Most Krasińskiego całkowicie „zamrożony”? W zamian Nowotrocka i kawałek obwodnicy?

19
Share

Przesunięcie budowy mostu Krasińskiego to dla niektórych za mało. Radni PO chcą go de facto skasować! W zamian przynajmniej proponują ruszenie innych opóźnionych inwestycji w dzielnicy…

 

O pomyśle władz Warszawy na przesunięcie rozpoczęcia budowy mostu i trasy Krasińskiego najwcześniej na 2024 rok pisaliśmy już kilkukrotnie.  Ostateczną decyzję podejmie jednak Rada Warszawy, która zbiera się jutro, 20 października. Natomiast już wczoraj obradowała stołeczna Komisja Infrastruktury i Inwestycji, która zaproponowała spore zmiany w projekcie ratusza. Jakie to zmiany – pisze portal wyborcza.pl.

Otóż okazuje się, że Komisja Infrastruktury Rady Warszawy proponuje… całkowicie wstrzymać nawet przygotowania do budowy mostu Krasińskiego!

W dotychczasowej propozycji ratusza, owszem, gros pieniędzy jest przesunięty na rok 2024, ale na najbliższe lata pozostało przynajmniej jeszcze kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowania (np. wykupy gruntów). Teraz jednak, jak informuje wyborcza.pl, głosami radnych PO komisja przyjęła stanowisko, żeby zabrać nawet te ostatnie pieniądze – co będzie oznaczało całkowite przerwanie jakichkowiek przygotowań do budowy mostu i trasy z Bródna do lewobrzeżnej Warszawy co najmniej na najbliższe 6-8 lat.

To oznacza też, że nawet jeśli w połowie lat 20. XXI wieku nowe władze Warszawy dostrzegą wreszcie problemy komunikacyjne Bródna, całą inwestycję trzeba będzie zacząć praktycznie od początku – a trasa Krasińskiego powstanie najwcześniej w okolicach 2030 roku. Albo i nigdy.

Co w zamian? Pisaliśmy już na targowek.info, że ratusz Warszawy zaproponował, by oprócz przesunięcia mostu Krasińskiego „przy okazji” przesunąć też m.in. budowę obwodnicy śródmiejskiej na Targówku oraz remont Łodygowej na Zaciszu. Wg. portalu wyborcza.pl radni w Komisji Infrastruktury mają nowy, wreszcie ciut lepszy dla naszej dzielnicy pomysł.

Przewodnicząca komisji Iwona Wujastyk, radna PO wybrana na Targówku, stwierdziła, że most Krasińskiego „wciąż bardziej dzieli, niż łączy” i dlatego radni zabraną resztkę pieniędzy z mostu – około 80 mln zł – chcą przeznaczyć na trzy inwestycje drogowe w dzielnicy, których ostatnio nie było nawet w długofalowych planach miasta:
* budowę ul. Nowotrockiej
* domknięcie praskiej części obwodnicy śródmiejskiej z ronda Wiatraczna do ronda Żaba
* przebudowę ul. św. Wincentego

Portal wyborcza.pl żadnych ewentualnych dat tych inwestycji nie podaje, a my tylko przypomnimy, że wcale to nie są nowe projekty – ale od dawna opóźnione plany, które już były wielokrotnie przez władze Warszawy i przez tych samych radnych obiecywane, planowane, a potem kasowane…

Dlatego o ile rezygnacja z mostu Krasińskiego wydaje się już pewna, to w powstanie Nowotrockiej czy obwodnicy uwierzymy dopiero, gdy na ich budowy wreszcie wjadą koparki. Ostateczną(?) decyzję w tej sprawie podejmie cała Rada Warszawy jutro, 20 października. Będziemy o tym pisać na targowek.info

zdjęcie na górze: TaxBrackets.org/Flickr

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx