysiąca mieszkań.

Myszkowska II

Najpierw to, co już wiemy. Blok zbudowany u zbiegu Myszkowskiej i Remiszewskiej już w kwietniu został ukończony i dostał pozwolenie na użytkowanie. Nabywcy zaczęli urządzać się w 118 wybudowanych mieszkaniach.

Piotr Skargi 54

Miejsce po słynnej Kanwie (rozebranej na wiosnę) zostanie zabudowane blokiem mieszkalnym. Budowa już się zaczęła. Zmieści się tu 90 mieszkań i 130 miejsc postojowych (zdjęcie budynku na górze artykułu / fot. urbanity.pl).

Garaż przy Ossowskiego / fot. RSM Praga
Garaż przy Ossowskiego / fot. RSM Praga

Parking przy Ossowskiego

Zbliża się też budowa parkingu wielopoziomowego, w miejscu obecnego parkingu strzeżonego przy Ossowskiego – tuż przy przyszłej stacji metra. Koncepcja przewiduje budowę parkingu trzypiętrowego z ciągiem powierzchni handlowych od strony ul. Ossowskiego. Zmieści się tam 115 miejsc postojowych  i trochę ponad tysiąc m kw. powierzchni usługowych.

Spółdzielnia podaje, że wszystkie lokale usługowe zostały już zarezerwowane przez sklepy, które wyniosły się z Kanwy (Gold Boxu). Wcześniej podawano, że ma się tu zmieścić sklep Top Market.

Spółdzielnia stara się jeszcze o pozwolenie na budowę, prace mają się rozpocząć wiosną 2017.

Barkocińska
Budynek przy Barkocińskiej / fot RSM Praga

Budynek przy Barkocińskiej

Na drodze do rozpoczęcia kilku inwestycji pojawiły się przeszkody formalne. Spółdzielnia chciałby zbudować mały bloczek (20 mieszkań) z usługami w parterze na tyłach poczty przy Radzymińskiej. Pozwolenie na budowę miała już w 2011 roku, ale to nie uprawomocniło się, bo sprzeciwiło się miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Spółdzielnia złożyła wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Budynek apartamentowy „Piotra Skargi”

Zespół Mieszkaniowy Piotra Skargi / fot. RSM Praga
Zespół Mieszkaniowy Piotra Skargi / fot. RSM Praga

Tutaj formalności ciągnąć się od 2012 roku. Pozwolenie na budowę zostało zaskarżone, sprawę rozpatrywał nawet Naczelny Sąd Administracyjny. W kwietniu tego roku Wojewoda Mazowiecki przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, więc procedura zaczyna się od nowa. W kameralnym budynku w pobliżu skrzyżowania z Gościeradowską ma się zmieścić 27 mieszkań.

Budynek mieszkalny Piotra Skargi/Św. Wincentego

Spółdzielnia wystąpiła do Urzędu Miasta o zmianę przeznaczenia działki inwestycyjnej. Według zapisów w akcie notarialnym teren ten przeznaczony jest pod garaż wielopoziomowy z usługami. Spółdzielnia chciałaby na tej działce postawić budynek wielorodzinny z usługami i garażem.

Witebska 4 / fot. RSM Praga
Witebska 4 / fot. RSM Praga

Zespół Mieszkaniowy „Witebska 4”

Stoją tu jeszcze stare pawilony, ale w tym miejscu spółdzielnia chce postawić  trzy bloki na wspólnej płycie garażu podziemnego. W sumie zmieści się z nich 156 mieszkań. A jeśli wierzyć wizualizacjom, to na placu przed blokami powstanie fontanna.

Jednak nie tak prędko. Ratusz odmówił wydania pozwolenia na budowę z uwagi na niezgodność zamierzenia budowlanego z umową użytkowania wieczystego. Wojewoda uchylił jednak tę decyzję i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zespół Mieszkaniowy „Kuflewska 6”

Projekt budynku przy ul. Kuflewskiej 6 / fot. www.rsmpraga.pl
Projekt budynku przy ul. Kuflewskiej 6 / fot. RSM Praga

To kolejny po Kanwie pawilon przeznaczony do wyburzenia. Spółdzielnia ma wydane warunki zabudowy na budynek na 112 mieszkań.

Działka przy ul. Janinówka i Mokrej

Tu również w akcie notarialnym wpisany jest garaż wielopoziomowy. Spółdzielnia wolałaby jednak postawić blok mieszkalny. Nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź ratusza.

Działka przy Trockiej

Chodzi o teren, na którym powstaje właśnie nowy bazarek. Spór  tę działkę trwa od dawna.  Spółdzielnia chce wspólnie z miastem wybudować inwestycję, w której skład wchodziłaby m.in. budowa centrum typu „Mediateka”. W jej skład miałaby wchodzić m.in. „biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sale: kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna, dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji, emocji, stresu, pracownie tematyczne.”. Sprawa o prawo do nieruchomości jest w sądzie.

 

 

17 komentarzy na temat “RSM Praga zabuduje nam Targówek

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 08:24

  W przypadku osiedli z okresu PRL-u, w dużym stopniu spójnych i skończonych założeń urbanistyki modernistycznej (tak, tak z wadami materiałów, wykonania – ale możliwymi do poprawek czy modernizacji), powinno również obowiązywać jakieś prawo autorskie (choć jego trwałość i tak zależałaby od kuszenia autorów lub spadkobierców finansami).

  Blokowiska do swojej natury mają wpisaną przestrzeń – reakcję powojennych projektantów na gęstą kamieniczną zabudowę. To miały być punktowce, z dostępem do światła i zieleni. Czy ktoś zabudowuje Łazienki, bo dużo tam jeszcze miejsca?

  Natomiast spółdzielnia mieszkaniowa ma dbać przede wszystkim o swoich teraźniejszych mieszkańców – tak tych skromnych z robotniczej spółdzielni – a nie desperacko szukać następnych. Bo czy zyski z nowych inwestycji pójdą na modernizację całego osiedla? Czy zasilą kieszenie spółdzielczych bossów? A w wersji umiarkowanej, czy nie będzie tak, że powstaną dwie kategorie mieszkańców: dla nowych Francja elegancja i trawniczki, jak u angielskiej królowej; dla starych postępująca degradacja, a jak się bloki rozpadną, to się wysiedli i będą miejsca na „robotnicze apartamenty”.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 08:34

  To bardzo dobrze, że powstaną nowe bloki. Popyt na mieszkania jest duży, a kiedy czytam teksty w stylu „W przypadku osiedli z okresu PRL-u, w dużym stopniu spójnych i skończonych założeń urbanistyki modernistycznej (…)” to nie wiem czy płakać czy się smiać… Po co nam trawniki jeśli są tam tylko psie g*wna. Po co przestrzeń, jeśli to tylko atrapa, a tak przynajmniej okolica będzie bardziej nowoczesna z nowym budownictwem. Pamiętajmy, ze wraz z developerami wchodzi także odnowienie okolicznej infrastruktury (chodniki, przystanki, sklepy, nowe połoczenia). Miasto to nie rezerwat, będzie się rozbudowywać i zagęszczać, a jak chcecie zieleni to do parku zapraszam albo na wieś.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 08:37

  Anu ma rację. Jak ktoś pyta po co nam trawniki, to ma pusto w głowie.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 09:59

  no najlepiej zabudować każdy trawnik! co z tego ze koło nowych bloków sa nowe chodniki jak tam nie ma nawet jezdnego źdźbła trawy bo zaraz jest następny blok co prawda z trawnikiem ale tego trawnika jest 2m2 i do tego jest ogrodzony!

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 10:15

  Nieno to już w ogóle się podusimy. A dla mieszkańców – zastanówcie się, czy chcecie patrzeć sąsiadom w okna. No ja nie, i nie podoba mi się takie wciskanie budynków wszędzie. To, że mogą nie oznacza, że muszą. Potrzeba powietrza odpoczynku, a nie gęstej aglomeracji. Po taką możemy sobie pojechać do centrum.

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 10:34

  Top Market będzie w nowym bloku na Smoleńskiej – właśnie oddawanym. Wczoraj powiesili szyld….

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 10:43

  Kanwa też miała szyld „Top Market”

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 11:37

  A ten topmarket to ma już koncesję?

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 13:06

  juhuuuu kolejne osiedla :)) Lidle Rossmany Apteki Banki!!!!!!!! JUHUUUUUUUUU

  +10000000 słoików parkujących 1,5 metra od następnego auta :) juhuuuuuuuuuu viva la Targówek

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 14:16

  Jaki nowy deweloper? Przecież RSM Praga ma swoje budynki na praktycznie całym Targówku Mieszkaniowym, więc to, że trawniki są zaniedbane to jest również ich wina, skoro są zarządcą budynku i działki. Więc owszem powstanie nowy, ładny budynek, ale za parę lat będzie wyglądał obskurnie jak inne leciwe budynku w zarządzie RSM. Tam gdzie miesza się PRL’owska spółdzielnia, tam duch PRL’u pozostaje…

 • 24 sierpnia 2016 o godz. 15:03

  Też uważam, że anu ma rację !!!! Miasto ma być dla ludzi !!

 • 25 sierpnia 2016 o godz. 08:47

  ” Działka Trocka budowa centrum typu „Mediateka”. W jej skład miałaby wchodzić m.in. „biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sale: kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna, dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji, emocji, stresu, pracownie tematyczne.”

  Pytanie zasadnicze jak ma się taka budowa zbilansować?
  jedynym rozsądnym wyjściem było by wybudowanie mieszkań w /lub/nad takimi budynkami a o tym się nie mówi, w szczególności że działka jest przy skrzyżowaniu i w obrębie dużych budynków wiec zabudowa do 10 piętra była by możliwa.
  A może jednak przeznaczyć tą działkę pod coś innego np plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, dla nastolatków i osób starszych, nie ma czegoś takiego na Targówku.

  A może jak tak spółdzielnia się rozbudowuje to najwyższy czas pomyśleć o jej podziale, wyodrębnieniu się ze spółdzielni, w innych dzielnicach ludzie tak robią i widać ze wychodzi im to na zdrowie.
  Maja mniejszą przestrzeń do zarządzania-swoją, mogą sami decydować na jaki kolor pomalować klatki, i czy w ogóle trzeba je malować a nie na siłę przeznaczać pieniądze na remonty byle wydać jak to ma miejsce np w SM Bródno

 • 30 sierpnia 2016 o godz. 12:11

  Do wybitnej persony która ma „dość PRL”… to ja proponuje aby ten osobnik przeniósł się na Śródmieście, nikt nie trzyma nikogo na osiedlu z tegoż PRL-u. Na Twoja durną propozycje, moja riposta – kup sobie człowieku apartament w centrum, bez zieleni, bez przestrzeni i z psimi gównami na chodniku, tam jest miejsce dla osób Twojego pokroju. A tym którzy mieszkając w mieście pragną choć trochę natury i zieleni pozwól mieszkać na obciachowym Targówku. Ciekawe z której wsi rodzice słoiki przesyłają, że tak Cię ta wieś zniesmacza ?

 • 16 października 2016 o godz. 21:12

  Szkoda ze znowu sie robi ludzi w bambuko (przepraszam za słowo).

  Nie wspomina sie o osrodku dla uchodźców ktory jest za Radzymińską.
  I co naważniejsze UCHODŹCY dopiero tu się zjawią (Ci najgorsi). NIe ma co się łudzić, jak nie teraz to za 2-3 lata beda setkami jak nie tysiącami na Targówku.
  Co się dzieje w Grecji wszyscy wiemy. Kradzieże rozboje gwałty.

  Ale co tam, trzeba szybko budować, bo PIS u władzy i kazdy mysli ze jest po temacie

 • 20 lipca 2017 o godz. 10:43

  Nowe bloki spółdzielnia buduje z podziemnymi parkingami i co z tego skoro miejsca nie są wykupywane i mieszkańcy nowych bloków stawiają swoje samochody na chodnikach i parkingach przy blokach gdzie nie ma podziemnych parkingów. My mieszkańcy tych bloków nie mamy gdzie stawiać swoich samochodów. Tak jest na ulicy Smoleńskiej . Od 20 lat stoją zarośnięte zielskiem fundamenty pod garaż podziemny na rogu ulic Św.Wincentego i Piotra Skargi. Jednak spółdzielnia się rozmyśliła i na siłę chce postawić następny blok tuż obok naszego bloku. POTRZEBNE SĄ NAM PARKINGI NA SAMOCHODY, SKLEPY, TROCHĘ ZIELENI A NIE NASTĘPNE BLOKI.

 • 7 września 2017 o godz. 12:31

  Działka przy Trockiej powinna mieć wyłącznie niską zabudowę,
  Nie wchodźcie ludziom na balkony i w okna przy ul.zamiejskiej.
  Nie chcemy z balkonu patrzeć na dachy lub w okna sąsiadów

 • 7 września 2017 o godz. 14:54

  „Zacznij zarządzać swoim mieniem sam” – nie zazdrość remontów Spółdzielcom z SM Bródno, działacze i prezesi głównie zajmują się budowaniem dla siebie, swoich rodzin i znajomych, nowych tanich mieszkań, prezes na dodatek zarabia w godzinach pracy nadzorując te budowy za grube, dodatkowe pieniądze, trochę myślą o remontach lokali użytkowych, odremontują jakiś blok działacza, a tak dachy nie remontowane po 25 lat, centralne ogrzewanie to samo od lat 1960-70, chodniczki robią na potęgę, zamawiają drogie monitoringi, elewacja w grzybie, stara papa na dachach połatana do niemożliwości tak gospodarzą funduszami Spółdzielców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.