„Aktywne przejście” na Kondratowicza [INFOGRAFIKA]

14
Share

Na wysokości Parku Bródnowskiego drogowcy przebudowali niebezpieczne przejście dla pieszych. Nie ma na nich świateł – ale jest mnóstwo innych czujników i technologii. To pierwsze takie przejście w Warszawie!

 

Przy przystanku Park Bródnowski robią sygnalizację świetlną – poinformował nas Kacper na facebooku. Sprawdziliśmy i… nasz czytelnik ma rację, ale tylko częściowo. Co na tam kombinują drogowcy?

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, niebezpieczne przejście dla pieszych przez ulicę Kondratowicza (między ulicami Chodecką i Łabiszyńską, a ściślej między pawilonami a parkiem) jest tzw. aktywnym przejściem, które ma za zadanie ostrzegać kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu identyfikacji, złożonego z kilku zsynchronizowanych ze sobą elementów: czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych z  lampami LED oraz nawierzchni antypoślizgowej.

Jak to ma działać? Gdy do przejścia zbliży się pieszy, czujniki zauważą go i aktywują sygnały ostrzegawcze dla kierowców: elementy odblaskowe w asfalcie i pomarańczowe lampy ostrzegawcze na znakach drogowych. Ma to być czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Tak to wygląda na infografice (w przybliżeniu, bo Kondratowicza w tym miejscu ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku):

infografika-zebra-zdm

Choć oczywiście byłoby lepiej, gdyby kierowcy po prostu nie dociskali tego gazu do maksimum… Na przebudowywanym obecnie przejściu kilkukrotnie dochodziło do potrąceń pieszych – m.in. w lipcu ranne zostały dwie dziewczynki, natomiast w grudniu 6–letni chłopiec. Już dawno na targowek.info pisaliśmy, że w tym miejscu powinny stanąć światła drogowe. ZDM wybrał tańszy wariant – koszt wybudowania aktywnego przejścia w pełnym wyposażeniu to ok. 60 tys. zł, co jest znacznie mniej, niż wybudowanie „pełnej” sygnalizacji świetlnej.

Czy to rozwiązanie będzie wystarczające? Nie wiedzą tego nawet drogowcy… Aktywne przejście na ulicy Kondratowicza to pierwsze takie rozwiązanie pierwsze w Warszawie. ZDM dopiero będzie badał jego skuteczność i jeśli się sprawdzi, planuje zastosować go także w innych miejscach stolicy.

 

Robotnicy budują „aktywne przejście” na ul. Kondratowicza

Elementy odblaskowe mają być „pługoodporne”

Nad znakiem „przejście dla pieszych” zamontowano światło LED

wszystkie zdjęcia: ZDM

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx