Jak będzie komunikacja miejska po otwarciu metra?

90
Share

Do uruchomienia II linii metra na Targówku mamy jeszcze ponad 2 lata, ale już czas zacząć się zastanawiać, co stanie się potem.

 

Co będzie po uruchomieniu metra? Praktycznie pewne jest to, że będą wielkie cięcia w naziemnych liniach autobusowych. Tak było po zbudowaniu metra na Ursynowie, Bielanach, Pradze, więc nie mamy podstaw przypuszczać, że urzędnicy będą łaskawsi dla Targówka.

A może jednak? Dwaj czytelnicy targowek.info opracowali i przysłali do naszej redakcji swój projekt komunikacji miejskiej na Targówku po otwarciu stacji metra w 2019 roku. Ich propozycja, nie da się ukryć, jest bardzo optymistyczna dla naszej dzielnicy.

Mając na uwadze bardzo szybki wzrost liczby mieszkańców w Dzielnicy Targówek, szybkie tempo starzenia się społeczeństwa, wieloletnie zaniedbania komunikacyjne ze strony Władz Warszawy w Dzielnicy Targówek proponujemy projekt komunikacji miejskiej, który będzie odpowiedzią na w/w bolączki. Nadrzędnym celem tego projektu jest uświadomienie Władz Warszawy, że metro ma przyjść w celu wsparcia istniejącej komunikacji miejskiej  i jej usprawnienia – nie zaś w jej zastępstwie – uzasadniają swoje postulaty autorzy projektu.

Następnie nasi czytelnicy – mieszkańcy Targówka – postulują po otwarciu metra takie rozwiązania:

 

1.       Linie pośpieszne 500, 517, 527 zachować na dotychczasowych trasach z zachowaniem dotychczasowej częstotliwości. Chcemy zaznaczyć, że w przypadku linii 517 mówimy tu o trasie z okresu przed rozpoczęciem budowy linii metra.

2.       Linie: 145, 345, 414, 114, 112, 169, 118, 126, 227 i inne niewymienione w dalszej części pozostawić ma dotychczasowych trasach z zachowaniem dotychczasowej częstotliwości.

3.       Linię 160 pozostawić na trasie z okresu przed rozpoczęciem budowy metra.  Zgadzamy się jednocześnie na zmniejszenie jej częstotliwości kursowania do 10 minut w szczycie i 15 minut poza szczytem.

4.       Linię 162 proponujemy wydłużyć do zajezdni Bródno Podgrodzie. Nowa trasa Bródno Podgrodzie-Chodecka-Św. Wincentego–Borzykowska-Metro Trocka-Radzymińska-dalej obecny odcinek kursowania linii 162. Częstotliwość kursowania: co 10 minut w szczycie i poza nim.

5.       Linia 166 jeżdżąca do tej pory na Kabaty z Placu Hallera zostaje skierowana na Pętlę Żerań. Nowa trasa : Pętla Żerań-Rembielińska-Matki Teresy z Kalkuty–Św. Wincentego-Borzymowska- Metro Trocka- Radzymińska-Dworzec Wileński-dalej stara trasa linii 166. Częstotliwość tej linii 10 minut w szczycie.

6.       Linia E7 zatrzymująca się na Targówku na przystanku Młodzieńcza zostaje pozostawiona na dotychczasowej trasie z dotychczasową częstotliwością.

7.       Linia 190 pozostaje  na dotychczasowej trasie z dotychczasową częstotliwością.

8.       Dawna linia 805 (dziś 340 – przyp. red.) zostaje pozostaje na trasie do Dworca Wschodniego.

9.       Linia 738 z Radzymina zostaje skierowana na pętlę Metro Trocka.

10.   Linia 199 pozostaje na dotychczasowej trasie

11.   Dawna linia 718 (dziś 140 – przyp. red.) zostaje skierowana na pętlę Metro Trocka, gdzie kończy trasę.

12.   Linia 156  powraca na starą trasę z okresu przed rozpoczęcia budowy metra. Zagęszczona zostaje częstotliwość do 7 minut w szczycie.

13.   Linia 512 zostaje skierowana na zajezdnię na Zieloną Białołękę. Docelowo pojedzie do Metra Trocka oraz z Metra Trocka na ZB. Na Targówku zatrzymywać się będzie na przystankach CH Targówek, Malborska, Św. Wincentego. Dalej pojedzie Codzienną, Rolanda, Gilarską, Łokietka do stacji Metra Trocka. Końcowa trasa tej linii zależy od przedłużenia ulicy Łokietka do ulicy Trockiej (co jest planowane – przyp. red).

14.    Wobec niskiej popularności linii E9, linia zostaje skasowana, zaś odzyskane wozy przeznaczone będą na wsparcie linii 512 oraz linii E7.

Żywimy nadzieję, że nasze oczekiwania będą spełnione przez ZTM, zaś ten projekt stanie się rzeczywistością po otwarciu Metra Trocka. Zgadzamy się na zmiany kosmetyczne, ale nie systemowe rujnowanie komunikacji miejskiej na Targówku!

 

Oczywiście podoba nam się propozycja czytelników… Ale niestety, znając realia i tok myślenia warszawskich urzędników, nie widzimy żadnych szans na utrzymanie komunikacji autobusowej w takim kształcie.

A jaka jest Wasza opinia?

 

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

90
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx