Bruk z Wysockiego, Lusińskiej i innych ulic będzie zabytkiem?

18
Share

Internetowa akcja, do której dołączył sam miejski konserwator zabytków, może uratować przedwojenne bruki także na Targówku! Podpowiedzcie, gdzie jeszcze w naszej dzielnicy leżą warte zachowania stare kamienie?

 

Sami na targowek.info niedawno smuciliśmy się planami władz Targówka, które wymyśliły, żeby usunąć przedwojenne kocie łby z ulicy Lusińskiej i zastąpić je betonową kostką. Nasze wątpliwości podzielili mieszkańcy, którzy masowo skrytykowali ten pomysł na konsultacjach.

Kilka dni temu działający na Facebooku profil „Portal Warszawski” zaapelował do stołecznych urzędników o prawną ochronę starych kamiennych nawierzchni w całej Warszawie. I dość nieoczekiwanie… akcję poparli miejski konserwator zabytków Michał Krasucki oraz naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej Wojciech Wagner! Dzięki temu facebookowa akcja w obronie nielicznych już dziś zabytkowych bruków przed zniszczeniem ma realne szansa powodzenia.

„Dla wielu ludzi to zwykły bruk, dla nas to historia naszego miasta” – napisał na swoim profilu Portal Warszawski i zaczął sporządzać listę starego, przedwojennego bruku w całej Warszawie, którą potem otrzymają urzędnicy celem wpisania tych obszarów (jeśli się uda…) na listę zabytków. Aktualna lista i szczegóły akcji znajdują się tutaj.

Na internetowej liście, wśród kilkudziesięciu brukowanych ulic w Warszawie, są na razie cztery dobrze nam znane adresy z Targówka, Bródna i Targówka Fabrycznego:

1. ul. Lusińska
2. ul. Chyrowska
3. stara ul.Wysockiego ze starym torowiskiem tramwaju (ten odcinek już jest chroniony)
4. fragment ul. Księżnej Anny

Ale to z pewnością nie jest pełna lista ulic z zabytkowym brukiem na Targówku. My z naszej strony podpowiadamy warszawskim urzędnikom jeszcze takie miejsca:

5. ul. Biruty przy Świdnickiej
6. skrawek ul. Rybieńskiej przy Zabranieckiej
7. ul. Rogowska obok nowego muralu (o której fatalnym stanie ostatnio dużo pisaliśmy na targowek.info)

…a prawdopodobnie to ciągle nie wszystko. Znacie jeszcze inne ulice z zachowanym przedwojennym brukiem w naszej dzielnicy? Wpisujcie je w komentarzach – może uda się je zachować!

 

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx