Gdzie powstaną stacje metra na Bródnie? [MAPY] | targowek.info

Gdzie powstaną stacje metra na Bródnie? [MAPY]

Urzędnicy przesunęli stacje metra na Bródnie o kilkadziesiąt metrów. Ale co to oznacza w praktyce? Nanieśliśmy nowe położenie stacji na zdjęcia satelitarne. 

 

Już 5 lat tamu napisaliśmy, gdzie dokładnie powstaną stacje na Targówku i na Bródnie i wiemy, że chętnie korzystacie z przygotowanych przez nas infografik.

Budowa metra na Targówku już trwa i ma się dobrze. Są za to zmiany na Bródnie. W zeszłym tygodniu Metro Warszawskie ogłosiło korekty w projekcie obu stacji przy Kondratowicza, o czym oczywiście już was informowaliśmy. O zmiany apelowali lokalni aktywiści, bo stacje nie były położone centralnie pod skrzyżowaniami, co utrudniałoby przesiadki.

W końcu Metro zmieniło plany. Stacja końcowa przy Rembielińskiej zostanie przesunięta o 30 metrów, a ta przy ratuszu i św. Wincentego o 60 metrów. Co to oznacza w praktyce? Nanieśliśmy rysunki z nowym położeniem stacji na zdjęcia satelitarne.

Stacja Bródno (C21) przy Remblielińskiej

Przy Rembielińskiej zamieszanie jest największe. Przesunięcie stacji o 30 metrów na północny zachód (pomarańczowy kraniec stacji po lewej stronie na mapie) oznacza konieczność rozebrania przedszkola przy św. Hieronima. To na szczęście przedszkole wykonane kilka lat temu w technologii kontenerowej, więc da się je łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce.

W zamian  zyskujemy znacznie lepsze położenie stacji metra, która powstaje przecież na długie lata. Zwróćcie uwagę na pomarańczowe wyjście z metra wprost na przystanek tramwajowy przy Rembielińskiej.

Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info
Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info

Stacja Kondratowicza (C20)

Położenie stacji przy ratuszu też wzbudzało kontrowersje, bo wyglądało na to, że przystanek zaplanowano bardziej z myślą o urzędnikach zmierzających do urzędu, niż o mieszkańcach. Wzdłuż św. Wincentego planowany jest tramwaj na Białołękę i to tu powinni przesiadać się pasażerowie metra. Peron położony był jednak znacznie bliżej Malborskiej i ratusza niż św. Wincentego.

Według nowej koncepcji stację przesunięto o 60 metrów na wschód. Dzięki temu jedno z wyjść będzie się znajdowało bliżej skrzyżowaniu Św. Wincentego z Kondratowicza, ale nie tak blisko, jak byśmy chcieli. Wciąż do przejścia będzie spory kawałek. Takie położenie jest wymuszone promieniem skrętu metra, które za stacją Zacisze musi biec łukiem w kierunku Bródno.

Na wizualizacji na fioletowo zaznaczyliśmy dotychczas planowane położenie stacji, na pomarańczowo stację po ostatnich zmianach.

Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info
Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

34 komentarzy na temat “Gdzie powstaną stacje metra na Bródnie? [MAPY]

 • 21 listopada 2016 o godz. 09:32

  POWSTANĄ STACJE A KORKI BEDĄ OD BIAŁOŁĘKI AZ PO GDAŃSKI. KOMUNIKACYJNE (ZTM + SAMOCHODY)) + PIESI

 • 21 listopada 2016 o godz. 10:23

  Jak już ma być ten nieszczęsny tramwaj na Białołękę ulicą św. Wincentego iść do przynajmniej stację metra przesunąć należało by dać pod skrzyżowaniem ulic św. Wincentego i Kondratowicza, a kanałek gdzieś przesunąć, albo niech tramwaj idzie ul Malborską. Poza tym uważam że tramwaj metra i tak nie zastąpi, gdyby tak było to nie ciągnięto by metra do ul. Ręmbielińskiej.

 • 21 listopada 2016 o godz. 11:25

  fajnie będzie podczas robót. zakładam że skrzyżowanie kondratowicza/rembielińska będzie nieprzejezdne, zatem tramwaje zawracają na żabie???
  autobusy zaś będa jeździć wyszogrodzką? przy już dzisiejszych korkach?
  zdecydowanie w takim razie najkorzystniej czasowo wypadnie rower.

  nowe hasło dla BRD & TGK na najbliższe lata: NA ROWERY!!!

 • 21 listopada 2016 o godz. 11:45

  TRAMWAJ UL SW WINCENTEGO? CHYBA WIADUKTEM OD RONDA ŻABY DO BIAŁOŁĘKI. HAHAHA ŚMIECH NA SALI.

 • 21 listopada 2016 o godz. 14:23

  @100krotka
  Jak mi zamkna skrzyzowanie kondtratowicza z wincentego to i rowerem nie przejade. 500 czy 169 tez nie pojada

 • 21 listopada 2016 o godz. 14:43

  Widzę w komentarzach same marudy ;) Źle że metro będzie? Źle że tramwaj? Co wy jesteście przyspawani do tych samochodów?

 • 21 listopada 2016 o godz. 14:48

  Chyba kogoś pogięło, by po wąskiej i krętej osiedlowej Malborskiej tramwaj proponować. Ta ulica czasem już stoi jak z osiedli wyjeżdżają samochody, a kolejne osiedle i szkoła w budowie. Poza tym ten zakręt z Malborskiej w Głębocką – nie do wyrobienia dla tramwajów.

 • 21 listopada 2016 o godz. 21:25

  Metro to nie problem. Problemem sa developerzy i SM Brodno, budując gdzie popadnie swoje bloczki koszmarki. Nikt nie mysli o tym, że te ulice były projektowane do zupełnie innych standardów i zagęszczania ludności. Żaden z Bobow Budowniczych nie pomyśli o nowych ulicach, bezkolizyjnych skrzyżowaniach. Wystarczyłoby, zeby miasto zanim wydało zgody na budowanie przy Glebockiej i przy Parku Sztywnych zobowiazalo developerow do pokrycia budowy trasy tramwajowej i metra, choćby tak w 40%. Ciekawe czy wtedy by tak s*ali tymi blokami.
  A swoją drogą, Ci co kupią tu mieszkania nieźle się rozczaruja, jak rano do pracy będą jechac dwie godziny.
  Poza tym Wszyscy, którzy mieszkają lub mieszkali w poblizu Kanału Bródnowskiego – tak w promieniu 500 metrów, wiedzą jaki latem smród bije od tego sciekowiska. Okna w mieszkaniu otworzyć się nie da.
  Powodzenia dla now