Przejście dla pieszych z Kondratowicza wzorem dla całej Warszawy

13
Share

Od jesieni przy Parku Bródnowskim działa „inteligentne” przejście dla pieszych. Tak się spodobało, że takie same powstaną w wielu punktach miasta. W naszej dzielnicy zebry też pójdą do poprawki. 

 

Ratusz ogłosił wczoraj swój plan na poprawienie bezpieczeństwa pieszych. Na przejściach cały czas dochodzi do wypadków, niestety często tragicznych w skutkach.

Wypadki na Kondratowicza

Tak też było na Kondratowicza, na ciemnym przejściu między pawilonami a Parkiem Bródnowskim. Kilkukrotnie dochodziło tu do potrąceń pieszych – m.in. w lipcu ranne zostały dwie dziewczynki, a w grudniu 2015 roku 6–letni chłopiec. Już dawno na targowek.info pisaliśmy, że w tym miejscu powinny stanąć światła drogowe.

Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się jednak na pierwszy w Warszawie eksperyment z „aktywnym przejściem”. Polega to na tym, że czujniki wykrywają zbliżającego się do pasów pieszego i uruchamiają migające lampy led, co zwraca uwagę kierowców.

 

 

Testy na Bródnie wypadły na tyle pomyślnie, że teraz ZDM zdecydował się zamontować 17 kolejnych takich przejść, niestety żadnego na Targówku.

Audyt i więcej światła na Targówku

Jednak i tak nasza dzielnica nie została potraktowana źle. ZDM w najbliższych miesiącach przeprowadzi audyt przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na Ursynowie, Mokotowie, Bielanach i właśnie na Targówku. W sumie pod kątem bezpieczeństwa zostanie sprawdzonych 1069 przejść dla pieszych.

Tam gdzie jest niebezpiecznie, będą się pojawiały nowe rozwiązania. Na przykład niskie lampy świecące mocnym, jasnym światłem na samo przejście – są już takie choćby nad zebrą przez Chodecką przy Bolivara czy przez św. Wincentego przy Zielonym Zaciszu.

Następne pojawią się najpierw na przejściach przez Rembielińską. Później przez Borzymowską przy osiedlu widmo, przez Trocką przy Zamiejskiej (przy stacji Orlenu) i na księcia Ziemowita w pobliżu kościoła.

 

na zdjęciu aktywna przejście przez Kondratowicza przy Parku Bródnowskim / fot. ZDM

 

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx