30 mln zł do śmietnika. Bródno będzie stało w korkach przez kolejne kilkanaście lat | targowek.info

30 mln zł do śmietnika. Bródno będzie stało w korkach przez kolejne kilkanaście lat

Musimy przyznać, że radni PO wreszcie dotrzymali słowa: obiecali dokopać inwestycjom drogowym na Targówku – i wczoraj to zrobili.

 

Protestujący przeciwko trasie i mostowi Krasińskiego pieniacze z Żoliborza wygrali. Zgodnie z zapowiedziami z początku października, zdominowana przez Platformę Obywatelską Rada Warszawy przegłosowała w czwartek wyrzucenie do śmietnika planów budowy mostu i trasy Krasińskiego (oraz 30 milionów publicznych złotych, które do tej pory wydano na przygotowania do tej niezwykle ważnej inwestycji).

Co więcej, radni stolicy postanowili, że budowa nie będzie tak po prostu odsunięta o dwa lata (co zamierzała zrobić początkowo ekipa prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz), ale całkowicie „zamrożona” do roku 2023 – czyli co najmniej przez 7 lat nie zostanie wydana na przygotowania do niej ani złotówka (co nieoczekiwanie zaproponowali radni z Komisji Infrastruktury i Inwestycji, której przewodniczącą jest wybrana na Targówku Iwona Wujastyk z PO).

Co to dokładnie oznacza, wyjaśnił dokładnie Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy: „Zawieszono prace nad mostem Krasińskiego do 2023 roku. W tym wypadku będziemy musieli wycofać wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, bo nie mamy pieniędzy na odszkodowania za przejęcie gruntów” – powiedział tvnwarszawa.pl.

Nawet jeśli jakimś cudem inwestycja miałaby ruszyć po 23 roku, trzeba więc dodać kolejne długie lata na wykup gruntów, zdobywanie nowych zezwoleń (m.in. w wyniku decyzji miasta wkrótce wygaśnie decyzja środowiskowa) i samą budowę, więc czysto teoretyczne szanse na przeprawę przez Wisłę, która jest planowana od lat 30. XX wieku, pojawią się w okolicach lat 30. XXI wieku…

Wspominana Komisja Infrastruktury i Inwestycji miała „w zamian” pomysł, żeby za ułamek kwoty zabranej z trasy Krasińskiego ruszyć przynajmniej z budową planowanej od dekad ul. Nowotrockiej i zabrać się za domknięcie też planowanej od dekad obwodnicy śródmiejskiej do ronda Żaba. Jednak ostatecznie radni postanowili przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych za zadanie inwestycyjne  pod ogólną nazwą „rozwiązanie problemów transportowych północno-wschodniej Warszawy“, czyli ciągle powtarzających się korków na Targówku i Białołęce.

Ale na co dokładnie? Tego radni sami nie wiedzą, a wiceprezydent Olszewski zapowiedział dopiero przeprowadzenie analiz…

A my mamy takie dziwne przeczucie, że te analizy uda się zakończyć w sam raz przed następnymi wyborami samorządowymi w 2018 roku. I wtedy okaże się, że „rozwiązanie problemów transportowych” w naszej części Warszawy zapewni most i trasa Krasińskiego – których budowę politycy Platformy Obywatelskiej w blasku fleszy natychmiast solennie obiecają wyborcom z Targówka…

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 komentarzy na temat “30 mln zł do śmietnika. Bródno będzie stało w korkach przez kolejne kilkanaście lat

 • 21 października 2016 o godz. 08:21

  Zbudować w zamian Nowotrocką, poszerzyć Wincentego, poszerzyć Rozwadowskiego, Bazyliańską i Matki Teresy. Budować dalej Trasę Świętokrzyską. Połączyć Pratulińską ze Stalową, Ziemowita z Łomżyńską, Witebską z Letnią. Tużycką przedłużyć do Bardowskiego. Zbudować obwodnicę od Wiatraka do Żaby. Zacząć prace projektowe przy TOG. I tak wyjdzie taniej niż most, szczególnie że na niektóre inwestycje już zarezerwowane są środki.

  Czasami zastanawiam się co Targówek robił przez ostatnie 20 lat. Na takim Ursynowe własnymi siłami zbudowali/poszerzyli kilkadziesiąt ulic z KENem na czele.

 • 21 października 2016 o godz. 09:19

  Myślę że trzeba wysłać zawiadomienie do prokuratury o sprzeniewierzeniu publicznych pieniędzy w kwocie 30 milionów.

 • 21 października 2016 o godz. 09:44

  JAK TO 30 MLN DO ŚMIETNIKA? A KOLEJNE OSIEDLA BUDOWANE NA RESZTKACH ZIEMI?

  NA POLU PGR ?
  PRZY BORZYMOWSKIEJ?
  PRYZ KOŁOWEJ?

  A SW. WINCENTEGO DALEJ 1 PAS :) JUŻ TERAZ JEDZIE SIĘ 25 MIN NA LINII RATUSZ-RONDO ŻABA.
  CZYLI SĄ PIENIĄDZE :)

 • 21 października 2016 o godz. 09:50

  Wyborcom Pani Wujastyk z Targówka gratulujemy.Wuj z Wami!

 • 21 października 2016 o godz. 10:14

  Bajka o moście w 2015 roku to była opowieść przykrywająca chęć przyjęcia przez Prezydent HGW tysiące uchodźców na Targówek. Most nigdy nie miał powstać!!!!

 • 21 października 2016 o godz. 10:17

  Kiedyś Warszawą rządziła Unia Wolności, po licznych aferach i Piskorskim i Święcickim partia stworzyła swoją mutację: PO. Znowu warszawskie lemingi uwierzyły, że są cool i europejscy jeżeli na nich zagłosują. Teraz PO tonie i lemingi już znajdują nową mutację tego samego, czyli Nowoczesną. I koło się zamyka.

 • 21 października 2016 o godz. 10:59

  Lol, himalaje populizmu takie że lepper by się nie powstydził. Producenci asfaltu mają swoje udziały?
  Bródno i tak by nie korzystalo z tego mostu kilkanaście lat bo pieniedzy na estakade nad torami miedzy Pragą (gdzie będzie most) a Targówkiem dostepna dla aut nie ma i nigdy nie było.
  Żeby Bródno w korkach nie ugrzezlo teraz jest czas na zmiany projektu M2 – dociągnięcie do Toruńskiej (stacja pod torami w kierunku Modlińskiej).

 • 21 października 2016 o godz. 11:26

  Targówkowi nie jest potrzebny ten most (nie byłoby doń dojazdu nad torami), za to brak Nowotrockiej czy połączenia do Wiatracznej. Przez to dzielnica umiera w korkach na Kondratowicza, Młodzieńczej, Łodygowej, Wincentego, Radzymińskiej. Władze myślą tylko o zabudowie blokami resztki wolnych ziem i o placykach zabaw.

 • 21 października 2016 o godz. 11:33

  do Nowotrockiej! I o tym piszę pod każdym postem. My za 2 – 3 lata umrzemy w korkach na głównych ulicach. a chcą zwezić Kondratowicza :)

 • 21 października 2016 o godz. 11:36

  Mam takie pytanie, a co dostal Targówek podczas rządów Wszechpolaka Lecha Kaczyńskiego czy pana Piskorskiego, może warto sięgnac do kronik i postawic tezę skad taki zastój inwestycyjny od ponad dwóch dekad jak niektórzy pisza powyżej. I co np, PiS zrobił dla naszej dzielnii? Poczekajmy do wyborów a dopiero potem oceniajmy każdego radnego z osobna.

 • 21 października 2016 o godz. 14:36

  Do Xyz : Wiadukt na Rondem Starzyńskiego, Basen Polonez. Lemingi już niech mówią tylko spalą się ze wstydu

 • 21 października 2016 o godz. 16:18

  wujastyk, warto zapamiętać to nazwisko i odpowiednio potraktować przy kolejnych wyborach…pełowska łobuzerka niszczy to miasto do końca…

 • 21 października 2016 o godz. 19:10

  Lemingi i tak poprą PO. Kocham PO. Jak Pani HGW mnie uporza to mnie podnieca.

 • 22 października 2016 o godz. 10:38

  Droga redakcjo nie wspominacie o tym, że przebudowę Łodygowej przesunięto z 2017 na 2018 rok.

 • 23 października 2016 o godz. 00:00

  I dobrze, pieniądze Warszawy powinny iść tam, gdzie mieszkają ci, którzy je wypracowują, czyli po lewej stronie Wisły.

 • 23 października 2016 o godz. 14:33

  A czy mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy nie pracują na jej lewej stronie, sama pracuję i widzę rano ilu mieszkańców dojeżdża w tłoku i korkach do pracy.

 • 23 października 2016 o godz. 20:46

  W perspektywie kolejnej inwestycji na teranach PKP (2 tyś. mieszkań-9000 mieszkańców i niezliczona ilość biur) to gigant katastrofa komunikacyjna w tej części dzielnicy . Co wy na to włodarze dzielnicy, działajcie tak jak jest wasza aktywność przed wyborami. Pomysły !

 • 23 października 2016 o godz. 22:55

  Do Żoliborz. Basen Polonez groził kilka lat temu katastrofą i poszlo na jego ponowny remont w 2012 ponad 10 mln, a wiadukty przy Rondzie Starzynskiego już zaczynają się sypać. Faktycznie megapolis wybudował nam pan Kaczyński.

 • 26 października 2016 o godz. 08:59

  Most Krasińskiego to priorytet jeśli chodzi o komunikację. Blokowanie jego budowy to decyzja polityczna i kolesiostwo.

 • 3 listopada 2016 o godz. 12:41

  Ważniejsze są świątynie opatrznosciowe i remonty kościołów.

 • 25 czerwca 2017 o godz. 11:26

  Most Krasińskiego to coś o czym wogóle wszyscy powinni zapomnieć a wziąc się za to co mozna zrobić natychmiast.Jest na bródnie wiele mozliwosci i tam powinny isc pieniądze.
  Kolejny most to ogromny koszt ,a dokładnie tą kasę mozna zagospodarować mądrze w to co juz jest.
  W pierwszej kolejności poszerzyc sw.wincentego,zainwestowac w ul.matki z kalkuty itp
  Obudzcie sie do choroby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 6 listopada 2017 o godz. 19:14

  Ciekawe dokąd mieszkańcy targówka mieli by dojechac tym mostem…. Bo mieszkam na targówku i napisze że ten most to ni w d**e ni w oko…

 • 24 stycznia 2018 o godz. 16:38

  Szanowni Państwo,
  Nie widzę żadnego związku ze zwiększeniem ruchu na Pl Wilsona i budową mostu. Most ten ma służyć sprawniejszemu przekraczaniu Wisły akurat na tym odcinku rzeki. Kierowcy zainteresowani dojazdem do centrum wybierają i będą wybierać Wisłostradę, a nie przejazd przez Pl Wilsona, tak jak to się odbywa dotychczas. Jeżeli ktoś chce dojechać na Pl Wilsona to do niego i tak dotrze. Ponadto most i cała trasa to przede wszystkim dodatkowe tory tramwajowe i ścieżki rowerowe. Jeżeli mieszkańcy Żoliborza życzą sobie kameralności to można zawsze dojść do kompromisu i ograniczać ruch na już istniejących ulicach. Poza tym Warszawa powinna mieć już teraz dwa razy więcej mostów i to właśnie tych lokalnych. A tak w ogóle „elitarne” brzmi wyniośle. Elitarne jest Beverly Hills, a nie spółdzielcze budynki. Wraz z rozwojem miasta Żoliborz „zbliża” się do centrum, a jego szerokie aleje projektowane były jeszcze przed wojną. I tak to u nas jest… Mostów brak – źle, chcą budować – źle……. I tak sobie myślę, czy ktoś w ogóle pyta i pisze o tym czego życzą sobie mieszkańcy Bródna? A może to już nie „Elyta”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.