Trasa Toruńska: 320 wypadków i kolizji w ciągu roku!

17
Share

Policjanci wreszcie policzyli ile wypadków samochodowych wydarzyło się na Trasie Toruńskiej (S8). Liczby są zatrważające.

 

Regularnie podajemy na targowek.info dane z policyjnych statystyk wypadków na Targówku – i regularnie przy tym zastrzegamy, że nie obejmują one Trasy Toruńskiej. Przez lata warszawska drogówka nie podawała bowiem do publicznej wiadomości ilości kolizji na naszej trasie szybkiego ruchu – chociaż wszyscy wiemy, że do wypadków dochodzi tam regularnie.

Wreszcie to się zmieniło – policjanci udostępnili statystyki dotyczące roku 2016. Liczby, do których dotarła Gazeta Wyborcza, nie pozostawiają wątpliwości: stołeczny fragment trasy S8 to najniebezpieczniejsza droga w Warszawie, a może i w całej Polsce!

Wg policyjnych obliczeń w 2016 roku na całej trasie S8 w granicach Warszawy miało miejsce aż 739 wypadków i kolizji. W tym na naszej części arterii, czyli na Trasie Toruńskiej, policjanci odnotowali 320 zderzeń samochodów – a więc niemal jeden wypadek dziennie!

 

Tak dochodzi do wypadków na Trasie Toruńskiej (wideo)

 

Policja podaje, że najczęstsze przyczyny zderzeń na trasie S8 to: nieprawidłowa zmiana pasa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz zbyt mała odległość między samochodami.

Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że obecnie TT jest najruchliwszą wylotówką Warszawy: średnio jeździ nią 73 376 pojazdów na dobę – a to i tak jeszcze nic, w porównaniu z ruchem na samym moście Grota-Roweckiego. Wg grudniowych danych ZDM po moście łączącym Trasę Toruńską oraz jej przedłużnie, Trasę AK po drugiej stronie Wisły, przejeżdza średnio 180 057 samochodów na dobę!

Więc być może po przeliczeniu wypadków przez liczbę aut i porównaniu z mniej ruchliwymi drogami okaże się, że statystycznie na Trasie Toruńskiej jest całkiem bezpiecznie. Jednak praktycznie każda kolizja na S8, nawet bez rannych, powoduje wielokilometrowe korki – i chyba każdy, kto posiada samochód na Bródnie i Targówku, w nich stał.

Jak podaje gazeta, drogowcy wspólnie z policją analizują przyczyny wypadków na S8 i myślą, jak zmniejszyć ich ilość. M.in. przy niektórych wjazdach na trasę stanie sygnalizacja świetlna – jeśli główną jezdnią będzie jechać duża liczba pojazdów, to przy wjeździe na trasę zapali się czerwone światło. Drogowcy zapowiadają także montaż dodatkowego oznakowania, niewykluczone jest też ograniczenie dozwolonej prędkości.

Tyle, że te wszystkie zmiany mają być wprowadzone najwcześniej w 2018 roku. Zaś najbliższy wypadek na Trasie Toruńskiej będzie jeśli nie dzisiaj, to najprawdopodobniej najdalej jutro…

 

zdjęcie: jeden z wielu wypadków na Trasie Toruńskiej / fot. archiwum/Straż Pożarna

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx