Wybieramy najlepszy mural Targówka [ZDJĘCIA I GŁOSOWANIE]

14
Share

Mamy nowy mural w dzielnicy, przy ul. Rogowskiej. Bardzo udany, ale czy najlepszy na Targówku? Mamy w czym wybierać, więc wybieramy najlepsze murale w dzielnicy. Zapraszamy do oglądania i głosowania!

 

Murale na Bródnie i Targówku powstają już od kilku ładnych lat – i chyba żadna dzielnica (może poza Pragą) nie może pochwalić się tyloma fajnymi pracami. Tym trudniej będzie wybrać tę najlepszą. Oto nasze kandydatury:

Opisy murali:

„Człowieczy los”, ul. Radzymińska 150

Czy to nie od tej pracy zaczęła się moda na murale na Targówku? Namalowany wspólnymi siłami przez grupy Twożywo (z Warszawy) oraz Farbfieber (z niemieckiego Düsseldorfu) w 2010 r. Dwuznaczny, ale prosty w formie. I ma świetną lokalizację – na jednej z najbardziej ruchliwych tras wjazdowych do Warszawy.

Mini-galeria sztuki ulicznej na Radzymińskiej / wszystkie zdjęcia: targowek.info

Człowieczy los na Radzymińskiej / zdjęcie: targowek.info

 

„Collapse”, ul. Radzymińska 140

Praca bardzo znanego w świecie street artu duetu Cyrcle z Los Angeles powstała w 2014 roku w ramach festiwalu Street Art Doping. Kolumna jest jaskrawo pomarańczowa, natomiast reszta ściany czarna, choć nie jednolicie – artyści na czarnym tle wymalowali ledwo widoczne, symbolizujące wojnę, wzory.

Całość miała przesłanie, ale artyści potem przyznali, że nie do końca efekt końcowy jest udany. Szare wzory na ciemnej części ściany powinny być o wiele lepiej widoczne. Coś nie wyszło z doborem farby. Więcej.

Nowy mural na Radzymińskiej. Członek grupy Cyrcle (z prawej) robi jeszcze pamiątkowe zdjęcia.

Mural na Radzymińskiej. Członek grupy Cyrcle (z prawej) robi pamiątkowe zdjęcia.

 

Loesje, ul. Gościeradowska 9

W serii Loesje nie chodzi o wrażenie wizualne, ale o hasło. A to jest wyjątkowo chwytliwe. Mural powstał jesienią 2015 roku.

Mural Loesje przy Gościeradowskiej / fot. targowek.info

Mural Loesje przy Gościeradowskiej / fot. targowek.info

 

„Morska pani”, ul. Rajgrodzka 25

Świeży mural, z czerwca tego roku. Autorem nie jest żadna światowa sława, ale… Weronika Zdzichowska, uczennica gimnazjum nr 143 na Bródnie, który wygrała konkurs na projekt muralu „Kolej na Pragę”. Czyli poziom światowy, a produkcja nasza lokalna. Szkoda tylko, że oszpecona lokalnymi śmietnikami.

morska_pani

„Morska pani:, mural przy Rajgrodzkiej / fot. targowek.info

 

Ignacy Paderewski, ul. Bartnicza 8

Mural na ścianie szkoły upamiętnia słynnego pianistę, kompozytora, polityka i patrona mieszczącego się tu gimnazjum nr 143. Powstał w 2014 roku.

Mural z Ignacym Paderewskim / fot. targowek.info

Mural z Ignacym Paderewskim / fot. targowek.info

 

Jan Paweł II, ul. Krasiczyńska 4/6

Gimnazjum nr 145 też ma mural z patronem, ale utrzymany w inne stylistyce. Praca przedstawia Jana Pawła II. Autor Michał Frydrych umieści też cytaty z Karola Wojtyły: „Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb”.

Mural na gimnazjum przy Krasiczyńskiej / fot. targowek.info

Mural na gimnazjum przy Krasiczyńskiej / fot. targowek.info

 

Powstanie Warszawskie, ul. Handlowa

„Patriotyczny” mural przy mini-obwodnicy Targówka powstał w 2013 roku, ale wiosną tego roku został staranowany przez rozpędzony samochód. Mur szybko został odbudowany, a mural odmalowany. Z podobnym skutkiem, jak za pierwszym razem. To dzieło naszych rodzimych artystów z Targówka.

Powstańczy mural w odsłonie z 2016 roku / fot. targowek.info

Powstańczy mural w odsłonie z 2016 roku / fot. targowek.info

 

Żołnierze Wyklęci, ul. Askenazego

Kolejny mural tzw. nurtu patriotycznego. Odsłaniany z pompą, później przerobiony. Bardziej agitacja polityczna, niż sztuka.

fot. targowek.info

fot. targowek.info

 

Mural uchodźczy, ul. gen. Rozwadowskiego

Swego czasu chyba najbardziej znany mural (a właściwie rural) w Polsce. Niestety z powodu wandali, którzy postanowili go zniszczyć. Mimo kilku prób odmalowania wciąż mural szpecą bazgroły – i już chyba przestali z tym walczyć nawet autorzy pracy. Na zdjęciu poniżej pokazujemy jak wyglądał na początku:

fot. targowek.info

fot. targowek.info

 

Graffiti na Teatrze Rampa

Jedna z najnowszych prac w dzielnicy. Powstała pod koniec września 2016 r. w ramach projektu Otwarta Rampa na murze teatru. Autorem jest mieszkaniec Targówka.

Mural na Teatrze Rampa / fot. Otwarta Rampa

Mural na Teatrze Rampa / fot. Otwarta Rampa

 

„System Edukacji”, Rogowska 6

Praca powstała w ramach tegorocznej edycji Street Art Doping i została oddana dosłownie kilka dni temu. Autorem jest Michał „Sepe” Wręga. Więcej o tym muralu tutaj. 

fot. targowek.info

fot. targowek.info

A teraz głosujemy!

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx