Truciciele z Zacisza złapani na gorącym uczynku

9
Share

Na Targówku, a szczególnie na Zaciszu, mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Warszawie. Ale smrodzących trucicieli można zgłaszać i to działa! Właściciel stolarni na Zaciszu właśnie dostał mandat. 

 

Od niedawna przypadki palenia w piecach śmieciami można zgłaszać na Straż Miejską i w dodatku są tego efekty. Widząc czarny, gryzący dym unosząc się ze stolarni przy ul. Mechaników w pobliżu Łodygowej, jeden z mieszkańców zadzwonił na straż. Tym razem ta formacja spisała się całkiem dobrze. Strażnicy przyjechali na miejsce i nakryli pracowników na spalaniu odpadów z produkcji mebli. Ich resztki znaleziono w piecu, strażnicy odkryli też stertę resztek płyt wiórowych przygotowanych do spalenia.

Te odpady miały być spalne w piecu / fot. Straż Miejska

Te odpady miały być spalne w piecu / fot. Straż Miejska

To oczywiście niezgodne z prawem, bo w używanych w meblach klejach i lakierach jest mnóstwo szkodliwych substancji.

Na Zaciszu to szczególnie szkodliwe, bo mamy tu najbardziej zanieczyszczone powietrze w Warszawie. Tak wynikało z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowanego kilka lat temu. Pod względem stężenia rakotwórczego benzoalfapirenu w powietrzu tak źle jak u nas, jest tylko w Ursusie.

źródło WIOŚ Warszawa

źródło WIOŚ Warszawa

Trująca substancja dostaje się do atmosfery podczas procesu spalania w piecach opalanych byle czym. Nasi drodzy sąsiedzi (nie wszyscy, ale wielu) palą w kominach śmieciami, kiepskiej jakości węglem, a nawet odpadami takimi jak stare meble czy podkłady kolejowe.

Szkoda, że właściciela stolarni ukarano tylko mandatem. Ale za drugim razem sprawa może już być skierowana do sądu. Dlatego warto zgłaszać każdego truciciela.

 

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx