Nowy mural na Targówku powstanie przy św. Wincentego

7
Share

Nowy mural w ramach Street Art Doping powstanie przy ul. św. Wincentego. Czy znowu będzie tak udany, jak poprzednie? 

 

Kto jeszcze nie wie, czym jest Street Art Doping, temu wyjaśniamy: to festiwal sztuk ulicznej, który w tym roku odbywa się już po raz ósmy. Wiele fajnych murali, które kojarzycie z Warszawy, powstało właśnie w ramach Street Art Doping – m.in.  ten przed dwoma laty na ul. Radzymińskiej 140.

Teraz powstanie kolejny. W ramach tegorocznej edycji zamalowane zostaną dwie ściany w Warszawie. Pierwszą możecie już zobaczyć. To chłopak w kapturze, którego uwiecznił na kamienicy przy Strzeleckiej na Pradze baskijski artysta Sebastian „Sebas” Velasco. Co ciekawe, namalowana postać to nie jest jakiś anonimowy człowiek – to barman z klubokawiarni Chmury przy ul. 11 Listopada i muzyk undergroundowej kapeli. Samochód za nim to Polonez.

 

 

Natomiast druga praca w ramach tegorocznego Street Art Doping powstanie przy ul. Rogowskiej 6 na Targówku. To ściana kamienicy, którą dobrze widać z ulicy św. Wincentego.

 

Kamienica przy Rogowskiej 6 / fot. Street Art Doping

Kamienica przy Rogowskiej 6 / fot. Google Street View

 

Artystą, który ozdobi tę ścianę, jest Polak Michał „Sepe” Wręga. Jego prace można zobaczyć już na murach m.in. Oslo, Pragi, Berlin, Lille, Stambułu, Lagos, Richmon i Mediolanu. „Sepe” jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Architektury Krajobrazu w SGGW. Oprócz street artu, coraz bardziej doceniane jest jego malarstwo. Miał już solowe wystawy w galerii Lawrence’a Atkina w Londynie i galerii Soon w Zurychu.

Jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądał jego mural na Targówku, ale wiemy, że nosi tytuł „System Edukacji”.

„[Będzie to] gorzki komentarz do coraz wyraźniejszego kryzysu systemu wartości dotykającego nie tylko polską, ale i ogólnoświatową politykę i podległe jej media. Posługując się groteskową metaforą teatrzyku kukiełkowego, autor zwraca uwagę na coraz bardziej jaskrawą i niepokojącą >retorykę wojny<„ – czytamy w opisie pracy.

Co z tego wyjdzie, zobaczymy już w wkrótce. Malowanie ma się zacząć w najbliższą niedzielę i potrwać do następnej soboty. O ile nie będzie lało, bo wtedy może się nieco przedłużyć.

A jakie dzieła tworzy „Sepe” możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. To jego wspólna praca z Chazme, która powstała kilkanaście dni temu w Budapeszcie. U nas będzie coś innego – ale z całą pewnością równie zadziwiającego.

 

Zdjęcie na górze strony: Maciej Kruger / Street Art Doping

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx