Reforma edukacji na Targówku. Jak będą się nazywać nowe szkoły podstawowe? | targowek.info

Reforma edukacji na Targówku. Jak będą się nazywać nowe szkoły podstawowe?

Po likwidacji gimnazjów na Bródno i Targówek wrócą 4 podstawówki, zlikwidowane kilkanaście lat temu. Jednak odrodzone szkoły nie dostaną swoich dawnych numerów. Wiemy już, jak będą się nazywały nowe placówki.

 

O przeforsowanej przez obecną większość parlamentarną reformie edukacji nie musimy chyba pisać – żyje nią cała Polska. Przypomnijmy tylko, że już 1 września 2017 roku dotychczasowa 6-letnia szkoła podstawowa stanie się szkołą 8-letnią oraz rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów.

Jeśli chodzi o szkoły na Targówku, Bródnie i Zaciszu, potwierdzają się wszystkie informacje, które już podawaliśmy na targowek.info. Na terenie naszej dzielnicy mamy dziś pięć publicznych gimnazjów – w budynkach czterech z nich (na Trockiej, Bartniczej, Turmonckiej i Krasiczyńskiej) znów będą podstawówki, zaś piąte (na Olgierda) powiększy sąsiadujące z nią liceum.

 

Zobacz mapę rejonów szkół podstawowych na Targówku po reformie

 

Ale nie oznacza to formalnego powrotu „starych” podstawówek, które były w tych samych budynkach i które z łezką w oku wspominają dziś dorośli mieszkańcy Targówka (z redaktorami targowek.info włącznie).

Choć odrodzone podstawówki będą pod takimi samymi adresami, co kiedyś, formalnie będą to zupełnie nowe szkoły – nie nawiązujące do dawnych tradycji, z nowymi numerami i nowymi patronami.

Jak będą się nazywały?

 • ul. Trocka 4 – dawna SP nr 315, obecnie jest Gimnazjum nr 141 im. „Hubala” Dobrzańskiego, od września będzie nazywała się Szkoła Podstawowa nr 377
 • ul. Bartnicza 8 – kiedyś SP nr 67, obecnie Gimnazjum nr 143 im. Ignacego Paderewskiego, będzie Szkoła Podstawowa nr 378
 • ul. Turmoncka 2 – dawna SP nr 105, obecnie Gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów, będzie Szkoła Podstawowa nr 379
 • ul. Krasiczyńska 4/6 –- była SP nr 308, obecnie Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II, będzie Szkoła Podstawowa nr 380
 • zaś dawna SP nr 47 z ul. Olgierda 35/41, dziś Gimnazjum nr 142 im. Robera Schumana, od września będzie włączona do CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Schumana

Jakich patronów będą miały podstawówki z nowymi numerami? To jeszcze nie jest rozważane – i zapewne przez najbliższe miesiące nie będzie. Mamy nadzieję, że zachowają imiona z obecnych gimnazjów. Na budynkach szkół przy Bartniczej i Krasiczyńskiej są bardzo udane murale przedstawiające ich aktualnych patronów – szkoda by było je niszczyć. A na gimnazjum przy Trockiej wciąż widnieje okazała płaskorzeźba majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, patrona najpierw podstawówki nr 315, a potem gimnazjum.

 

 

 

Formalne przekształcenie gimnazjów w podstawówki o takich numerach przegłosuje Rada Warszawy na początku lutego. Jednak opisany powyżej zmiany są praktycznie pewne.

 

wszystkie zdjęcia: archwium targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

8 komentarzy na temat “Reforma edukacji na Targówku. Jak będą się nazywać nowe szkoły podstawowe?

 • 20 stycznia 2017 o godz. 11:52

  To jest najsensowniejsza reforma od lat

 • 20 stycznia 2017 o godz. 12:32

  Napewno nie dla moich dzieci… Syn w I gimnazjum – niestety aż 3 roczniki będą się ubiegały o miejsce w Liceum. Także sorry, dla mnie masakra

 • 20 stycznia 2017 o godz. 13:29

  3 roczniki? Bo, że 2 roczniki naraz to wiedziałem – ostatni rok gimbazy starym systemem oraz pierwszy rok po 8 letniej podstawówce.

 • 20 stycznia 2017 o godz. 15:35

  KIEDYŚ 8 KLASIŚCI WYGLĄDALI JAK 25 LATKOWIE A TERAZ W GIMBAZJUM 3 KLASA TO Z WYGLĄDY MASAKRA. ALBO CHUDY 50 KG WAGI I WYSOKI 200 CM ALBO 160 CM WZROSTU I WAGA 130. ALE KOZAKIEM TO KAŻDY JEST ..

 • 20 stycznia 2017 o godz. 16:10

  Nareszcie podstawówka będzie w sercu osiedla na ul. Trockiej. Koniec z niechcianym tu i o fatalnej renomie gimnazjum, gdzie chodziły głównie dzieci spoza rejonu. Pytanie tylko czy uda się w nowej podstawówce stworzyć kadrę z prawdziwego zdarzenia, czy z łapanki?

 • 20 stycznia 2017 o godz. 18:30

  Jak powrót podstawówek ośmioklasowych to może i powrót patronów np. Marcelego Nowotki?! Krok w tył!!!

 • 21 stycznia 2017 o godz. 09:49

  Patroni zostaną nadani jedynie przez dobrą zmianę, czyli związane z PiS. Tak więc czekamy na zkoły Kaczyńskiego …

 • 31 stycznia 2017 o godz. 23:01

  Nie wiem czy ktoś już zadał to pytanie: wiadomo jakie klasy zostaną utworzone w nowych podstawówkach poza tym, że będą tam nadal klasy gimnazjalne?
  Czy 14-15 latkowie z gimnazjum będą na korytarzach spotykać dzieci 7 letnie? Czy też najpierw pojawią się np klasy 7-8 i dopiero później niższe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.