Wyrok śmierci: drzewo na polu PGR będzie ścięte

21
Share

Niestety, samotna topola na polu PGR zniknie tak jak całe pole. Dendrolog stwierdził, że najbardziej znane drzewo Targówka jest w tak kiepskim stanie, że trzeba je jak najszybciej usunąć.

 

Gdyby nie nasz artykuł, symbolicznej samotnej topoli na polu przy ul. św. Wincentego pewnie by już nie było. 10 dni temu zauważyliśmy i napisaliśmy na targowek.info o tym, że dni drzewa są już policzone. Do nowobudowanego osiedla budowany jest właśnie rurociąg, który idzie dokładnie przez topolę – na jej pniu zaznaczono farbą czerwoną krechę, oznaczającą drzewo do wycinki.

Nasz artykuł poruszył Targówkiem. Społecznicy, artyści i zwykli mieszkańcy skrzyknęli się do obrony symbolu tej części Targówka. Po nas o topoli napisały chyba wszystkie inne media w Warszawie. Zaś urząd dzielnicy zlecił badanie drzewa przez dendrologa.

Badania poszły wybitnie szybko. Dziś po południu urząd dzielnicy poinformował na swoim profilu na Facebooku o wynikach ekspertyzy. Niestety, nie jest ona korzystna.

Rzeczoznawca dendrolog Waldemar Kowalczuk dokładnie zbadał topolę na polu PGR i stwierdził m.in.: osłabione i popękane pnie drzewa, bardzo silne osłabienie struktury drewna oraz bardzo złe funkcjonowanie stuktur ochronnych drzewa.

Dendrolog nie widzi możliwości zabezpieczenia, zrobienia cięć korygujących ani udanego przesadzenia rośliny, odnotował za to ryzyko złamania topoli. Podsumowanie jego ekspertyzy jest jednoznaczne – i oznacza dla drzewa wyrok śmierci:

Drzewo – topola kanadyjska – jest drzewem niebezpiecznym, ponieważ zagraża bezpieczenstwu ludzi i mienia, dlatego zaleca się jego jak najszybsze usunięcie.

 

Fragment opinii rzeczoznawcy / fot. Facebook/ UD Targówek

Fragment opinii rzeczoznawcy / fot. Facebook/ UD Targówek

 

Symboliczne drzewo na polu PGR zostanie więc lada dzień ścięte. Na pocieszenie urzędnicy z ratusza deklarują jego upamiętnienie w przyszłości – nasadzenie przy nowej ulicy, która wkróce powstanie w pobliżu, szpaleru drzew, upamiętniających naszą kochaną topolę z PGR-u (pisownia oryginalna).

Drzewo – tak jak całe puste pole PGR – pozostanie też na zawsze w kultowym filmie „Miś”, gdzie pojawiło się w słynnej scenie:

 

 

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx