Budżet partycypacyjny Targówek 2018 | targowek.info

Wieże z mchu i piłko-golf. Nietypowe pomysły do budżetu partycypacyjnego

Tylko dziś do północy można zgłaszać pomysły do budżetu partycypacyjnego.  Sprawdziliśmy, jakie już wpłynęły. Jest kilka… nietypowych. 

 

Na oficjalną listę projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego trzeba jeszcze chwilę poczekać. Pomysły można zgłaszać dziś do północy, potem będzie czas na weryfikację, podczas której urzędnicy usuną sporą część z nich. Na targowek.info jak co roku opublikujemy pełną listę projektów dopuszczonych do głosowania.

Ale jeszcze nie teraz. Na razie proponujemy szybki przegląd pomysłów już zgłoszonych, które zwracają na siebie uwagę, bo są nietypowe.

W tym roku nowością w zestawieniu są tematy smogowe. Jeden z mieszkańców w ramach projektu „Mech, który zjada smog” proponuje ustawienie ławek porośniętych mchem, które będą neutralizowały zanieczyszczenie powietrza. Ponoć jedna pochłania tyle smogu co 275 drzew. Trzy ławki z mchem miałyby stanąć na Zaciszu, jedna na Bródnie. Koszt – 450 000 zł.

„Zielone płuca Targówka” – projekt bliźniaczo podobny do poprzedniego, więc można się spodziewać połączenia ich w jeden. Tutaj autor pisze o instalacjach o wysokości czterech metrów. „o czymś w rodzaju ściany roślinnej, na której znajdzie się przede wszystkim mech. Ten ma właściwości pochłaniające i zjada zanieczyszczenia występujące w powietrzu – po prostu zamienia je w biomasę” Koszt – 200 000 zł. A to jeszcze nie ostatni pomysł na antysmogowy mech. Jest jeszcze trzeci projekt, bardzo podobny do poprzednich.

Kolejny projekt to „Magazyn eventowy”. Chodzi o kontener, który będzie pełnił funkcję zaplecza sprzętowego do organizacji imprez plenerowych w Parku Bródnowskim. Znajdą się w nim krzesła, leżaki, namioty, sprzęt projekcyjny, nagłośnienie. Każdy, kto będzie miał pomysł na imprezę w plenerze, będzie mógł sięgnąć po ten sprzęt. Koszt – 25 700

„Park Leśny – rondo” – projekt zakłada budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza /Blokowa/ Przy Grodzisku.

Park rozrywki „FootGolf Park” – kolejna ciekawostka, która miałaby powstać w Parku Bródnowskim. Według autora to „Połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.”. Koszt – 250 000 zł.  

Projekt „Muzyczny Trakt Elsnera” zakłada stworzenie ścieżki edukacyjnej nawiązującej do właściciela ziem na Elsnerowie – polskiego kompozytora; nauczyciel Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera. Na długości ok 100 m, zostałyby umieszczone instrumenty, umożliwiające wprowadzenie dzieci oraz dorosłych w świat muzyki. Koszt – 92 260 zł.

„Park linowy” w Lasku Bródnowskim. „Każdy mieszkaniec dzielnicy Targówek po okazaniu dowodu osobistego jeżeli posiada meldunek na Targówku może korzystać w tym czasie z parku linowego bezpłatnie” – pisze autor. Koszt – 263 680 zł.

„Tężnia” solankowa miałaby stanąć w okolicach Zalewu Bardowskiego. Projekt zakłada budowę konstrukcji z drewna i gałęzi tarniny, na które będzie spływać solanka, a rozbijając się o poszczególne gałązki wytworzy przyjazny mikroklimat. Koszt – 250 000 zł.

 

Na zdjęciu ławka z mchem neutralizującym zanieczyszczenie powietrza / fot. Green City Solutions

PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Wieże z mchu i piłko-golf. Nietypowe pomysły do budżetu partycypacyjnego

 • 23 stycznia 2017 o godz. 08:15

  Ja proponuję ekologiczne latarnie zasilane ogniwami słonecznymi.

 • 23 stycznia 2017 o godz. 09:17

  często marudzę, przyznaję, ale te propozycje w większości są bardzo dobre.

 • 23 stycznia 2017 o godz. 12:09

  bardzo fajne propozycje, ale pewnie parkingi i grille znów wygrają….

 • 23 stycznia 2017 o godz. 13:54

  TĘŻNIA HAHAHAHAHA A OBOK SPALANIA ŚMIECI :DDDDD I 5 NOWYCH OSIEDLI. NO ZIELONO BARDZO.
  WOLĘ GRILLA I KAWAŁEK TRAWKI ŻEBY W LATO POSIEDZIEĆ A NIE TĘŻNIE BEZ EFEKTU

 • 23 stycznia 2017 o godz. 18:03

  Teraz w dowodach nie ma miejsca meldunku jeżeli chodzi o pomysł parku linowego.

 • 24 stycznia 2017 o godz. 00:23

  Zawsze można okazać kartę miejską z hologramem… Wiem, wiem… Niektórzy tylko automobilami – to niech okażą PIT :):):)

 • 24 stycznia 2017 o godz. 15:26

  NO MOZE W TYM ROKU PRZEJDA NASTEPUJACE PROJEKTY SPOLECZNE.

  1) podstawowy kurs higieny osobistej

  2) kurs poslugiwania sie zwrotami grzecznosciowymi w jezyku polskim

  3) warsztaty spoleczne z prowadzania psa na smyczy i sprzatania po swoim pupilku

  4) projekt rozprowadzenia 10 tys. poradnikow „Wyjdz z domu, zacznij korzystac ze swoich nog”

  i wiele innych.

 • 24 stycznia 2017 o godz. 22:26

  4 ławki – 450 000 zł… Ja wam zrobie 4 takie ławki za 200 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.