Najbardziej znane drzewo Targówka zostanie wycięte

27
Share

Kto choć raz był na polu PGR lub przejeżdżał ul. św. Wincentego, ten kojarzy to samotne drzewo na środku pola. Jego dni są policzone. Dokładnie w miejscu drzewa wytyczono rurociąg. 

 

O zabudowie pola PGR piszemy często i dużo, dziś chcieliśmy się już tylko pożegnać ze słynnym drzewem. Stoi samotnie od kilku dekad na środku wielkiego (do niedawna) pola. Pamięta, jak te tereny jeszcze uprawiano, gdy wokół rosło zboże. Później służyło za schronienie od słońca i deszczu podczas spacerów, randek i w ukryciu palonych pierwszych papierosów…

Niestety, dni drzewa są już policzone. Pole podzielono na trzy duże części. Dwie kupili deweloperzy. Atal buduję swoje osiedle od roku, Dom Development właśnie zaczyna. Wydawało się, że drzewo miało szczęście, bo stoi na działce, która wciąż należy do Skarbu Państwa. Dlatego mogło cieszyć i służyć jeszcze przez lata.

Nic z tego. Do nowego osiedla przez wolną działkę poprowadzono właśnie rurociąg. Choć do dyspozycji było 6,5 ha, to rury położona dokładnie tak, żeby przeszły przez miejsce, w którym rośnie drzewo. Są już doprowadzone do niego z jednej i z drugiej strony. Na pniu zaznaczono farbą czerwoną krechę. W najbliższych dniach zostanie wycięte.

 

Drzewo na polu PGR czeka na wycięcie / fot. targowek.info

Drzewo na polu PGR czeka na wycięcie / fot. targowek.info

 

Kilka dni temu na płocie budowy na polu PGR, ktoś w krótkich słowach oddał stosunek mieszkańców, do tego co się dzieje z ostatnim wolnym terenem w naszej dzielnicy.

 

 

Nas zastanawia bierność radnych Targówka, z których nikt nie zaprotestował przeciwko tak intensywnej zabudowie pola PGR. Przypominamy, że nowe parki na żądanie mieszkańców są właśnie wytyczane przy Dworcu Zachodnim na Ochocie czy na Odolanach na Woli. Na Targówku nie ma komu się o nie upomnieć…

A koszt nie byłby duży. Agencja Nieruchomości Rolnych (administruje terenem do momentu sprzedaży) może przekazywać samorządom grunty na cele użyteczności publicznej. Na Białołęce oddali działkę na park. Na Targówku dali jedynie mały skrawek gruntu na szkołę i wąski pasek wzdłuż rowu Drewnowskiego, na którym powstał skwerek.

Na pozostałych kilkunastu hektarach powstaną bloki.

Na pożegnanie ostatni rzut oka na samotne drzewo na polu PGR:

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx