Filmowa Mapa Targówka cz. II. Filmy dodane przez czytelników

8
Share

Okazało się, że nasza dzielnica przyczyniła się do rozwoju polskiego kina znacznie bardziej, niż nam się wydawało. Publikujemy dziś drugą część Filmowej Mapy Targówka. A na niej kilka prawdziwych perełek.

 

Tydzień temu pokazaliśmy wam mapę, a na niej kilkanaście filmów kręconych w naszej dzielnicy. Okazało się, że to dopiero początek. Dzięki podpowiedzią naszych niezawodnych czytelników powiększyliśmy Filmową Mapę Targówka o kilka świetnych pozycji.

(Opisy dodanych filmów poniżej)


„Dyrygent”, reż. Andrzej Wajda (1979)

Na trop filmu naprowadziła nas Anna pisząc, że widać w nim Willę Pietrusińskiego przy Tykocińskiej. Ale widać tam znacznie więcej. Tuzy polskiego kina: Andrzej Seweryn i Krystyna Janda (a za nimi zapewne niewidoczny reżyser Andrzej Wajda) idą sobie jak gdyby nigdy nic ulicą Barkocińską, potem Ossowskiego i skręcają dopiero w Witebską.

W kilkuminutowej scenie widać Targówek Mieszkaniowy w trakcie budowy w latach 70-tych. Bloki przy Węgrowskiej mają już charakterystyczne pomarańczowe wykończenia, te po drugiej stronie Ossowskiego nie są jeszcze otynkowane.   Dopiero budowany jest pawilon handlowy, który za jakieś 20 lat zacznie być nazywany Goldboxem, a za kolejne 35 zostanie zburzony.

Targówek Mieszkaniowy w kadrach filmy „Dyrygent”


„Bez końca” reż. Krzysztof Kieślowski (1984)

Pierwszy film Krzysztofa Kieślowskiego nakręcony wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem.

Grażyna Szapołowska jedzie oliwkowym Volkswagenem Garbusem wzdłuż cmentarnego muru przy ul. św. Wincentego w stronę Bródna. Nagle z nieznanych przyczyn (a może to duch jej zmarłego męża?) samochód przestaje działać. Garbusa wymija Mercedes-beczka i auto Szapołowskiej znowu rusza. Kilka chwil później słychać huk wypadku. To ten sam Mercedes, który dopiero co wyminął Garbusa, na skrzyżowaniu Wincentego i Gilarskiej (ul. Matki Teresy wtedy jeszcze nie było) zderza się z przegubowym autobusem Ikarus. Jego kierowca ginie…

Zszokowana Grażyna Szapołowska mija rozbite pojazdy i skręca z Wincentego w Gilarską, a kamera pokazuje panoramę pustego pola PGR z blokami Targówka Mieszkaniowego w tle.

(Za podpowiedzenie tego filmu dziękujemy czytelnikowi anu)

Wypadek na skrzyżowaniu Wincentego i Gilarskiej w filmie "Bez końca"

Wypadek na skrzyżowaniu Wincentego i Gilarskiej w filmie „Bez końca”

 


„Ekstradycjareż. Wojciech Wójcik (1995-1999)

Pierwszy „mocny” serial kryminalny w polskiej telewizji, opowiadający o brutalnej walce policjantów z międzynarodową mafią.

W drugim sezonie często pojawia się siostra głównego bohatera, komisarza Halskiego, która jest zamożną bizneswoman. Mieszka w eleganckiej białej willi na Zaciszu, na cichej uliczce Penelopy przy skrzyżowaniu z Izoldy.

(Za przypomnienie tego serialu dziękujemy czytelnikowi Zaciszaninowi)

ekstradycja-penelopy

Zaciszański kadr z serialu „Ekstradycja 2”

 


„Bejbi blues”, reż. Katarzyna Rosłaniec (2013)

Głośno było o tym filmie swego czasu, ale wątek Targówka jakoś nam umknął. A jak można było nie poznać tej klatki schodowej przy Zamiejskiej 15?! Przecież za plecami bohatera widać weterynarza obok starego Bazarku Trocka.

(za podpowiedź dziękujemy Pawłowi i Darkowi)

fot. Klatka przy Zamiejskiej w „Bejbi blues”


„#Wszystkogra”, reż. Agnieszka Glińska (2016)

Musical Agnieszki Glińskiej mimo świetnej obsady (m.in. Kinga Preis, Stanisława Celińska) delikatnie mówiąc nie zrobił kariery. Do jasnych punktów zaliczamy nasz stadion Poloneza przy Łabiszyńskiej, na którym kręcono część scen.

W samym filmie za bardzo tego nie widać – boisko, jak boisko. Ale widzieliśmy też materiał z planu zdjęciowego, w którym Agustin Egurrola opowiada o kręceniu tej sceny. Nie ma wątpliwości, że to lodowisko, bloki i stadion na Bródnie.

(za podpowiedź dziękujemy Jackowi)

fot. Kadr z filmu „#Wszystkogra” i z reportażu z planu zdjęciowego


„Girl guide”, reż. Juliusz Machulski (1995)

Czytelnik Paweł przekonuje, że (obecny) poseł Paweł Kukiz zakochuje się w pięknej Renacie Gabryjelskiej na wesołym miasteczku u zbiegu Kondratowicza i św. Wincentego. Trudno to zweryfikować bo cała kilkuminutowa scena odbywa się na tle kolorowych dekoracji. Niewiele innego tam widać.

Ale… momentami pod dekoracjami przebłyskuje fragment ulicy, m.in. z zatrzymującym się na przystanku starym ikarusem. To może być ul. św. Wincentego, ale pewności nie mamy.

Poseł (przyszły) Paweł Kukiz z gitarą w scenie filmu "Girl guide"

Poseł (przyszły) Paweł Kukiz z gitarą w scenie filmu „Girl guide”. Kółkiem zaznaczyliśmy autobus, niestety bez widocznego numeru. W lewym dolnym rogu widać też wiatę przystankową


„Moje córki krowy”reż. Kinga Dębska (2016)

Sporo sceny dzieje się w szpitalu, a nasz Szpital Bródnowski pojawia się już w czołówce filmu. Produkcja jest całkiem nowa, więc widać już wyremontowany oddział położniczy i budynek z SOR jeszcze w starych niebieskich barwach.

(za podpowiedź dziękujemy „Mieszkance”

"Moje córki krowy"

„Moje córki krowy”


„11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski (2015)

Nie tylko w tym filmie Trasa Toruńska posłużyła jako tło do scen motoryzacyjnych. W tym przypadku jeden z bohaterów jedzie motocyklem.

(podesłane przez Olgierda)

11minut


Całą Filmową Mapę Targówka

z opisami wszystkich filmów

znajdziecie tutaj:

Filmowa Mapa Targówka

 

Zapewne to jeszcze nie wszystkie filmy kręcone w naszej dzielnicy. Jeśli znacie więcej, podsyłajcie na redakcja@targowek.info. Tylko prośba: ze zrzutem ekranu albo chociaż podanym orientacyjnym czasem filmu, w którym pojawia się nasza dzielnica. 

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx