Reforma edukacji na Targówku. Jak będą się nazywać nowe szkoły podstawowe?

8
Share

Po likwidacji gimnazjów na Bródno i Targówek wrócą 4 podstawówki, zlikwidowane kilkanaście lat temu. Jednak odrodzone szkoły nie dostaną swoich dawnych numerów. Wiemy już, jak będą się nazywały nowe placówki.

 

O przeforsowanej przez obecną większość parlamentarną reformie edukacji nie musimy chyba pisać – żyje nią cała Polska. Przypomnijmy tylko, że już 1 września 2017 roku dotychczasowa 6-letnia szkoła podstawowa stanie się szkołą 8-letnią oraz rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów.

Jeśli chodzi o szkoły na Targówku, Bródnie i Zaciszu, potwierdzają się wszystkie informacje, które już podawaliśmy na targowek.info. Na terenie naszej dzielnicy mamy dziś pięć publicznych gimnazjów – w budynkach czterech z nich (na Trockiej, Bartniczej, Turmonckiej i Krasiczyńskiej) znów będą podstawówki, zaś piąte (na Olgierda) powiększy sąsiadujące z nią liceum.

 

Zobacz mapę rejonów szkół podstawowych na Targówku po reformie

 

Ale nie oznacza to formalnego powrotu „starych” podstawówek, które były w tych samych budynkach i które z łezką w oku wspominają dziś dorośli mieszkańcy Targówka (z redaktorami targowek.info włącznie).

Choć odrodzone podstawówki będą pod takimi samymi adresami, co kiedyś, formalnie będą to zupełnie nowe szkoły – nie nawiązujące do dawnych tradycji, z nowymi numerami i nowymi patronami.

Jak będą się nazywały?

  • ul. Trocka 4 – dawna SP nr 315, obecnie jest Gimnazjum nr 141 im. „Hubala” Dobrzańskiego, od września będzie nazywała się Szkoła Podstawowa nr 377
  • ul. Bartnicza 8 – kiedyś SP nr 67, obecnie Gimnazjum nr 143 im. Ignacego Paderewskiego, będzie Szkoła Podstawowa nr 378
  • ul. Turmoncka 2 – dawna SP nr 105, obecnie Gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów, będzie Szkoła Podstawowa nr 379
  • ul. Krasiczyńska 4/6 –- była SP nr 308, obecnie Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II, będzie Szkoła Podstawowa nr 380
  • zaś dawna SP nr 47 z ul. Olgierda 35/41, dziś Gimnazjum nr 142 im. Robera Schumana, od września będzie włączona do CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Schumana

Jakich patronów będą miały podstawówki z nowymi numerami? To jeszcze nie jest rozważane – i zapewne przez najbliższe miesiące nie będzie. Mamy nadzieję, że zachowają imiona z obecnych gimnazjów. Na budynkach szkół przy Bartniczej i Krasiczyńskiej są bardzo udane murale przedstawiające ich aktualnych patronów – szkoda by było je niszczyć. A na gimnazjum przy Trockiej wciąż widnieje okazała płaskorzeźba majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, patrona najpierw podstawówki nr 315, a potem gimnazjum.

 

 

 

Formalne przekształcenie gimnazjów w podstawówki o takich numerach przegłosuje Rada Warszawy na początku lutego. Jednak opisany powyżej zmiany są praktycznie pewne.

 

wszystkie zdjęcia: archwium targowek.info

 

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx