Nowa stacja kolejowa na Targówku powstanie za 4 lata

17
Share
Kolejarze podtrzymują swoją obietnicę: stacja PKP dla Targówka Mieszkaniowego powstanie w 2020 roku.

 

Nasi czytelnicy są pamiętliwi. Jarosław przypomniał nam, że dawno temu PKP obiecała modernizację linii kolejowej i budowę nowego przystanku.

„Planowany przystanek kolejowy Warszawa Stalowa – ma być zlokalizowany tuż przy Targówku Mieszkaniowym; przetarg miał być rozstrzygnięty w ubiegłym roku, ale jak dotąd nie znalazłem nigdzie informacji na jakim etapie są prace i czy jest jakiś projekt. Dokładniej chodzi o to czy będzie bezpośrednie zejście w kierunku Targówka (nie chodzi o zejście na Radzymińską, tylko w osiedle). Może uda się Wam tego dowiedzieć” – napisał nasz czytelnik.

Z pytaniem zwróciliśmy się do PKP Polskie Linie Kolejowe. Łukasz Kwasiborski z biura prasowego spółki, podtrzymuje tamtą obietnicę i podaje kilka dodatkowych szczegółów. Stacja powstanie w ramach inwestycji o nazwie POIiŚ 5.1-18 „Poprawa przepustowości linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa – Mińsk Mazowiecki, etap I”

 

Przejście pod torami PKP

– W ramach tego projektu wybudowany zostanie przystanek Warszawa Stalowa, który zapewni dobre połączenie m. in. z planowaną stacją metra – informuje targowek.info Kwasiborski choć nie podaje, o które metro chodzi. Od przyszłej stacji Targówek, tak samo jak od stacji Szwedzka, do torów kolejowych jest około 400 metrów.

Gdzie dokładnie powstanie stacja PKP nie podaje. Raczej nie przy samej Radzymińskiej, a na wylocie ul. Stalowej, gdzie już kilkadziesiąt lat temu planowano przebicie ul. Nowostalowej do Pratulińskiej, ale jak to w Warszawie – zawsze były ważniejsze wydatki niż połączenie Targówka z Pragą.

Wygląda na to, że przy okazji budowy stacji powstanie przynajmniej przejście dla pieszych pod torami.

– Zbudowane zostaną dwa perony wraz z dojściami do nich. Zmodernizowany zostanie układ torowy w rejonie przystanku. Przystanek będzie dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Zbudowane zostanie również przejście podziemne łączące perony – tłumaczy Łukasz Kwasiborski.

Z dokumentów PKP wynika, że szacunkowa wartość poprawy przepustowości linii E 20, włącznie z budową stacji Warszawa-Stalowa to 99,3 mln zł. Realizacja całego projektu planowana jest od października 2017 do grudnia 2020. Czyli nowy przystanek kolejowy na Targówku ma działać już za cztery lata! Co zmieni w codziennych dojazdach?

 

Pociągiem z Targówka 

Całkiem sporo. Z bloków przy ul. Heleny Junkiewicz czy Węgrowskiej do przystanku będzie bardzo blisko. Oczywiście w tym samym czasie zacznie też jeździć metro, więc do ścisłego centrum szybciej dostaniemy się pod ziemią. Ale już na lotnisko w Modlinie czy Okęcie najlepiej będzie jechać pociągiem.

Już teraz SKM-ka, która jedzie torami przy Tesco, na Lotnisko Chopina dociera w 33 minuty. Tyle, że aby do niej wsiąść, trzeba jechać na Dworzec Wschodni albo na stację Warszawa-Praga – obie opcje sprawiają, że czasowo przestaje się to opłacać.

Jeszcze więcej zyskają dojeżdżający codziennie do Mordoru na Służewcu albo do zagłębia biurowego wzdłuż Al. Jerozolimskich w stronę Pruszkowa. SKM-ka dojeżdża tam krócej niż w pół godziny. Dziś w godzinach szczytu przebicie się tam przez centrum zajmuje ponad godzinę.

 

Na zdjęciu stacja Ursus-Niedźwiadek. Warszawa-Stalowa będzie zapewne wyglądać podobnie / fot. ZTM

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx