Wkrótce nowa stacja benzynowa przy Kondratowicza

31
Share

Czarny scenariusz dla ścisłego centrum Bródna jest coraz bardziej realny. Na rogu św. Wincentego i Kondratowicza powstanie stacja benzynowa. 

 

W sumie można się było tego spodziewać. Narożnik ul. św. Wincentego i ul. Kondratowicza po stronie Lasu Bródnowskiego, osiedla Park Leśny i nowego wieżowca APM wciąż porasta trawa – bo działka od lat należy do koncernu paliwowego Orlen, który od dawna nosił się z zamiarem budowy w tym miejscu stacji paliw.

Lecz gdy wszędzie wokół rosły mniejsze i większe bloki, można było mieć nadzieję, że i ten teren właściciel sprzeda deweloperom. Nadzieję, gdyż może deweloper postawiłby tu jakiś ładny budynek – a gdzie jak gdzie, ale akurat tutaj budynek o miejskim charakterze na narożniku ulic bardzo by się przydał.

Ale nie powstanie. Czytelnik Bartłomiej doszukał się informacji i przesłał ją do nas, że po latach czekania właściciel ostatecznie przymierza się do budowy na rogu Kondratowicza i św. Wincentego stacji benzynowej.

Potwierdziliśmy, że inwestor w grudniu 2016 r. wystąpił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w lutym 2017 r. nanosił jeszcze poprawkę do planu przesuwając nieco wjazd. Formalnie ubiega się o „budowę stacji paliw płynnych i gazu płynnego z myjnią samochodową wraz z infrastrukturą techniczną” – czyli stacja Orlenu będzie praktycznie lustrzanym odbiciem znajdującej się po drugiej stronie ulicy stacji Statoil. Tylko większa, bo powstanie na większej działce.

Ratusz wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego i do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o dalsze uzgodnienia. Załatwianie papierków trochę zajmie, ale skoro inwestor już się za to zabrał, zapewne dopnie swego. 

Tym bardziej, że dla tego terenu jest już plan zagospodarowania przestrzennego, dopuszczający w tym miejscu budowę stacji benzynowej. Uchwalono go w 1999 roku, gdy myślenie o mieście było całkiem inne.

„Jako mieszkaniec Bródna jestem trochę rozczarowany – żeby przy takim ważnym skrzyżowaniu, tuż obok ratusza były w narożnikach aż dwie stacje paliw i myjnia. Myślę, że to skrzyżowanie zasługuje na bardziej reprezentacyjne funkcje, bardziej miastotwórcze. W końcu tuż obok są pawilony z kawiarniami, będzie niedługo stacja metra… – pisze Bartłomiej i trudno się z nim nie zgodzić.

 

Na zdjęciu działka, na której powstanie stacja benzynowa / fot. Google StreetView

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx