Dziś wieczorem znowu smog. Co robi straż miejska?

5
Share

Według prognoz dziś przed północą w Warszawie znowu pojawi się smog. A straż miejska podała, jak kontroluje palących śmieciami. 

 

Prognozy przygotowuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Czasami się sprawdzają, a czasami są nie do końca. Na poniedziałek wieczorem na Targówku przewidywany jest stan powietrza „bardzo zły”, czyli najwyższe możliwe  stężenia. Takie jak w czasie smogu w weekend tydzień temu.

Skąd smog w naszej dzielnicy? Trochę z samochodów – wiecznie zakorkowana św. Wincentego, Radzymińska czy Trasa Toruńska robią swoje, ale też z palenia w domach jednorodzinnych w okolicznych miejscowościach (Marki, Ząbki) i na Zaciszu.

Właściciele domów ogrzewają się węglem, drewnem, ale w piecach spalają też śmieci i odpady. To ostatnie jest już jawnym łamaniem prawa, z którym straż miejska powinna walczyć w pierwszej kolejności. O to jak walczy, zapytał radny Michał Jamiński (PO).

W odpowiedzi czytamy, że od 1 maja do 15 grudnia 2016 na Targówku przeprowadzono 180 kontroli. Aż 125 dotyczyło firm: warsztatów, stolarni itp. To takie miejsca najbardziej smrodzą, m.in. złapano na gorącym uczynku stolarnię spalającą fragmenty polakierowanego drewna, w Warszawie był też przypadek ogrzewania warsztatu… zużytym olejem silnikowym.

Na Targówku przez te kilka miesięcy sprawdzono tylko 55 domów. 105 ze wszystkich kontroli wynikało z podejrzeń, że palone są śmieci – czyli straż przyjeżdżała, gdy ludzie dzwonili, że z komina ulatnia się dziwny dym albo zauważyli to sami strażnicy.

Niestety, kontrole zakończyły się tylko 18 mandatami, 8 pouczeniami i jednym wnioskiem do sądu.

To dużo czy mało oceńcie sami. Dopiero od grudnia straż miejska ma nowe samochody specjalnie wyposażone do walki ze smogiem, więc może kontroli będzie więcej.

 

fot. Straż Miejska

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx