Smog na Zaciszu większy niż na Bródnie

28
Share

Aktywiści badali powietrze przy szkole na Zaciszu. Wyszło im, że jest gorsze niż na stacji pomiarowej przy Kondratowicza. A tam jest najgorsze w Warszawie.

 

Badanie potwierdza podejrzenie, że to Zacisze (oczywiście nie wszyscy mieszkańcy) truje dzielnicę. Organizacja „Warszawa bez smogu” pochwaliła się wynikami swojego trwającego 11 dni niezależnego badania powietrza w naszej dzielnicy. Pyłomierz wypożyczony od Krakowskiego Alarmu Smogowego ustawili w okolicach szkoły nr 52 przy ul. Samarytanka.

Smog największy w mieście

„Wyniki badań potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. W okresie zimowym powietrze w dzielnicach o przewadze zabudowy jednorodzinnej jest dużo gorsze niż dzielnicach, w których znajdują się bloki mieszkalne” – pisze w komunikacie „Warszawa bez smogu”.

Pyłomierz na Zaciszu badał powietrze w dniach 19.11-01.12.2016 r. Na 11 pełnych dni prowadzonych pomiarów, powietrze na Zaciszu aż przez 10 dni było bardziej zanieczyszczone niż w okolicach stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska położonej przy ul. Kondratowicza na Bródnie – na terenie Szpitala Bródnowskiego.

Najwyższe średniogodzinne stężenie pyłu PM10 wyniosło na Zaciszu aż 226 µg/m3 (24.11.2016, godz. 20-21), czego nie odnotowała żadna z warszawskich stacji pomiarowych WIOŚ. W dniach, w których prowadzono pomiary najwyższe stężenie wśród stacji WIOŚ odnotowano na Targówku – 121 µg/m3 (24.11.2016, godz. 21-22)

Tego samego dnia smog był w całej Warszawie i pisały o nim wszystkie media. Powietrze na Zaciszu było wtedy znacznie gorsze niż na pozostałych stacjach warszawskich. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło aż 114 µg/m3 przy normie 50 µg/m3 (na stacjach warszawskich najwyższy wynik to 85 µg/m3).

Między domami najgorzej

Wcześniej aktywiści badali też powietrze między domami w Wawrze. W obu miejscach średniodobowe stężenie pyłu PM10 było często najwyższe ze wszystkich warszawskich stacji – w Wawrze było to 9 z 11 dni, na Zaciszu 7 z 11 dni.

 

Pomiary z czterech oficjalnych stacji w Warszawie i z pyłomierza aktywistów. "Targówek" to stacja przy Kondratowicza, "Zacisze" to urządzenie ustawione przy ul. Samarytanka / źródło: Warszawa bez smogu

Pomiary z czterech oficjalnych stacji w Warszawie i z pyłomierza aktywistów. „Targówek” to stacja przy Kondratowicza, „Zacisze” to urządzenie ustawione przy ul. Samarytanka / źródło: Warszawa bez smogu

 

Pomiary jakości powietrza przeprowadzone na Zaciszu, podobnie jak wcześniejsze pomiary z dzielnicy Wawer pokazują, że podczas epizodów smogowych na osiedlach domów jednorodzinnych powietrze jest znacznie gorsze niż pokazują warszawskie stacje pomiarowe WIOŚ.

– Do mieszkańców nie dociera więc informacja o rzeczywistym zagrożeniu, a najbardziej narażone na zanieczyszczenia grupy, czyli kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, chore cierpią na tym najbardziej – mówi Monika Daniluk, aktywistka z „Warszawy bez Smogu”.

W walce z zanieczyszczeniem pochodzącym ze spalania śmieci i kiepskiego węgla w domowych piecach mają pomóc mobilne laboratoria kupione ostatnio przez ratusz dla straży miejskiej. Jeśli zobaczycie, że ktoś kopci z komina, a smród niesie się na całą okolicę, koniecznie dzwońcie na straż miejską ma 986 albo zgłaszajcie na 19 115.

 

fot. Straż Miejska

fot. Straż Miejska

fot. Steven Lilley / Flickr / CC 2.0

28
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx