Wkrótce początek budowy tunelu metra w stronę centrum

4
Share

Już jutro w nocy gigantyczna tarcza do kopania tuneli metra przyjedzie na Targówek. A dla ścisłości… przyjedzie kawałek tej tarczy.

 

Budowa stacji II linii metra na Targówku jest już całkiem zaawansowana – lecz wciąż nie zaczął się najważniejszy etap inwestycji, czyli drążenie samych tuneli, którymi pojadą pod ziemią pociągi. Metro Warszawskie właśnie szykuje się do tej operacji.

„TBM Maria już pakuje się do drogi na plac budowy stacji Trocka” – poinformowali budowlańcy z firmy Astaldi, udostępniając kilka zdjęć ze swojej bazy na Białołęce:

 

 

Na zdjęciach widzimy skrzynie i poszczególne elementy TBM (to skrót od angielskiego „Tunnel Boring Machine”, choć naszym zdaniem „Tarcza Budowy Metra” też brzmi nieźle ;). To ta sama maszyna, mierząca blisko 100 metrów i ważąca ponad 600 ton, która kilka lat temu drążyła tunele centralnego odcinka II linii metra.

Jest ona tak wielka, że musi być transportowana w kawałkach i tylko nocą, żeby nie zakłócać ruchu. Jak informuje Astaldi, pierwsze elementy tarczy przyjadą na budowę przy ulicy Trockiej już w nocy z 23 na 24 marca, a kolejne będą docierały w kolejne noce aż do końca miesiąca.

Potem przez następne tygodnie budowalańcy będą montować TBM Maria w jedną całość i przygotowywać ją do pracy. Wielki mechaniczny kret powinien ruszyć pod ziemią z ulicy Trockiej w stronę ul. Ossowskiego i dalej do Placu Wileńskiego w wakacje 2017. Gdy się rozpędzi, będzie w stanie drążyć nawet 200 metrów tunelu tygodniowo.

 

Raport z budowy metra na Targówku

wszystkie zdjęcia: Facebook/Warszawskie Metro

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx