Wybieramy najlepszy mural Targówka | targowek.info

Wybieramy najlepszy mural Targówka [ZDJĘCIA I GŁOSOWANIE]

Mamy nowy mural w dzielnicy, przy ul. Rogowskiej. Bardzo udany, ale czy najlepszy na Targówku? Mamy w czym wybierać, więc wybieramy najlepsze murale w dzielnicy. Zapraszamy do oglądania i głosowania!

 

Murale na Bródnie i Targówku powstają już od kilku ładnych lat – i chyba żadna dzielnica (może poza Pragą) nie może pochwalić się tyloma fajnymi pracami. Tym trudniej będzie wybrać tę najlepszą. Oto nasze kandydatury:

Opisy murali:

„Człowieczy los”, ul. Radzymińska 150

Czy to nie od tej pracy zaczęła się moda na murale na Targówku? Namalowany wspólnymi siłami przez grupy Twożywo (z Warszawy) oraz Farbfieber (z niemieckiego Düsseldorfu) w 2010 r. Dwuznaczny, ale prosty w formie. I ma świetną lokalizację – na jednej z najbardziej ruchliwych tras wjazdowych do Warszawy.

Mini-galeria sztuki ulicznej na Radzymińskiej / wszystkie zdjęcia: targowek.info
Człowieczy los na Radzymińskiej / zdjęcie: targowek.info

 

„Collapse”, ul. Radzymińska 140

Praca bardzo znanego w świecie street artu duetu Cyrcle z Los Angeles powstała w 2014 roku w ramach festiwalu Street Art Doping. Kolumna jest jaskrawo pomarańczowa, natomiast reszta ściany czarna, choć nie jednolicie – artyści na czarnym tle wymalowali ledwo widoczne, symbolizujące wojnę, wzory.

Całość miała przesłanie, ale artyści potem przyznali, że nie do końca efekt końcowy jest udany. Szare wzory na ciemnej części ściany powinny być o wiele lepiej widoczne. Coś nie wyszło z doborem farby. Więcej.

Nowy mural na Radzymińskiej. Członek grupy Cyrcle (z prawej) robi jeszcze pamiątkowe zdjęcia.
Mural na Radzymińskiej. Członek grupy Cyrcle (z prawej) robi pamiątkowe zdjęcia.

 

Loesje, ul. Gościeradowska 9

W serii Loesje nie chodzi o wrażenie wizualne, ale o hasło. A to jest wyjątkowo chwytliwe. Mural powstał jesienią 2015 roku.

Mural Loesje przy Gościeradowskiej / fot. targowek.info
Mural Loesje przy Gościeradowskiej / fot. targowek.info

 

„Morska pani”, ul. Rajgrodzka 25

Świeży mural, z czerwca tego roku. Autorem nie jest żadna światowa sława, ale… Weronika Zdzichowska, uczennica gimnazjum nr 143 na Bródnie, który wygrała konkurs na projekt muralu „Kolej na Pragę”. Czyli poziom światowy, a produkcja nasza lokalna. Szkoda tylko, że oszpecona lokalnymi śmietnikami.

morska_pani
„Morska pani:, mural przy Rajgrodzkiej / fot. targowek.info

 

Ignacy Paderewski, ul. Bartnicza 8

Mural na ścianie szkoły upamiętnia słynnego pianistę, kompozytora, polityka i patrona mieszczącego się tu gimnazjum nr 143. Powstał w 2014 roku.

Mural z Ignacym Paderewskim / fot. targowek.info
Mural z Ignacym Paderewskim / fot. targowek.info

 

Jan Paweł II, ul. Krasiczyńska 4/6

Gimnazjum nr 145 też ma mural z patronem, ale utrzymany w inne stylistyce. Praca przedstawia Jana Pawła II. Autor Michał Frydrych umieści też cytaty z Karola Wojtyły: „Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb”.

Mural na gimnazjum przy Krasiczyńskiej / fot. targowek.info
Mural na gimnazjum przy Krasiczyńskiej / fot. targowek.info

 

Powstanie Warszawskie, ul. Handlowa

„Patriotyczny” mural przy mini-obwodnicy Targówka powstał w 2013 roku, ale wiosną tego roku został staranowany przez rozpędzony samochód. Mur szybko został odbudowany, a mural odmalowany. Z podobnym skutkiem, jak za pierwszym razem. To dzieło naszych rodzimych artystów z Targówka.

Powstańczy mural w odsłonie z 2016 roku / fot. targowek.info
Powstańczy mural w odsłonie z 2016 roku / fot. targowek.info

 

Żołnierze Wyklęci, ul. Askenazego

Kolejny mural tzw. nurtu patriotycznego. Odsłaniany z pompą, później przerobiony. Bardziej agitacja polityczna, niż sztuka.

fot. targowek.info
fot. targowek.info

 

Mural uchodźczy, ul. gen. Rozwadowskiego

Swego czasu chyba najbardziej znany mural (a właściwie rural) w Polsce. Niestety z powodu wandali, którzy postanowili go zniszczyć. Mimo kilku prób odmalowania wciąż mural szpecą bazgroły – i już chyba przestali z tym walczyć nawet autorzy pracy. Na zdjęciu poniżej pokazujemy jak wyglądał na początku:

fot. targowek.info
fot. targowek.info

 

Graffiti na Teatrze Rampa

Jedna z najnowszych prac w dzielnicy. Powstała pod koniec września 2016 r. w ramach projektu Otwarta Rampa na murze teatru. Autorem jest mieszkaniec Targówka.

Mural na Teatrze Rampa / fot. Otwarta Rampa
Mural na Teatrze Rampa / fot. Otwarta Rampa

 

„System Edukacji”, Rogowska 6

Praca powstała w ramach tegorocznej edycji Street Art Doping i została oddana dosłownie kilka dni temu. Autorem jest Michał „Sepe” Wręga. Więcej o tym muralu tutaj. 

fot. targowek.info
fot. targowek.info

A teraz głosujemy!

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Wybieramy najlepszy mural Targówka [ZDJĘCIA I GŁOSOWANIE]

 • 26 października 2016 o godz. 12:56

  Jak na razie żołnierze wyklęci wygrywają. Trochę to pachnie inżynierem Mamoniem – podobają mi się piosenki, które już kiedyś słyszałem. Czyli jeśli jestem kibolem, to pobadają mi się kibolskie malunki, choćby były technicznie i kompozycyjnie koszmarne.

  Dla jasności nie podobają mi się wszystkie murale o podtekście polityczny. Stąd nisko oceniam również mural o uchodźcach, ale chodzi przede wszystkim o jakość. Przesłanie jest dziecinne, a i wykonanie schematyczne.

  Szkoda, że w naszej dzielnicy na pewno nie wygra praca, która wymaga interpretacji – choćby skrajnych – która pobudza do zastanowienia się nad światem i sobą. Legia, powstanie, wyklęci, a jak się komuś nie podoba to pewnie szpieg i gej.

  Droga redakcji, nie róbcie takich sond, bo zawsze prowadzą do smutnych wniosków. Jak pytacie o restauracje, to wygrywają jakieś budy z parówkami. Jak pytacie o budżet partycypacyjny, to wygrywają parkingi itd. Naprawdę pytanie o murale, to już można podciągnąć o pytanie o sztukę. A my nie dorośliśmy do takich analiz.

 • 26 października 2016 o godz. 13:35

  Chyba ty heheh ebe ebe ebe

 • 26 października 2016 o godz. 19:22

  @anu
  Twoja wypowiedź: „Czyli jeśli jestem kibolem, to pobadają mi się kibolskie malunki,”

  Gdzie tu widzisz „kibolskie” malunki? I co to w ogóle znaczy? Bo jeśli chodzi o malunki najprawdopodobniej sporządzone przez kibiców czy kiboli stołecznego klubu, to proponuję się udać na Zacisze, na ul. Zarębską lub ul. Roślinną. Są to dość starannie wykonane prace nie uwzględnione w tym rankingu nawet w kategorii „inne” (do obejrzenia w g-le earth).

  Zgoda co do wygrywających parkingów jeśli chodzi o fundusz partycypacyjny. Zaparkowane samochody ładnie nie wyglądają. Zwłaszcza te długo użytkowane. :-)

 • 26 października 2016 o godz. 22:18

  Na odsłonięciu muralu „Żołnierze Wyklęci” było kilkadziesiąt osób w tym osoby niezwiązane z ruchem kibicowskim. Przestańcie wciskać ludziom, że to jakaś agitacja polityczna. Spójrzcie we wzruszone oczy Żołnierza płk. Leszka Mroczkowskiego a zrozumiecie, który mural powinien wygrać

 • 27 października 2016 o godz. 00:41

  żołnierze wyklęci – podcieranie sobie d*** historią przez frajerów z NSZ. Kto to w ogóle zgłosił do konkursu? niewiele ma to wspólnego ze sztuką muralową.

 • 27 października 2016 o godz. 08:39

  TGKTGKTGK

  Doskonale widać, że stosujesz kryterium polityczne, a nie merytoryczne. Wzruszony pan z właściwej opcji na tle strasznego babola… I my wiemy w związku z tym, kto ma wygrać – nasz.

  Zdajesz sobie sprawę, że powtarzasz w jakimś sensie kalki rodem ze stalinizmu/socrealizmu? Bo myślenie dzisiejszych „patriotów” ma wiele wspólnego z zaślepieniem bolszewika, który prowadzi walec mający zniszczyć dawną strukturę społeczną, wynieść na szczyt beztalencia (w tym plastyczne) i uszczęśliwić masy nową wersją historii.

 • 27 października 2016 o godz. 17:10

  Ja patrzę na to w ten sposób., że zadaję sobie pytanie: gdyby być zmuszonym widzieć ze swojego okna, któryś z nich, to na który padłby mój wybór. I wygrywa Morska Pani :) oczywiście pomijam śmietniki i okolicę ;)

 • 27 października 2016 o godz. 20:19

  Mural gloryfikujący NSZ (organizacja nacjonalistyczna, ksenofobiczna, rasistowska, której celem było podporządkowanie Polski nauce Kościoła Katolickiego, której spadkobiercą w linii prostej jest ONR) wygrywa?! Do tego tak paskudnie technicznie i artystycznie wykonany? Co z tym krajem się dzieje? :(

 • 31 października 2016 o godz. 10:38

  anu ma rację

 • 1 listopada 2016 o godz. 12:44

  Najciekawszy jest ten na którym Michnik prowadzi za rękę swojego czytelnika.

 • 2 listopada 2016 o godz. 15:45

  „Najciekawszy jest ten na którym Michnik prowadzi za rękę swojego czytelnika.” i to jest genialny komentarz do tego artykułu. Ale zapewne mniej inteligentni tego nie zrozumieją…

 • 5 listopada 2016 o godz. 17:04

  Dzięki za opinię. Chyba coraz więcej ludzi zaczyna myślec samodzielnie.

 • 11 listopada 2016 o godz. 13:49

  anu, popieram

 • 12 listopada 2016 o godz. 13:24

  Eeeee

  Wielu fajnych brakuje.
  Niezależnie czy „kibolskich” czy nie.
  Każdy mieszkaniec ma przecież prawo do własnych poglądów…

  Mi najbardziej podoba się ten przy ul. Św. Wincentego na murze dawnej myjni (obok „pizzeri u włocha” i siłowni plenerowej):

  WARSZAWIAKI FAJNE CHŁOPAKI ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.