Cmentarz Żydowski wreszcie ma swój adres

14
Share

Wystarczyło 200 lat z okładem i w końcu wiemy, gdzie dokładnie znajduje się żydowska nekropolia na Bródnie.

 

Tak, my też byliśmy tym zaskoczeni, ale to prawda: istniejący od 1780 roku Cmentarz Żydowski na Bródnie aż do teraz nie miał własnego adresu!

Położenie nekropolii była opisywane m.in. jako „u zbiegu Odrowąża i świętego Wicentego”, „między św. Wincentego a cmentarzem katolickim”, a w nowszych czasach „przy rondzie Żaba” – ale własnego adresu, z konkretną nazwą ulicy i numerem, cmentarz nigdy nie miał.

Zmieniło to się dosłownie kilkanaście dni temu. Od września 2016 roku oficjalny adres cmentarza żydowskiego na Bródnie to: ulica św. Wincentego 15, 03-505 Warszawa. Na bramie wejściowej już zawisła tabliczka systemu MSI.

(Tabliczka może trochę mylić, bo na czerwonym pasku napisany jest „Targówek Mieszkaniowy” – gdyż wjazd znajduje się faktycznie od strony Targówka – ale uważa się, że nekropolia leży już na Bródnie. A fakt, że żydowski cmentarz znajduje się przy ulicy katolickiego świętego, możemy uznać za taki mały żarcik historii :)

 

Obecnie cmentarz wygląda tak:

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

Na cmentarzu żydowskim przy ul. św. Wincentego 15 wciąż trwają prace remontowe. Wymiana ogrodzenia (i budowa nowego od strony ul. Rzeszowskiej) już się zakończyła, ale prace przy bramie głównej oraz w niewielkim pawilonie wystawowym potrwają jeszcze kilka miesięcy.

Wystawa będzie podzielona na dwie części. Pod ścianami będzie część historyczna, chronologiczna historia cmentarza. Natomiast na środku pawilonu staną szklane macewy, przy których zwiedzający poznają tradycję pochówku żydowskiego – mówi targowek.info Remigiusz Sosnowski, kierownik Cmentarza Żydowskiego.

To jednak nie będzie koniec  – w dalszej kolejności zostaną uporządkowane kamienne macewy, kompletnie zdewastowane podczas II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych. Ponieważ cmentarne archiwa zostały całkowicie zniszczone, nie ma szans na postawienie porozrzucanych nagrobków na ich oryginalne miejsca (dość powiedzieć, że na około 300 tys. pochówków na cmentarzu oraz kilkadziesiąt tysięcy rozrzuconych macew, udało się obecnie ustalić – prawdopodobne – położenie… czterech grobów). Jak zostaną ustawione macewy? Nad tym jeszcze zarządcy nekropolii się zastanawiają.

Wstęp na cmentarz żydowski i wystawę będzie płatny – ale w niedalekiej przyszłości planowane są też bezpłatne wycieczki dla mieszkańców Targówka, o których (oczywiście) będziemy informować na targowek.info.

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx