Gra planszowa o Bródnie już jest (i to za darmo!)

2
Share

Zbudujcie własne przedwojenne Bródno, inwestujcie w prawdziwe stare przedsiębiorstwa i poznajcie kawałek historii naszej dzielnicy – i to jeszcze dziś po południu.

 

O tym, że trwają prace nad planszówką o starym Bródnie, pisaliśmy na targowek.info już jesienią. Teraz gra jest gotowa, dużo ładniejsza niż początkowo się wydawało – i każdy może ją dostać za darmo, ściągając (legalnie) pliki z grą z internetu oraz drukując je na drukarce.

Edukacyjna gra planszowa „Bródno” pokazuje rozwój cichego, „drewnianego” Bródna od chwili włączenia przedmieścia w obręb Warszawy w 1916 roku do czasu tuż sprzed wybuchu II wojny światowej. Gracze  rozbudowują kolejne kwartały Bródna, poznając przy okazji pokazane na archiwalnych fotografiach autentyczne sklepy, urzędy i inne budynki, jakie powstały w tym czasie. A po zakończeniu rozgrywki można porównać nieistniejącą już siatkę przedwojennych ulic z umieszczoną na planszy do gry mapą przedstawiającą Bródno współczesne.

 

Fragmenty planszy gry o Bródnie. Gra zaczyna się około 1916 roku – więc nazwy ulic są też pisane rosyjską cyrylicą

 

Zasady gry są dość proste: gracze przesuwają się po torach kolejowych i otrzymują punkty zdobywając decydujący wpływ na różne rejony Nowego Bródna oznaczone jako „Place dla inwestycji”. W miejscach, gdzie powstają ich „inwestycje” mapa zmienia się z roku 1916 na 1938. Gra planszowa przeznaczona jest dla 2–3 graczy, a czas jednej rozgrywki to 10–15 minut.

Sama gra jest więc szybka i nieskomplikowna – to, co jest najtrudniejsze, to przygotowanie planszy i kilkudziesięciu żetonów do gry. Po ściągnięciu i wydrukowaniu czterech kartek w formacie A3 przygotujcie się niestety na dużo wycinania i klejenia drobnych elementów.

Planszówka o Bródnie została przygotowana przez bródnowski Dom Kultury Świt z ul. Wysockiego w ramach grantu „Patriotyzm Jutra” otrzymanego z Muzeum Historii Polski. Pliki do wydrukowania i wycięcia można ściągnąć tutaj (uwaga, całość ma 75 Mb wielkości)

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx