Lekcje na placu budowy. Znowu spóźnione remonty szkół

7
Share

Dawniej zima zaskakiwała drogowców, teraz wakacje zaskakują naszych urzędników. Remonty w szkołach i przedszkolach tradycyjnie odbywają się we wrześniu. 

 

Ta sytuacja trwa od lat i już czas powiedzieć o tym głośno: nasi urzędnicy nie radzą sobie z przygotowaniem przetargów i prowadzeniem inwestycji w szkołach i przedszkolach.

Nie trzeba być genialnym strategiem, żeby odkryć iż najlepszy czas na remonty placówek oświatowych to wakacje – szkoły są zamknięte, a dzieci bawią gdzieś w Polsce albo i dalej. Tymczasem na Targówku większość przetargów jest ogłaszana w lipcu. Procedura trwa kilka tygodni, prace zaczynają się i trwają w najlepsze w czasie roku szkolnego.

Przykłady? Mamy, i to kilka:

sp84

Szkoła nr 84 / fot. archiwum targowek.info

Szkoła Podstawowa nr 84 przy Radzymińskiej

Jeszcze tydzień temu od pyłu nie dało się tam wytrzymać. Na otwarcie roku nieco posprzątali, ale remont i montaż ocielenia trwa w najlepsze. Nie działa wejście od Radzymińskiej, trzeba chodzić przez boisko. Dzieci nie mają dostępu do szatni, worki z butami zabierają na lekcje. Jeśli pogorszy się pogoda (a wszystko na to wskazuje), będą też nosić do sal mokre kurtki.

Powód? Czegoś tam nie dopatrzono i w lipcu ogłoszono przetarg uzupełniający do poprzedniego przetargu. Procedury ciągnęły się w wakacje, teraz lekcje odbywają się na placu budowy.

Przedszkole przy Trockiej / fot. archiwum targowek.info

Przedszkole przy Trockiej / fot. archiwum targowek.info

Przedszkole nr 106 przy Trockiej

Dzieci będą tu miały super plac zabaw, bo rodzice sprawnie zorganizowali się w głosowaniu na budżet partycypacyjny i zdobyli pokaźną sumę. Tej sprawności zabrakło urzędnikom, bo prace jeszcze trwają. Choć przetarg ogłoszono już w kwietniu, to na początku wakacji nic tu się nie działo. Odzywają się do nas oburzeni rodzice, że tej jesieni ich pociechy prawdopodobnie nie wyjdą na świeże powietrze. Oby prace przy placu skończyły się do wiosny.

Boisko gimnazjum 141 przy ul. Trockiej

Na remont tego archaicznego boiska uczniowie czekają od lat i wreszcie się doczekają. Szkoda, że dopiero na jesieni. Przetarg ogłoszono 27 lipca, a więc formalności jeszcze trwają. Zakończenie prac według umowy planowane jest na 30 listopada. Potem zima, a więc w piłkę uda się zagrać dopiero wiosną.

Boisko szkoły 114 przy Remiszewskiej

Tutaj też szykuje się rewolucja. Urząd zamówił dwie hale pneumatyczne, które przykryją boisko na czas wymiany sztucznej trawy. Kiedy nastąpi wymiana? Na pewno nie w wakacje. Przetarg ogłoszono 25 lipca…

To tylko przykłady z tego roku, ale sytuacja powtarza się regularnie. Przypomnijmy tylko, że remont liceum przy Oszmiańskiej trwa od dwóch lat miał się skończyć  we wrześniu 2016 roku. Nie skończy się, bo jeszcze 26 lipca ogłoszono przetarg na zamówienie uzupełniające…

Urzędnicy oczywiście będą się tłumaczyć, że nie mogli  przygotowywać przetargów dopóki nie był zatwierdzony budżet dzielnicy. A ten uchwalany jest na przełomie roku. Nam się jednak wydaje, że da się to przewidzieć wcześniej. Często już rok w przód wiadomo, jakie będą prowadzone remonty. Wystarczy się do nich dobrze przygotować.

Na zdjęciu modernizacja liceum przy ul. Oszmiańskiej / fot. targowe.info

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx