Wieże z mchu i piłko-golf. Nietypowe pomysły do budżetu partycypacyjnego

9
Share

Tylko dziś do północy można zgłaszać pomysły do budżetu partycypacyjnego.  Sprawdziliśmy, jakie już wpłynęły. Jest kilka… nietypowych. 

 

Na oficjalną listę projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego trzeba jeszcze chwilę poczekać. Pomysły można zgłaszać dziś do północy, potem będzie czas na weryfikację, podczas której urzędnicy usuną sporą część z nich. Na targowek.info jak co roku opublikujemy pełną listę projektów dopuszczonych do głosowania.

Ale jeszcze nie teraz. Na razie proponujemy szybki przegląd pomysłów już zgłoszonych, które zwracają na siebie uwagę, bo są nietypowe.

W tym roku nowością w zestawieniu są tematy smogowe. Jeden z mieszkańców w ramach projektu „Mech, który zjada smog” proponuje ustawienie ławek porośniętych mchem, które będą neutralizowały zanieczyszczenie powietrza. Ponoć jedna pochłania tyle smogu co 275 drzew. Trzy ławki z mchem miałyby stanąć na Zaciszu, jedna na Bródnie. Koszt – 450 000 zł.

„Zielone płuca Targówka” – projekt bliźniaczo podobny do poprzedniego, więc można się spodziewać połączenia ich w jeden. Tutaj autor pisze o instalacjach o wysokości czterech metrów. „o czymś w rodzaju ściany roślinnej, na której znajdzie się przede wszystkim mech. Ten ma właściwości pochłaniające i zjada zanieczyszczenia występujące w powietrzu – po prostu zamienia je w biomasę” Koszt – 200 000 zł. A to jeszcze nie ostatni pomysł na antysmogowy mech. Jest jeszcze trzeci projekt, bardzo podobny do poprzednich.

Kolejny projekt to „Magazyn eventowy”. Chodzi o kontener, który będzie pełnił funkcję zaplecza sprzętowego do organizacji imprez plenerowych w Parku Bródnowskim. Znajdą się w nim krzesła, leżaki, namioty, sprzęt projekcyjny, nagłośnienie. Każdy, kto będzie miał pomysł na imprezę w plenerze, będzie mógł sięgnąć po ten sprzęt. Koszt – 25 700

„Park Leśny – rondo” – projekt zakłada budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza /Blokowa/ Przy Grodzisku.

Park rozrywki „FootGolf Park” – kolejna ciekawostka, która miałaby powstać w Parku Bródnowskim. Według autora to „Połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.”. Koszt – 250 000 zł.  

Projekt „Muzyczny Trakt Elsnera” zakłada stworzenie ścieżki edukacyjnej nawiązującej do właściciela ziem na Elsnerowie – polskiego kompozytora; nauczyciel Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera. Na długości ok 100 m, zostałyby umieszczone instrumenty, umożliwiające wprowadzenie dzieci oraz dorosłych w świat muzyki. Koszt – 92 260 zł.

„Park linowy” w Lasku Bródnowskim. „Każdy mieszkaniec dzielnicy Targówek po okazaniu dowodu osobistego jeżeli posiada meldunek na Targówku może korzystać w tym czasie z parku linowego bezpłatnie” – pisze autor. Koszt – 263 680 zł.

„Tężnia” solankowa miałaby stanąć w okolicach Zalewu Bardowskiego. Projekt zakłada budowę konstrukcji z drewna i gałęzi tarniny, na które będzie spływać solanka, a rozbijając się o poszczególne gałązki wytworzy przyjazny mikroklimat. Koszt – 250 000 zł.

 

Na zdjęciu ławka z mchem neutralizującym zanieczyszczenie powietrza / fot. Green City Solutions

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx