Plac zabaw tylko dla wybranych

48
Share

Władze Targówka złamały regulamin budżetu partycypacyjnego. To podważa sens całej inicjatywy. Chyba że jeszcze naprawią swój błąd…

 

Chodzi o budowę placu zabaw w przedszkolu nr 106 przy ul. Trockiej na Targówku. Plac powstał i w dodatku jest bardzo fajny. W punkcie centralnym ustawiono kolorowy statek, jest też wiele innych atrakcji.

Wielka w tym zasługa rodziców przedszkolaków. Na projekt wart 350 tys. zł zagłosowało aż 1130 osób, co dało pierwsze miejsce na Targówku w edycji budżetu na 2016 rok.

W czym problem? Według regulaminu budżetu partycypacyjnego (edycja 2016) projekty mają służyć wszystkim, a nie wybranej grupie. Tak to ujęto w regulaminie:

§4. 1. W ramach budżetu partycypacyjnego mogą być zgłaszane projekty, które:

2) umożliwiają korzystanie z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców;

W zapisie chodzi o to, żeby jednostki podległe ratuszowi nie łatały sobie dziur budżetowych kosztem mieszkańców. Bardzo lubimy przedszkolaki z Trockiej, ale jednak z ich placu nie mogą korzystać inne dzieci z dzielnicy, co jest mocno nie fair.

Zapytaliśmy o to rzecznika urzędu dzielnicy Rafała Lasotę.  Ten zapewnia, że plac w przedszkolu będzie dostępny publicznie podczas różnych ogólnodostępnych festynów dla dzieci – m.in. Dnia Dziecka, Dnia Ziemi, Dnia Kubusia Puchatka. – Łącznie w roku będzie 9 takich wydarzeń – tłumaczy rzecznik.

Wygląda to na typowe obejście regulaminu budżetu partycypacyjnego. Tym bardziej, że plac jest czynny od ponad miesiąca, a żadnej imprezy otwartej jeszcze nie było. Za to na otwarciu pod hasłem „Dzień Ziemniaka” lansowali się lokalni politycy. Wątpimy, czy uda się zrobić choć jeden dzień otwarty na placu do końca roku.

Ten temat pojawił się w dyskusji na jednym z portali społecznościowych. Niektórzy mieszkańcy byli przekonani, że nowy plac zabaw po godzinach pracy przedszkola i w weekendy będzie dostępny dla wszystkich. Co właściwie stoi na przeszkodzie?

 

48
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx