Lekcje na placu budowy. Znowu spóźnione remonty szkół | targowek.info

Lekcje na placu budowy. Znowu spóźnione remonty szkół

Dawniej zima zaskakiwała drogowców, teraz wakacje zaskakują naszych urzędników. Remonty w szkołach i przedszkolach tradycyjnie odbywają się we wrześniu. 

 

Ta sytuacja trwa od lat i już czas powiedzieć o tym głośno: nasi urzędnicy nie radzą sobie z przygotowaniem przetargów i prowadzeniem inwestycji w szkołach i przedszkolach.

Nie trzeba być genialnym strategiem, żeby odkryć iż najlepszy czas na remonty placówek oświatowych to wakacje – szkoły są zamknięte, a dzieci bawią gdzieś w Polsce albo i dalej. Tymczasem na Targówku większość przetargów jest ogłaszana w lipcu. Procedura trwa kilka tygodni, prace zaczynają się i trwają w najlepsze w czasie roku szkolnego.

Przykłady? Mamy, i to kilka:

sp84
Szkoła nr 84 / fot. archiwum targowek.info

Szkoła Podstawowa nr 84 przy Radzymińskiej

Jeszcze tydzień temu od pyłu nie dało się tam wytrzymać. Na otwarcie roku nieco posprzątali, ale remont i montaż ocielenia trwa w najlepsze. Nie działa wejście od Radzymińskiej, trzeba chodzić przez boisko. Dzieci nie mają dostępu do szatni, worki z butami zabierają na lekcje. Jeśli pogorszy się pogoda (a wszystko na to wskazuje), będą też nosić do sal mokre kurtki.

Powód? Czegoś tam nie dopatrzono i w lipcu ogłoszono przetarg uzupełniający do poprzedniego przetargu. Procedury ciągnęły się w wakacje, teraz lekcje odbywają się na placu budowy.

Przedszkole przy Trockiej / fot. archiwum targowek.info
Przedszkole przy Trockiej / fot. archiwum targowek.info

Przedszkole nr 106 przy Trockiej

Dzieci będą tu miały super plac zabaw, bo rodzice sprawnie zorganizowali się w głosowaniu na budżet partycypacyjny i zdobyli pokaźną sumę. Tej sprawności zabrakło urzędnikom, bo prace jeszcze trwają. Choć przetarg ogłoszono już w kwietniu, to na początku wakacji nic tu się nie działo. Odzywają się do nas oburzeni rodzice, że tej jesieni ich pociechy prawdopodobnie nie wyjdą na świeże powietrze. Oby prace przy placu skończyły się do wiosny.

Boisko gimnazjum 141 przy ul. Trockiej

Na remont tego archaicznego boiska uczniowie czekają od lat i wreszcie się doczekają. Szkoda, że dopiero na jesieni. Przetarg ogłoszono 27 lipca, a więc formalności jeszcze trwają. Zakończenie prac według umowy planowane jest na 30 listopada. Potem zima, a więc w piłkę uda się zagrać dopiero wiosną.

Boisko szkoły 114 przy Remiszewskiej

Tutaj też szykuje się rewolucja. Urząd zamówił dwie hale pneumatyczne, które przykryją boisko na czas wymiany sztucznej trawy. Kiedy nastąpi wymiana? Na pewno nie w wakacje. Przetarg ogłoszono 25 lipca…

To tylko przykłady z tego roku, ale sytuacja powtarza się regularnie. Przypomnijmy tylko, że remont liceum przy Oszmiańskiej trwa od dwóch lat miał się skończyć  we wrześniu 2016 roku. Nie skończy się, bo jeszcze 26 lipca ogłoszono przetarg na zamówienie uzupełniające…

Urzędnicy oczywiście będą się tłumaczyć, że nie mogli  przygotowywać przetargów dopóki nie był zatwierdzony budżet dzielnicy. A ten uchwalany jest na przełomie roku. Nam się jednak wydaje, że da się to przewidzieć wcześniej. Często już rok w przód wiadomo, jakie będą prowadzone remonty. Wystarczy się do nich dobrze przygotować.

Na zdjęciu modernizacja liceum przy ul. Oszmiańskiej / fot. targowe.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

7 komentarzy na temat “Lekcje na placu budowy. Znowu spóźnione remonty szkół

 • 5 września 2016 o godz. 10:47

  SP277 na ul.Suwalskiej miało mieć budowane boisko- do stycznia mają czas aby skończyć, ale patrząc na tempo pracy która jeszcze się nie zaczęła to raczej nie zdążą- póki co to leżą sobie 2 tablice do koszykówki już kilka miesięcy na trawce pod chmurką- przynajmniej jesienne liście z zeszłego roku zgarnięte pod ogrodzenie i przykryte czymś mają towarzystwo.
  W gminie twierdzą, że praca idzie zgodnie z planem i tak ma być ahahahahaha :)

 • 5 września 2016 o godz. 11:20

  remont boiska przy SP 298 też podobno dopiero ma ruszyć jesienią!! takie rzeczy powinno się robić w wakacje!!

 • 5 września 2016 o godz. 15:27

  hahaha ale jaja :D Targówek to dzielnica śmiechu

 • 6 września 2016 o godz. 11:01

  Ha, ha, ha…. toż, wybrano radnych reprezentujących głównie interesy SM Bródno!!
  Targówek i Zacisze daleko od Bródna. Burmistrz tutaj nie bywa. Zresztą inni radni też chyba nie :-(
  Decyzje podjęte,dyspozycje spłynęły do odpowiedniego referatu, więc fajrant. Dalej niech martwią się podwładni . Urzędasy bez bata i nadzoru , same z siebie, nie zrobią nic w terminie ani na czas.

 • 6 września 2016 o godz. 13:53

  W SP84 rzeczywiście remont jest ale trzeba przyznać, że dyrektorka przygotowała się do tego na tyle na ile można było w takich warunkach i szkoła normalnie funkcjonuje. Zapowiadany jest jeszcze miesiąc czy półtora remontu i przez ten czas będzie dość ciężko ale masa rzeczy została zrobiona. Do dyrekcji nie można mieć zastrzeżeń a wręcz przeciwnie – radzą sobie super w tej sytuacji. A to, ze gmina i urzędasy to w większości banda nierobów to norma. Oni siedzą w wygodnych pokoikach i mają w d… co się dzieje wokół. Swoje zrobili, tyłki mają kryte więc sprawa załatwiona. Podejrzewam, że gdyby rozliczać ich za efektywność pracy to w prywatnej firmie wylecieliby po okresie próbnym. Zero myślenia perspektywicznego tylko mieć kryty tyłek i się nie narobić.

 • 22 września 2016 o godz. 16:59

  Mam nadzieję, że nowo wyposażany plac zabaw przy przedszkolu 106 na Trockiej będzie dostępny dla wszystkich dzieci, nie tylko dla tych przedszkolnych, skoro jest remontowany za nasze pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.