Na ponad 8 hektarach przy ul. Radzymińskiej szykuje się wielka inwestycja. Czy wkrótce zamieszka tam 15 tysięcy ludzi?
Stało się: firma ZT „Kruszwica” poinformowała oficjalnie, że sprzedała prywatnemu inwestorowi wielką działkę przy ulicy Radzymińskiej (formalnie Radzymińskiej 122/124), na której kiedyś działały zakłady przemysłu tłuszczowego, zburzone w 2012 roku.
Chodzi o ogromny teren na Targówku o pow. 8,4 hektara, pomiędzy ulicami Radzymińską, gen. Rozwadowskiego oraz torami kolejowymi. Wstępną umowę sprzedaży całej działki zawarto już w listopadzie, ale jeszcze czekano na decyzję władz Warszawy, które miały prawo pierwokupu.
Na początku grudnia m.st. Warszawa złożyło oświadczenie o rezygnacji z wykonania prawa pierwokupu i 20 grudnia 2016 r. wielki grunt przy Radzymińskiej 122/124 ostatecznie zmienił właściciela. Nabywca zapłacił „Kruszwicy” łącznie 72,5 miliona złotych brutto.
Kto kupił 8,4 hektara przy ul. Radzymińskiej 122/124 i co tam zbuduje?
Niestety, na te dwa najważniejsze pytania jeszcze nie znamy odpowiedzi. „Kruszwica” nie chce ujawnić nazwy nabywcy, w swoich komunikatach konsekwentnie nazywając go „podmiotem trzecim”. Możemy jednak zaryzykować stwierdzenie, że niemal na pewno jest to deweloper, a na sprzedanym terenie powstanie nowe, wielkie osiedle mieszkaniowe – praktycznie nowa dzielnica.
Przypomnijmy, że dwa lata temu „Kruszwica” zorganizowała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego sprzedanych właśnie terenów przy ul. Radzymińskiej.
Zwyciężył projekt, przewidujący na 8,4 hektara po Zakładach Tłuszczowych gęstą miejską zabudowę. Architekci zakreślili nową siatkę ulic, domy wysokie na 3 do 6 pięter (a przy samej Radzymińskiej widzą nawet 11-piętrowe punktowce), w których byłyby biura, sklepy, a przede wszystkim mieszkania – nawet dla 15 tysięcy ludzi!
Zaplanowano też miejsca dla żłobka i/lub przedszkola, przystanek kolejowy na torach prowadzących do placu Wileńskiego, zaś wokół wysokiego komina – jedynej pozostałości po ZT, która przetrwała wyburzanie – duży, pełen zieleni „Park Centralny” z jeziorkiem na środku.
Konkursowe wizualizacje zagospodarowania terenów przy Radzymińskiej 122/124
Powyższa praca miała stać się bazą merytoryczną do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy – który jednak do dziś nie został uchwalony przez miasto. Nowy właściciel wielkiej działki przy Radzymińskiej 122/124 może więc zbudować tam coś innego.
zdjęcie na górze: po dawnych „zetpetach” pozostał tylko charakterystyczny komin / fot. archiwum targowek.info
A Radzymińskiej nie poszerzą i będzie cudownie.
chyba czas zmienić dzielnicę…
SERIO!!?! PORUSZANIE SIE BEDZIE NIEMOZLIWE! NIE MOWCIE O KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ BO ONA NA TARGOWKU NIE ISTNIEJE
SW. WINCENTEGO STOI W KAZDĄ STRONĘ PRZEZ NIEMALŻE CAŁY DZIEŃ ROBOCZY CZYLI OD 6 DO 18., ŻABA STOI…. W STRONĘ KERFURA WSZYSTKO STOI. ZARAZ I RADZYMIŃSKA STANIE TOTALNIE I TO NA TARGÓWKU TEORETYCZNIE :) MASAKRA!!! 0 NOWYCH DRÓG I ROZWIĄZAŃ. SAME BLOKI O GETTA
co to kerfur ? i kto, i kiedy powiedział że Radzymińska ma być poszerzana … ?
A tak lubiłam Targówek. …
Refugees from Tłuszcz welcome!
Obowiązujacy plan zagospodarowania przewiduje w tym miejscu zabudowę przemysłowo-techniczną.
Nawiasem mowiąc, w miejscu jednego z planowanych domów mieszkalnych na tych waszych obrazkach, to obecnie budowany jest blaszak Lidla.
I to w zasadzi tyle, jeśli chodzi o prestiż tej inwestycji. Lidl w centrum osiedla. Nie ma, co. Klasa :-)
Co do komunikacji, to wystarczy zbudować stację przesiadkową na przecięciu się linii kolejowych. Tutaj sprawa jest prosta, tym bardziej że stacje planowane są tam od dziesięcioleci…
Tylko budowa ul. Nowotrockiej !!!! Inaczej chcąc dojechać do pracy w centrum trzeba będzie wychodzić z domu już dzień wcześniej lub jechać na cały tydzień do pracy a do domu wracać tylko na weekend ??
Nowotrocka i poszerzenie Św Wincetego
Super wiadomość. Tylko dróg nie budujcie i nie poszerzajcie. Nie będzie można się przemieszczać. Będziemy chodzić wszędzie pieszo, albo siedzieć
Tak nieśmiało zapytam…czemu nie zrezygnujecie z auta i autobusem do pracy? Ja to zrobiłam i z 40 minut zeszłam na 20-25 minut. Oczywiście nie pytam osób których samochód jest „narzędziem „pracy. Taniej , a i książkę można poczytać
Stacja? Owszem, przyda się. Ale niech nie zapomną o pętli autobusowej, bo do metra będzie blisko i czymś możnaby tam dojechać (np. 256 przez Trocką – oczywiście przyszłościowym, nie dzisiejszym).
@ Laura.
No widzisz, a ja przez 18 lat jeździłam komunikacją – najpierw na studia, potem do pracy. Do pracy z TGK na Och miałam 1 godz jazdy i dwie przesiadki. Po tym , jak po uruchomieniu II linii metra ZTM poszatkowało linie i zrobiło mi się 1 godz 20 min i trzy przesiadki, z czego ostatnie dwa środki komunikacji „jazda na śledzika lub sardynke w puszce”. Wobec tego przesiadłam się do samochodu. Do pracy 50 min, powrót godzina. Wybór jest oczywisty, bo nie mam dziennie 40-50 minut czasu do zmarnowania w komunikacji.
Fajna lokalizacja – Zaraz za torami Kruszarnia betonu – Segromet. Trochę dalej Ran-dickmar – skup olejów przepracowanych. Dobrze się będzie mieszkało.. napewno..
15 tys. ludzi i jeden żłobek i/lub przedszkole;-) Dobra inwestycja. A co to znaczy po środku?
Po pierwsze – plan zagospodarowania jest inny niż mieszkaniowy, spodziewajcie się kolejnego zakładu utylizacji. Nasi włodarze lubią takie rzeczy, więc nie sądzę żeby drogi się zamordowany, może tylko śmierdziec albo przetwórstwo niebezpiecznych odpadów.
Po drugie – przypominam, że tam są jeszcze domy, Ford, stacja benzynowa, Peugeot, Lidl.
Przedstawione koncepcje zabudowy sa bardzo dobre. I trzeba trzymac kciuki za to by realizacja miala wlasnie taka forme. Miasto sie rozrasta, to ze ta czesc nie zostala w MSI podczepiona do Targowka Fabrycznego (jak sugerowalaby logika) moze byc znakiem ze planowano od dawna przeznaczyc ten teren pod mieszkaniowke. To byl teren zamkniety, mozna powiedziec ze odzyskalismy ten obszar – bedzie mozna isc chocby na spacer, i jest szansa na lepsze skomunikowanie obszaru. Niedaleko jest (bedzie) metro, a dostawienie dodatkoywch autobusow (zwieksze czestotliwosci jazdy) rozladuje problem. Przykro czytac nimerytoryczne zale malkontentow, tak naprawde Targowek jest caly czas w budowie, ta czesc… Czytaj więcej »
KRAWACIARZU – oczywistym jest ze to tylko plany, de facto inwestycja bedzie obejmowac tereny miedzy gorzykowska a istniejaca zabudowa wzdłuż Rajgrodzkiej – przynajmniej na początkowym etapie,
A ten nowy Lidl, to jest element koncepcji calego zalozenia.
Dobrze, a co Lidl przeszkadza? Normalny sklep, z ciekawym asortymentem, z sensownymi cenami. Sklep w okolicy zamieszkania bardzo przydatny. Co butik mają otworzyć? Lidl i Biedronka funkcjonują w wypowiedziach wielu osób, jakby było to coś wstydliwego, jako symbol całkowitego upadku. Przepraszam, a gdzie szanowne towarzystwo robi zakupy? W Paryżu czy Nowym Jorku? A gdzie parkujecie prywatne odrzutowce? Bo ja jakbym nawet chciał to mam do wyboru tylko Biedronkę, Lidl, Carrefour. Owszem jest jedna polska sieć w okolicy, w tym jednak problem, że w zasadzie nie zdarzyło mi się tam zrobić zakupów, bez tego, żeby nie zrobili szwindla. Zwyczajni złodzieje, zawsze… Czytaj więcej »
do ja: przecinki po 'i’ itd. masakra. Widac skąd pochodzisz.
do Laura: tak? Samochodem 34-45 min, autobusem 60 min – 90 min nawet. Polecam komunikacje miejską :0 szczególnie autobus nr 500
Masakra? A to nie znamy zasad interpunkcji. Przecinki przed „i” stawiamy w bardzo wielu sytuacjach. W krytykowanym przykładzie jest postawiony jak najbardziej prawidłowo. Robienie komuś uwag i wykazanie przy tym swojej niewiedzy… To jest maskara.
Uwaga, potwierdzone Info: BĘDĄ BUDOWAĆ NOWOTROCKĄ :DDDD
Wesołych i Rodzinnych Świąt!
Lepiej nie będzie . Dróg mało budują a bloki będą wszędzie. Najpierw wybudują osiedle po dawnej fabryce. Potem kilka bloków przy Trockiej w miejscu gdzie teraz bazarek itd …
Jak dożyję emerytury to uciekam do jakiejś małej mieściny gdzie obejście miasteczka trwa godzinę. Warszawa to dobre miasto , które oferuje pracę i warszawiakom i przyjezdnym. Jednak tych przyjezdnych już za dużo się robi. Ludzi coraz więcej, samochódow też (szczególnie tych starych) a drogi budują się wolno.
Wesołych i zdrowych Świąt życzę Wszystkim!
Problem jest mentalność nowych mieszkańców. Ktoś kto tu zamieszka powinien być świadom faktu, że trafia do dzielnicy po której nie można się sprawnie poruszać samochodem. żaden rozwożenie dzieci po szkołach samochodem nie wchodzi w grę itd. Wiele osób bezmyślnie się osiedla a potem zdziwienie.
Komunikacja miejska to też loteria -ZTM jest pełen niespodzianek-nigdy nie wiadomo która linia zostanie skasowana lub ograniczona.
Anu, Lidl może też jak najbardziej funkcjonować jako normalny sklep w przyziemiu budynku i bez wielkiego parkingu. Tutaj będziemy mieli jednak typowy i ordynarny barak lidlowski. Pojmujesz?
Bez wielkiego parkingu? A to już plątanie się w zeznaniach, bo większość wpisów dotyczy budowy osiedla, przy braku infrastruktury dla samochodów. Czy będzie barak, nie wiadomo. Lidl ma powstać w dawnej hucie szkła. Ale jak będą go budować? Czy zachowają konstrukcję, czy wyburzą? Poza tym sporo jest obiektów różnych od stodoły z idiotyczną dachówką na daszkach: przy Głębockiej, przy Modlińskiej. Czyli jest spora szansa na to, że zachowają coś z zabytku lub odwrotnie, zbudują całkiem przyzwoity nowoczesny budynek. Jest to średnio prestiżowa lokalizacja, ale skoro będzie budowane osiedle z całkiem przyzwoitą architekturą, może i okolica się podciągnie – czas leci… Czytaj więcej »
Pokazany na mapie „Teren po dawnych Zakładów Tłuszczowych / archiwum” zajmuje ok. 27ha.
Wiec opisany teren 8.4ha to chyba „ścisłe” byłe zakłady tłuszczowe.
Pokazana koncepcja architektoniczna „trochę od czapy”. Będą wyburzać dopiero co postawiony salon Peugeot lub budowany obecnie Lidl?
Rozumiem, że pokazana koncepcja jest wykonana na potrzeby zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Teren może byc skażony, to raz.
dwa, to moim zdaniem rylko centrum handlowe w tym miejscu. Sukces fwarantowany.
tylko taki prawdziwy z kinem i inna rozrywka.
Dojazd na glebocka slaby i tez daleko. Wileski zawalony.
CH byloby idealne